ورم ملتحمه یا چشم صورتی چیست؟

ورم ملتحمه چشم یا چشم صورتی یک عفونت چشم رایج است، که باعث التهاب بافت های پوشاننده پلک (ملتحمه) می شود. این بیماری توسط آلرژن‌ها، محرک‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها مانند کرونا ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی یا COVID-19 می‌شوند، ایجاد می‌شود. درمان بستگی به علت ایجاد آن دارد و شامل قطره چشم، پماد، قرص، شستشوی آب و مراقبت است. امروز می خواهیم در مورد این بیماری چشمی و راه های درمان آن با شما صحبت کنیم.

چشم صورتی (ورم ملتحمه) چیست؟

چشم صورتی (ورم ملتحمه) چیست؟

چشم صورتی التهاب (قرمزی) ملتحمه است، بافت شفافی که سطح داخلی پلک و پوشش خارجی چشم شما را می‌پوشاند. شما می توانید چشم صورتی را از ویروس ها، باکتری ها، آلرژن ها و علل دیگر دریافت کنید.

نام پزشکی چشم صورتی ورم ملتحمه است. شما می توانید چشم صورتی را در یک یا هر دو چشم داشته باشید.

در چشم صورتی، قسمت سفید آن صورتی روشن تا قرمز به نظر می رسد و پلک های شما پف کرده یا افتاده است. ممکن است مایع (ترشحات) را ببینید که از چشم عفونی می آید.

علائم ورم ملتحمه چشم چیست؟

تفاوت بین چشم صورتی و گل مژه چیست؟

هم چشم صورتی و هم گل مژه علائم مشترکی دارند، از جمله قرمزی، حساسیت به نور و پوسته پوسته شدن در امتداد پلک. اما این دو حالت متفاوت هستند و علل متفاوتی دارند.

گل مژه یک برجستگی قرمز و دردناک است که روی پلک یا داخل پلک نزدیک لبه مژه شما ایجاد می شود. چشم صورتی التهاب پوشش سطح داخلی پلک و پوشش خارجی چشم شما است. چشم صورتی باعث ایجاد برآمدگی در پلک یا اطراف چشم شما نمی شود.

گل مژه به دلیل عفونت در غدد چربی روی پلک شما ایجاد می شود. چشم صورتی توسط ویروس‌ها، باکتری‌ها، آلرژن‌ها و عوامل دیگر ایجاد می‌شود.

علائم ورم ملتحمه چشم چیست؟

 • علائم چشم صورتی عبارتند از:
 • قرمزی در سفیدی چشم شما یا پلک داخلی
 • ترشحات زرد غلیظی که روی مژه های شما، به خصوص بعد از خواب، خشک می شود.
 • ترشح سبز یا سفید از چشم شما
 • احساس وجود شن یا خاک در یک یا هر دو چشم
 • خارش چشم مخصوصا اگر به علت آلرژی باشد.
 • سوزش چشم (به ویژه در ورم ملتحمه ناشی از مواد شیمیایی و محرک).
 • تاری دید
 • افزایش حساسیت به نور
 • پلک های متورم

تشخیص ورم ملتحمه چشم

فقط متخصص چشم پزشک می تواند با معاینه شما با اطمینان تشخیص دهد، اما چند علامت وجود دارد که مشخصه چشم صورتی است. احتمالاً اگر سفیدی چشم شما به رنگ صورتی روشن تا قرمز باشد، چشم صورتی دارید:

 • دارای ترشحات سبز، زرد یا سفید است.
 • خارش
 • پلک های متورم

ممکن است برای بررسی بینایی خود یک تست نمودار چشم انجام دهید. اگر موارد زیر را دارید به چشم پزشک خود بگویید:

 • اخیراً عفونت ویروسی یا باکتریایی داشته است.
 • آلرژی
 • اخیراً هر چیزی تحریک‌کننده (مانند مواد شیمیایی یا اجسام خارجی) در چشم شما مشاهده شده است.
 • در معرض عفونت مقاربتی قرار گرفته اید.
 • سابقه خانوادگی بیماری خودایمنی یا دلایل دیگری برای اینکه فکر کنید یک بیماری خودایمنی دارید.

چگونه می توان تشخیص داد که ورم ملتحمه باکتریایی است یا ویروسی؟

اگرچه علائم چشم صورتی بدون توجه به علت ممکن است یکسان باشد، اما پزشک شما از چند نشانه برای کمک به تشخیص باکتری یا ویروسی بودن چشم صورتی استفاده می کند:

 • سن: ویروس ها باعث ایجاد بیشتر موارد چشم صورتی در بزرگسالان می شوند. باکتری‌ها و ویروس‌ها هر کدام تقریباً به همان تعداد عفونت چشم صورتی در کودکان ایجاد می‌کنند.
 • عفونت گوش: اگر کودک شما ملتحمه باکتریایی داشته باشد، معمولاً همزمان عفونت گوش هم دارد.
 • مقدار ترشح: ترشح زیاد از چشم شما معمولاً نشانه عفونت باکتریایی است.
 • رنگ یا رنگ سفیدی چشم: رنگ سالمون (صورتی روشن) ممکن است نشانه عفونت ویروسی باشد. رنگ مایل به قرمز بیشتر احتمال دارد که ملتحمه باکتریایی باشد.
 • اگر در یک یا هر دو چشم باشد: اگر چشم صورتی دارید که در هر دو چشم است، احتمالا یک ویروس عامل آن است.

علت ورم ملتحمه یا چشم صورتی چیست؟

ورم ملتحمه زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی در غشای پوشاننده چشم شما (ملتحمه) ملتهب شده و آن ها را بیشتر نمایان می‌کند. علل التهاب عبارتند از:
ویروس ها: ویروس ها شایع ترین علت چشم صورتی هستند. ویروس‌های کرونا مانند سرماخوردگی معمولی یا کووید-19 از جمله ویروس‌هایی هستند که می‌توانند باعث قرمزی چشم شوند.
باکتری ها: انواع رایج باکتری هایی که باعث التهاب ملتحمه باکتریایی می شوند عبارتند از: استافیلوکوکوس اورئوس، هموفیلوس آنفولانزا، استرپتوکوک پنومونیا و سودوموناس آئروژینوزا.
آلرژن ها: این شامل کپک ها، گرده ها یا سایر موادی است که باعث آلرژی می شوند.
مواد تحریک کننده.:این شامل شامپوها، لوازم آرایشی، لنزهای تماسی، خاک، دود و کلر استخر است.
عفونت های مقاربتی: یک ویروس (هرپس سیمپلکس) یا باکتری (سواک یا کلامیدیا) می تواند باعث بیماری های مقاربتی شود. بیماری های مقاربتی هم در بزرگسالان و هم در نوزادان می تواند باعث ایجاد رنگ چشم صورتی شود.
وارد شدن یک جسم خارجی در چشم شما
انسداد یا ناقص باز شدن مجاری اشک در نوزادان
شرایط خود ایمنی بیماری هایی که باعث واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن شما می شوند، از علل نادر چشم صورتی هستند.

آیا ورم ملتحمه مسری است؟

چشم صورتی که به دلیل باکتری یا ویروس اتفاق می افتد بسیار مسری است (بسیار به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود). این به این دلیل است که می توانید قبل از اینکه متوجه شوید به آن مبتلا شده اید، چشم صورتی را پخش کنید. همچنین همه ما بیش از آنچه فکر می کنیم صورت و چشمان خود را لمس می کنیم.

چشم صورتی ناشی از آلرژی مسری نیست.

تا چه مدت ورم ملتحمه قابل انتقال است؟

اگر از طریق باکتری ها به چشم صورتی مبتلا می شوید، در حالی که علائم دارید یا تا حدود 24 تا 48 ساعت پس از شروع درمان آنتی بیوتیکی، مسری هست.

اگر از یک ویروس چشم صورتی گرفتید، تا زمانی که علائم دارید (معمولا چند روز) مسری هستید. همچنین می توانید قبل از اینکه متوجه علائمی شوید، چشم صورتی را پخش کنید.

ورم ملتحمه چگونه پخش می شود؟

گسترش این بیماری به صورت زیر می باشد:

 • هنگام تماس نزدیک (لمس کردن، دست دادن) با شخص دیگری. ویروس ها و باکتری ها از دست شخص دیگری به دست شما منتقل می شوند، سپس شما چشم خود را لمس می کنید.
 • با لمس سطوح آلوده به باکتری یا ویروس و سپس لمس چشمان خود قبل از شستن دست ها.
 • با استفاده از آرایش چشم قدیمی یا به اشتراک گذاشتن آرایشی که آلوده به باکتری یا ویروس است.
 • از طریق تماس جنسی. چشم صورتی ناشی از بیماری های مقاربتی زمانی پخش می شود که آلت آلوده یا مایع واژن را لمس می کنید و سپس بدون شستن دست ها به چشمان خود دست می زنید.

ورم ملتحمه چگونه درمان می شود؟

درمان چشم صورتی بستگی به این دارد که علت آن باکتری، ویروس، آلرژن یا چیز دیگری باشد.

درمان ورم ملتحمه

درمان ورم ملتحمه باکتریایی

اگر باکتری ها باعث ایجاد رنگ صورتی چشم شما شده اند، پزشک نسخه ای برای آنتی بیوتیک ها (قطره های چشمی، پمادها یا قرص ها) به شما می دهد. اگر گذاشتن پماد در چشم خود یا چشم کودکتان مشکل است، نگران نباشید. اگر پماد تا مژه ها برسد، به احتمال زیاد در چشم وارد می شوند.

درمان ورم ملتحمه ویروسی

چشم صورتی ناشی از ویروس نیازی به درمان ندارد مگر اینکه ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس، ویروس واریسلا-زوستر (آبله مرغان و یا زونا) یا یک عفونت مقاربتی باشد. اینها عفونت های جدی هستند که نیاز به داروهای ضد ویروسی دارند. اگر درمان نشود، می تواند چشم شما را زخمی کند یا باعث از دست دادن بینایی شود.

داروهای آنتی بیوتیک نمی توانند ورم ملتحمه حاصل از ویروس را درمان کنند.

درمان ورم ملتحمه چشم ناشی از مواد تحریک کننده

اگر چیزی وارد چشم‌هایتان شد و آنها را تحریک کرد، چشم‌هایتان را با جریان ملایم آب گرم به مدت پنج دقیقه بشویید. از قرار گرفتن بیشتر در معرض مواد تحریک کننده اجتناب کنید.

چشمان شما باید در عرض چهار ساعت پس از شستشو شروع به بهبود کنند. اگر نشد، با چشم پزشک خود مراجعه کنید.

درمان چشم صورتی ناشی از آلرژی

ورم ملتحمه آلرژیک با قطره های چشمی با نسخه یا بدون نسخه درمان می شود. اینها حاوی آنتی هیستامین برای کنترل واکنش های آلرژیک یا داروهای ضد التهابی مانند استروئیدها یا ضد احتقان ها هستند.

با گذاشتن کمپرس سرد روی چشمان بسته خود می توانید علائم خود را به طور موقت تسکین دهید. شما می توانید با اجتناب از آلرژن هایی که باعث علائم شما می شوند یا مصرف داروهای آلرژی بدون نسخه از این نوع چشم صورتی پیشگیری کنید.

درمان چشم صورتی ناشی از عفونت های مقاربتی

چشم صورتی ناشی از بیماری های مقاربتی غیر معمول است اما می تواند جدی باشد. مانند سایر علل چشم صورتی، چشم صورتی باکتریایی با آنتی بیوتیک ها و چشم صورتی ویروسی با داروهای ضد ویروسی درمان می شود.

آیا چشم صورتی خود به خود از بین می رود؟

موارد خفیف چشم صورتی معمولاً طی چند روز تا چند هفته خود به خود از بین می روند. بیشتر علل ورم ملتحمه ویروسی نیازی به درمان ندارند. آنتی بیوتیک‌ها برای ورم ملتحمه باکتریایی طول علائم و مدت زمان مسری بودن شما را کاهش می‌دهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 2.8]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور