مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم

چشم هر کسی منحصر به فرد است برخی از افراد بینایی کاملی دارند. برخی دیگر دارای نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم یا ترکیبی از آن ها هستند، که بینایی کمتر از حد ایده آل ایجاد می کند. با استفاده از روش جراحی لیزیک، جراح چشم می تواند بافت قرنیه را برای بهبود بینایی اصلاح کند. نتیجه پس از این جراحی به این موضوع بستگی دارد که بعد از جراحی چگونه از چشمان خود مراقبت کنید. امروز می خواهیم در این مطلب در مورد مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم با شما صحبت کنیم

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم چیست

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم چیست؟

مراقبت ها و اقدامات بعد از عمل لیزیک یک جزء ضروری برای نتایج مطلوب است. همیشه دستورالعمل های جراح چشم را دنبال کنید. این اقدامات اجازه می دهد تا به سرعت به فعالیت های عادی بازگردید. اما همچنان باید مراقب باشید.

بسیاری از بیماران پس از یک چرت کوتاه در حالی که از محافظ چشم استفاده می کنند احساس راحتی می کنند. در چند روز اول پس از لیزیک، توصیه می شود که بیماران هنگام خواب از این محافظ های پلاستیکی چشم استفاده کنند تا از مالش ناخودآگاه چشم جلوگیری شود. مهم است که چشمان خود را در مراحل اولیه بهبودی مالش ندهید.

پس از عمل لیزیک، بسیاری از بیماران از سرعت بازگشت بینایی خود شگفت زده می شوند. بهبودی سریع است و اکثر بیماران در عرض یک هفته پس از جراحی به طور کامل به روال عادی روزانه خود باز می گردند.

با این حال، مراقبت های بعدی به اندازه خود روش مهم است. مراقبت پس از لیزیک، بهبود و راحتی مناسب را تضمین می کند. از نکات زیر استفاده کنید تا بیشترین بهره را از تجربه جراحی لیزیک خود ببرید.

استراحت کافی داشته باشید

یکی از بهترین جنبه ها برای کمک به بهبودی پس از عمل لیزیک استراحت است. کمی حساسیت و ناراحتی جزئی را تجربه خواهید کرد. دادن زمان برای استراحت به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می کند.

حتی هنگام خواب، از محافظ چشم یا عینک چشم مطابق دستورالعمل پزشک برای محافظت از چشم استفاده کنید.

لمس نکنید

هنگامی که چشمان شما احساس ناراحتی می کنند، اولین واکنش مالیدن آن هاست. باید از مالیدن چشمان خود اجتناب کنید. مقدار کمی فشار ناشی از مالیدن چشم ها می تواند به نواحی حساس آسیب برساند.

آب را از چشمان خود دور نگه دارید

تا چند روز بعد از عمل از دوش گرفتن یا حمام کردن خودداری کنید. هنگامی که تصمیم به شستن موهای خود می‌گیرید، برای جلوگیری از ورود صابون به چشم‌هایتان، بسیار احتیاط کنید. حداقل 2 هفته از جکوزی، سونا و استخرهای شنا دوری کنید.

بهداشت شخصی

همراه با دور نگه داشتن آب از چشم، به یاد داشته باشید که اسپری مو، کرم صورت، لوسیون بعد از اصلاح را با دقت استفاده کنید. حداقل به مدت یک هفته هیچ نوع آرایشی چشمی نداشته باشید.

از عینک آفتابی استفاده کنید

محافظت از چشمان خود با عینک آفتابی به جلوگیری از ناراحتی ناشی از نور خورشید کمک می کند. استفاده از عینک آفتابی به عنوان محافظ بسیار حیاتی است. حداقل یک هفته بعد از عمل لیزیک از عینک آفتابی استفاده نمایید.

بازگشت به کار

به طور کلی، شما می توانید پس از چند روز به کار خود بازگردید. فقط باید بسیار مراقب باشید که فشار زیادی به چشمانتان وارد نکنید.

بازگشت به رانندگی تا زمانی مجاز است که بهبودی کامل صورت گیرد. اما ابتدا از جراح چشم خود اجازه بگیرید و به یاد داشته باشید که از عینک آفتابی خود استفاده کنید.

فعالیت های عادی

بازگشت به فعالیت های عادی ممکن است یک هفته طول بکشد. شما می خواهید از هر نوع سوزش چشم جلوگیری کنید. همانطور که بعد از یک هفته شروع به از سرگیری روال عادی زندگی خود می کنید، از عینک برای محافظت از چشمان خود هنگام خواب استفاده کنید.

 • از ورزش و فعالیت های شدید خودداری کنید.
 • از باغ و محیط های پر گرد و غبار دوری کنید.
 • حداقل یک ماه از هر نوع ورزش تماسی خودداری کنید.

یکی از بهترین جنبه های انتخاب عمل لیزیک، سهولت عمل است. در هر زمان، اگر احساس ناراحتی یا درد شدید کردید، مراجعه به متخصص چشم پزشک ضروری است. عوارض جراحی اصلاحی چشم نادر است. 

سایر مراقبت های لازم بعد از جراحی لیزیک عبارتند از:

 • داروهای معمولی خود را از سر بگیرید و هر گونه داروی اضافی را که در هنگام ترخیص به شما داده می شود، شروع کنید.
 • تاری دید، درد خفیف، سوزش و احساس شن در روز اول پس از جراحی شایع است و برطرف می شود.
 • بینایی شما ممکن است تار باشد و در چند روز آینده بهبود یابد.
 • طبق دستورالعمل از قطره های چشمی تجویز شده استفاده کنید: بین قطره های چشمی مختلف باید حداقل 5 دقیقه فاصله باشد. قطره های چشمی باید فقط با پایین کشیدن پلک پایین در چشم چکانده شوند.
 • وضعیت خود را همانطور که پزشک تعیین کرده است حفظ کنید.
 • بلافاصله پس از جراحی می توانید در شرایط نوری طبیعی بمانید.
 • رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرید. هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد
 • ایروبیک، یوگا و شنا یا ورزش تماسی انجام ندهید تا زمانی که جراح چشم شما بگوید که می توانید. بهبود کامل بینایی ممکن است 3-5 هفته طول بکشد.

بیماران به طور کلی در روز بعد متوجه بهبودی در بینایی خود خواهند شد. پیروی از دستورات پزشک به شما این امکان را می دهد که به سرعت به فعالیت های عادی بازگردید و نتیجه دلخواه را از جراحی لیزیک کسب کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور