صفر تا صد جراحی پلک

چه افرادی نیاز به جراحی پلک دارند؟ دوره نقاهت جراحی پلک چقدراست؟ جراحی پلک به چه روش هایی انجام می شود؟ خیلی افراد  به دلایل مختلفی نیاز به جراحی پلک دارند، اما اطلاع کافی از روند این جراحی ندارند، در ادامه به بررسی جراحی بلفاروپلاستی می پردازیم، اگر شما هم اطلاع کافی از جراحی پلک ندارید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

چشم ها از برجسته ترین و جذاب ترین ویژگی صورت شخص در نظر گرفته می شوند. حتی کوچک ترین تغییر در پلک ها می تواند به طور چشمگیری ظاهر افراد را تغییر دهد.

به مرور زمان و با افزایش سن، پلک ها دچار کشیدگی می شوند و عضلات و ماهیچه های موجود در پلک نیز ضعیف خواهند شد. در نتیجه، چربی اضافی در قسمت فوقانی و تحتانی پلک تجمع می یابد و منجر به ظاهر شدن چین و چروک، افتادگی پلک ها و یا نمایان شدن کیسه و پف زیر چشم ها می شود.

جراحی پلک که در اصطلاح پزشکی، بلفاروپلاستی نام دارد، از جمله جراحی هایی است که با هدف بهبود ظاهر پلک ها انجام می شود. این جراحی در پلک بالا، پلک پایین و یا هر دو پلک قابل انجام می باشد.

افرادی که خواهان انجام این جراحی چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ درمانی هستند، بعد از جراحی شاهد جوانسازی نواحی اطراف چشم های خود خواهند بود.

جراحی پلک
جراحی پلک

جراحی بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

یکی از روش هایی که در جوانسازی صورت و ناحیه پلک موثر می باشد، انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی می باشد در این روش پوست اضافی برداشته می شود و عضله  و چربی های اطراف پلک حفظ می گردد  و یا حتی در  صورت لزوم چربی های  اضافی اطراف پلک هم برداشته می شود.

روند جراحی پلک، شامل مراحل زیر می باشد:

 • بی هوشی

ابتدا داروهایی جهت راحتی و آرامش بیمار، تزریق خواهد شد که می تواند به صورت بی حسی و یا با بیهوشی باشد و پزشک بهترین نوع بیهوشی را برای بیمار خود در نظر می گیرد.

 • برش ها

برش های این جراحی به گونه ای زده می شوند که در میان چین های طبیعی پلک ها پنهان شوند. چنین حالتی به راحتی در جراحی پلک بالا امکان پذیر می باشد. این کار، امکان برداشت توده های چربی، پوست اضافی و هم چنین تنگ کردن عضلات و ماهیچه ها را فراهم می کند.

در جراحی پلک پایین، برشی زیر خط مژه ها ایجاد می شود. با این کار، امکان برداشت پوست اضافی و توده چربی فراهم خواهد شد.

 • بخیه زدن

در پایان، برش ها بخیه زده می شوند که بعد از گذشت یک هفته از جراحی، کشیده خواهند شد. در برخی موارد، پزشک جهت رفع تغییر رنگ پلک پایین، از لیزر و داروهای شیمیایی کمک می گیرد.

 • بررسی نتایج

نتایج این جراحی به محض برطرف شدن التهاب و کبودی پلک و نواحی اطراف، نمایان خواهد شد.

انواع جراحی پلک

طیف گسترده ای از جراحی ها وجود دارد که، روی پلک ها و مناطق اطراف آن تمرکز دارد. چشم ها ، گونه ها و پیشانی همه نقش اساسی در تعریف و شکل صورت دارند. حتی تغییرات ظریف در هر کدام از آن ها می توانند ظاهر شما را زیبا تر کند . اگر تاکنون به نوعی التهاب در اطراف چشم دچار شده اید ، خواهید فهمید که چه میزان بر ویژگی های صورت شما تأثیر می گذارد.

برای افزایش ، کاهش یا تغییر شکل بافت یا پوست، استفاده ازجراحی پلک بسیار مرسوم است،  با کمک این روش پس از یک دوره بهبودی نسبتاً کوتاه ، شما متوجه خواهید شد که چگونه پلک ها چهره شما را جوان تر و جذاب تر  کرده است  .

صفر تا صد جراحی پلک
صفر تا صد جراحی پلک

جراحی پلک شرقی

جراحی پلک شرقی یکی از روش های جراحی پلک است، ساختار پلک برخی از افراد آسیای شرقی ، از نظر آناتومی تفاوت چشمگیری دارد. پف پلک در این افراد از سنین کودکی وجود دارد، جراحی بلفاروپلاستی پلک شرقی راه حل خوبی برای از بین بردن پف پلک ها می باشد .

عمل جراحی پلک شرقی بین یک تا دو ساعت طول می کشد. برای جراحی پلک شرقی تخصص و تجربه بالای جراح بسیار کمک کننده خواهد بود . بیشتر جراحی های پلک را می توان تحت بی حسی موضعی انجام داد. در صورت تمایل می توان بی حسی موضعی با آرام بخش را انجام داد.

جراحی زیبایی پلک بالا

گاهی به دلایلی همچون ژنتیکی و یا افزایش سن پلک ها حالتی افتاده و یا پف کرده، به خود می گیرند که می توان با کمک جراحی پلک هر گونه  اختلال در این ناحیه را درمان کرد . در ادامه این مطلب به بررسی جراحی پلک بالا و فواید  آن می پردازیم ، با ما همراه باشید .

جراحی زیبایی پلک بالا
جراحی زیبایی پلک بالا

همانطور که در مقالات پیشین هم گفته شد  گاهی مشاهده می گردد  افراد با  افزایش سن پوست نواحی اطراف چشم آن ها، حالت خود را از دست می دهند و رو به  شلی و افتادگی می رود  در این موارد جراحی پلک ، کار آمد است .  هر چه افتادگی پلک و عوارض بعد از آن نادیده گرفته شود، می تواند به مرور زمان  مشکلات بسیاری را از جمله ضعیفی چشم را در برداشته باشد .

همچنین جراحی پلک با کمک بی حسی موضعی  انجام می شود و دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد .

علائم افتادگی پلک بالا

احساس سنگینی چشم  به دلیل پوست و چربی اضافی که در  بالای چشمان ایجاد شده است .

گاهی  افتادگی پلک بالا می تواند  سبب اختلال در روند بینایی چشمان شود .

این افراد  به دلیل فرم چشمانی که دارند دائما خسته به نظر می آیند در نتیجه در  زیبایی چهره  بسیار تاثیر گذار است .

بسته به میزان شدت افتادگی پلک، این علائم خفیف تا شدید هستند.

جراحی همزمان بلفاروپلاستی پلک بالا با جراحی های دیگر

گاهی برخی از مراجعین که قصد جراحی پلک دارند این سوال برایشان مطرح است که  می توان جراحی دیگری را همزمان انجام داد یا خیر . در پاسخ باید گفت بله  تنها با توجه به صلاحدید پزشک این امکان وجود دارد .

امکان انجام لیفت  ابرو، تزریق چربی  که به منظور برطرف کردن هر گونه فرورفتگی صورت انجام می شود .

اصلاح موقعیت غده اشکی

لیفت پیشانی، تزریق بوتاکس  و …. همزمان با انجام جراحی پلک وجود دارد .

پزشک بعد از معاینه کامل بیمار، شرایط را بررسی می کند و با توجه به موقعیت فرد بهترین روش های جراحی را به بیمار پیشنهاد می کند تا بتوان نتیجه بهتری را  به دست آورد.

مزایای جراحی پلک

 • رفع افتادگی پوست پلک ها، که در برخی موارد می تواند منجر به بروز مشکلات بینایی نیز شود
 • تجمع چربی که ظاهر پف کرده ای به پلک ها می دهد
 • جراحی پلک به صورت سرپایی انجام می شود  که دوره ریکاوری بسیار کوتاهی دارد.
 • محل بخیه ها و اسکار محل جراحی  به هیچ وجه باقی نمی ماند و مشخص نیست .
 • رفع کیسه های زیر چشم ها
 • رفع افتادگی پلک ها که در چنین شرایطی، سفیدی زیر عنبیه بیشتر نمایان می شود
 • رفع پوست اضافی و چین و چروک های پلک پایین

این نکته را در نظر داشته باشید که افتادگی پلک، جزء روند طبیعی افزایش سن است. افرادی که از مشکلات گفته شده شکایت می کنند، می توانند تحت این جراحی قرار بگیرند. این افراد باید از لحاظ بدنی سالم باشند، چرا که ابتلا به برخی شرایط خاص پزشکی می تواند بر نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد.

جراحی پلک در سنین مختلف

جراحی پلک برای جوانان

متاسفانه چین و چروک ها در نواحی چشم تنها به دلیل  بالا رفتن سن نمی باشد  ، حتی در بسیاری موارد دیده می شود  که در افراد  جوان هم  چین و چروک هایی در نواحی زیر چشم وجود دارد  که  سبب ناراحتی  و کاهش اعتماد به نفس این افراد می گردد ، در این وضعیت معمولا یک جراح پلک خوب با تجویز جراحی های سبک تر  سعی در برطرف کردن  چروک این نواحی دارند .

با عمل جراحی بلفاروپلاستی برای این افراد می توان چین هایی که در ناحیه پلک پایین  ایجاد شده اند را برطرف کرد . خیلی از افراد تصور می کنند  با انجام  عمل هایی همچون تزریق بوتاکس می توانند از شر این چروک ها خلاص شوند، باید گفت تنها عمل جراحی که نتایج ماندگار و   بسیار قابل ملاحظه را برای این افراد  ایجاد می کند ، جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی می باشد .

جراحی پلک برای افراد مسن

با گذشت زمان  و افزایش سن، بافت چربی نرم در زیر ابرو ها کمرنگ می شود و به دلیل گرانش از بین می رود.   پوست پیرامون پلکهای فوقانی و تحتانی نیز  با افزایش سن کشیده می شود که منجر به افتادگی خفیف تا شدید پلک های فوقانی می گردد.  همچنین پوست روی پلک های پایینی نیز با گذشت زمان کشیده می شود. استحکام کششی پلک کاهش می یابد که منجر به افتادگی پلک خفیف تا متوسط ​​می شود،  حجم دور چشم کاهش می یابد که سبب  افتادگی در اطراف پلک های پایین می شود.

به طور کلی با افزایش سن ، حجم قابل توجهی از حجم بدن صورت از دست می رود . این کاهش حجم نه تنها در بافت نرم بلکه در ساختارهای استخوانی عمیق تر مشهود است. در این موارد  جراحی پلک برای رفع افتادگی پلک  ها  می تواند موثر باشد .

اگر در مورد چهره سالخورده خود نگرانی دارید، می توانید با کمک جراحی پلک و سایر روش های جوانسازی پوست، جوانی را  به پوست خود بازگردانید.

آمادگی های قبل از جراحی پلک

یکی از نکات مهم پیش از جراحی پلک، مراجعه به  جراح چشم و مشاوره می باشد. در این جلسات، پزشک به بررسی موارد زیر می پردازد:

 • هدف بیمار (زیبایی و یا درمانی)
 • سوابق پزشکی، هر گونه درمان پزشکی در گذشته به خصوص در چشم ها
 • مصرف هر گونه دارو از جمله، ویتامین ها و مکمل های گیاهی
 • سابقه انجام هر گونه جراحی

دیگر اقداماتی که از سوی پزشک انجام می شوند، عبارتند از:

 • بررسی سلامت جسمانی بیمار و تجویز تست های آزمایشگاهی
 • تهیه تصاویر
 • صحبت با بیمار در خصوص نتایج جراحی
 • صحبت در خصوص نوع بیهوشی مورد استفاده حین جراحی

مصرف داروهایی مانند ژلوفن و داروهای ضد التهابی که احتمال خونریزی را افزایش می دهند، باید پیش از جراحی قطع شوند.

مصرف دخانیات تا چند هفته قبل و بعد از جراحی ممنوع می باشد. چرا که نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبودی را به تاخیر می اندازد.

جراحی پلک

مراقبت های لازم پس از جراحی پلک

دوره نقاهت جراحی پلک نسبت به سایر جراحی ها کمتر است. توصیه می شود بیمار چند روز اول را در خانه استراحت کند. درد و التهاب بعد از جراحی کاملا طبیعی بوده و مصرف داروهایی مانند ژلوفن به تسکین این علائم کمک می کند.

استفاده از کمپرس یخ نیز به کاهش التهاب کمک می کند. اما توجه داشته باشید که این علائم طی یک تا دو هفته بعد از جراحی، کاملا برطرف خواهند شد.

ممکن است بیمار بعد از جراحی، نسبت به نور حساس شود، که توصیه می شود در صورت بروز چنین مشکلی، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

استفاده از لنزهای تماسی به مدت چند هفته ممنوع می باشد و توصیه می شود برای مدتی از عینک استفاده شود. یکی از نکات مهم، استفاده از عینک های آفتابی جهت محافظت از چشم ها در برابر نور خورشید می باشد.

برای کوتاه کردن دوران نقاهت خود استفاده از غذاهای آبکی، کم کردن فعالیت های چشم، استراحت، توجه به توصیه ها و تجهیزات پزشک همگی توصیه می شود.

در برخی موارد، جراحی پلک همزمان با سایر روش ها مانند لیفت ابرو و یا لیفت صورت، جهت حاصل شدن نتایج درخشان تر انجام می شود.

معمولا بخیه ها در جراحی پلک از طریق نخ های قابل جذب بوده و نیازی به کشیدن ندارند. بستری بیمار به مدت نصف روز تا حداکثر یک شب متغیر بوده و علاوه بر آن بلافاصله پس از جراحی، بیمار قادر به باز کردن چشم هایش خواهد بود.

چشم ها پس از عمل جراحی پلک تنها تا چند روز ورم و کبودی دور چشم داشته و پس از یک استراحت دو روزه برطرف می شود. در مورد درد پس از عمل، این نوع عمل های جراحی معمولا دردی ندارند و در صورت داشتن درد طی 24 الی 72 ساعت برطرف خواهد شد.

آب زدن به چشم پس از 48 ساعت مانعی ندارد و در چند روز اول موقع خوابیدن سر تخت بایستی با زاویه 30 درجه بالاتر باشد.

در خصوص نتایج این جراحی باید گفت که، جراحی پلک نتایج طولانی مدتی را به همراه دارد، اما نباید از اثرات افزایش سن بر روی چشم ها و پلک ها غافل شد. با رعایت مراقبت ها و نکات گفته شده، بیمار بعد از گذشت ده تا چهارده روز از جراحی می تواند از منزل بیرون برود و یا به محل کار خود برگردد. نتیجه نهایی عمل های جراحی پلک معمولا پس از 6 الی 10 ماه در نظر گرفته شده است.

اگر که به توصیه های پزشک خود توجه کنید، دوران نقاهت برای افراد بسیار کوتاه می شود، معمولا  بین 10 تا 14  روز  دوران نقاهت  جراحی پلک  طول می کشد .

نتیجه گیری

در آخر می توان گفت، جراحی پلک محدودیت ندارد و تمامی افرادی که از افتادگی پلک ها، پوست و چربی اضافی در پلک ها و زیر چشم خود ناراضی هستند، می توانند از مزایای این جراحی، با  توجه به صلاحدید  پزشک بهره ببرند. توجه به تجویزات پزشک می تواند دوران نقاهت را برای بیمار کوتاه تر کند. توصیه می شود  قبل  از اقدام به جراحی پلک  آگاهی خود را در این زمینه  افزایش دهید تا نتیجه بهتری از  جراحی داشته باشید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور