پف زیر چشم و روش های درمان آن

خیلی از افراد به طور ژنتیکی و یا به علت بالا رفتن سن از پف پلک های خود شکایت می کنند . پلک های افتاده چه در ناحیه تحتانی و چه فوقانی به طور حتم تاثیرات منفی بر چهره افراد می گذارد، اما بهترین راه کار برای پلک های پف دار چیست؟ اگر شما هم پلک های پف دار دارید و این تاثیر منفی بر زیبایی چشمان و چهره شما داشته است بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید. معلولا افتادگی ها در نواحی دور چشم و چشمان پف آلود به صورت ارثی است  که در بیشتر موارد در سنین بالا دیده می شود. همانطور که در مقالات پیشین هم گفته شد، پوست نواحی اطراف چشم از سایر نواحی صورت ظریف تر است در نتیجه اثرات پیری بر این مناطق بارز تر است، با تحلیل بافت های زیرین و عضلات زیر پلک، این ناحیه حالتی چین خورده و افتاده پیدا می کند. این روند در ظاهر چهره افراد بسیار تاثیر می گذارد، خصوصا اگر این اتفاق در سنین جوانی بیافتد به مراتب آزار دهنده تر است.

پف زیر چشم

روند پیری پلک ها

همه افراد در طول روز هر چند ثانیه، یک پلک می زنند، همین پلک زدن سبب می شود عضلات و پوست پلک های فوقانی حالتی کشیده به خود بگیرند اما فیبر های الاستیک پوست سبب می شوند پلک ها به حالت اولیه خود بازگردند، اما به مرور زمان عضلات در نواحی بالایی طویل تر می شوند که این پوست اضافه سبب ایجاد یک چین کوچک پوستی می گردد، این چین به سمت بیرون برجسته می گردد و بر پلک آویزان می شود .

متاسفانه گاهی دیده می شود که این پوست اضافه حتی نزدیک به مژه ها می آید که مشکل در بینایی خصوصا در در زمان دید به سمت بالا ایجاد می کند .

افراد که پلک های پف دار دارند، اغلب در زمانی که از خواب بیدار می شوند خصوصا صبح هنگام ها به دلیل آنکه فرد در حالت خوابید است در نتیجه مایع در بافت چربی تجمع می کند  و بعد از برخواستن، جاذبه زمین این مایع را بیرون می کشد اما در صورتی که بافت چربی در این ناحیه زیاد باشد زمان بیشتری نیاز است تا این مایع خارج شود و تورم از بین رود .

پف زیر چشم

پف زیر چشم در اثر بیرون زدگی کیسه های چربی است که در داخل حدقه چشم قرار دارند، با شل شدن دیواره قدامی این کیسه ها، بیرون زدگی در قسمت زیر چشم ایجاد می شود.

علل پف زیر چشم چیست؟

افراد در سنین جوانی که از پلک های پف دار رنج می برند، یکی از دلایل این اتفاق افتادگی ابرو ها است اما از دیگر دلایل آن می توان به چربی های بیش از اندازه در ناحیه فوقانی پلک ها یاد کرد. در هر حال می توان با کمک جراحی بفاروپلاستی پلک بالا، همزمان با اصلاح پلک بالایی چربی ناحیه را کاهش داده و یا به قسمت های بالایی انتقال دهیم، که این کار سبب می شود ابرو ها کمی به سمت بالا کشیده شوند.

برخی دیگر از دلایل ایجاد پف زیر چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مادرزادی
 • کم کاری غده تیروئید
 • کم کاری غده کلیوی
 • افزایش سن
 • لاغری

روش های درمان پف زیرچشم

جراحی پلک پف دار
جراحی پلک پف دار

با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه های مختلف پزشکی شده است، امروزه می توان هر مشکلی را برطرف کرد . جراحی زیبایی پلک یکی از روش هایی است که می توان با کمک آن هر مشکل در ناحیه پلک ها را برطرف کرد . در طی جراحی بلفاروپلاستی تمام بافت های چربی، عضلات و پوست های اضافی برداشته می شود .  در بیشتر موارد برای بهتر شدن نتیجه کار، اغلب جراحی پلک را همراه با جراحی هایی مثل جراحی افتادگی ابرو، لیفت صورت و… انجام می دهند.

جراحی پلک می تواند چهره عبوس، ناراحت و پژمرده شما را به ظاهری زیبا، جوان و شاداب تبدیل کند.

معمولا جراحی پف زیر چشم از داخل پلک انجام می شود و برش و بخیه ای از بیرون زده نمی شود و روش های مختلفی برای درمان آن وجود دارد.

جراحی اصلاح پف زیر چشم  با بی حسی، داروهای خواب آور و یا بیهوشی انجام می شود و بعد از آن که پزشک قسمت داخلی ملتحمه را باز کرد وارد قسمت چربی های زیر چشم می شود. برای رفع این چربی ها دو روش وجود دارد:

1- در روش اول اگر چربی ها زیاد باشند برداشته می شوند.

2- در روش دوم جهت رفع گودی چشم و پر کردن مناطقی از زیر چشم، چربی های موجود را به قسمت های مورد نظر پیوند می زنیم.

موثرترین روش جهت از بین بردن پف زیر چشم جراحی است اما در صورتی که پف چشم بسیار کم باشد می توان از روش های زیر استفاده کرد:

 • تزریق ژل
 • مزوتراپی

جراحی پلک یکی از بهترین روش ها برای درمان هر گونه نقایص در نواحی اطراف چشم هاست .  افرادی که به هر دلیل پلک های پف دار و یا آویزان دارند می توانند با حذف چربی های این ناحیه و جراحی بلفاروپلاستی برای همیشه ظاهر خود را زیبا و جوان تر کنند .

عوارض بعد از جراحی پف زیر چشم

 • ایجاد ورم و کبودی در قسمت جراحی شده.
 • ورم و کمبودی ممکن است در روزهای اولیه بعد از عمل وجود داشته باشد که از روز سوم این ورم و کمبودی کمتر می شود.
 • غیر قرینگی چشم ها در اثر کبودی و ورم ایجاد شده.
 • ممکن است تا 24 ساعت خون آبه از چشم بیاید یا سفیدی چشم ممکن است قرمز رنگ شود که این حالت طبیعی است.

آیا پوست پس از برداشتن پف چشم، حالت افتاده پیدا می کند؟

در بسیاری از مواقع خیر. به دلیل این که چربی ها باعث کش آمدن پوست می شوند ومانند بادکنکی پوست را باد می کنند و پس از این که پف برداشته شد پوست به جای خودش برمی گردد. گاهی به صورت موقت بعد ازعمل به دلیل ورم هایی که وجود دارد چروک های مختصری روی پوست پلک به وجود می آید که به مرور برطرف می شود. گاهی پوست روی قسمت زیر پف چشم حالت چین دارد و پوست اضافه ای است که باید برداشته شود. در این مواقع پزشک با برشی که زیر خط مژه تحتانی می دهدبعد از کشیدن پوست قسمت های اضافه آنم برداشته می شود.

مراقبت های بعد از جراحی پف زیر چشم

 • بیمار تا سه روز پس از عمل کمپرس آب سرد را باید استفاده کند و بعد از آن اگر کبودی وجود داشت می توان کمپرس آب گرم استفاده کرد تا کبودی زودتر بهبود یابد.
 • همچنین از پمادهایی برای رفع کبودی زیر چشم می توان استفاده کرد.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 3.2]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور