مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید

مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید

در دهه های اخیر با پیشرفت هایی که در جراحی های آب مروارید ایجاد شده است. که با اهداف  حداقل ایجاد عوارض،  بازیابی بینایی حداکثری و حتی بهبود شرایط بیمار نسبت به قبل از جراحی انجام می شود.

درمان آب مروارید
درمان آب مروارید

امروزه عمل های جراحی آب مروارید با برش های کوچک، بدون بخیه و با بی حسی موضعی در صورتی که بیمار مشکل جدی نداشته باشد، انجام می شود. با پیشرفت هایی که در تجهیزات، تکنیک  و آموزش های جراحی اتفاق افتاده است عوارض عمل بسیار کاهش یافته است.

با پیشرفت هایی که در لنز های داخل چشمی ایجاد شده است. باعث افزایش توانایی های بیمار بعد از جراحی می شود.

تقسیم بندی لنز ها بر اساس ساختار

لنزهای یک کانونی (مونوفوکال)

لنز هایی هستند که یک کانون دارند و برای دید دور تنظیم می شوند که در غالب بیماران از این نوع لنز ها استفاده می شود.

لنز های چند کانونی

اگر بخواهیم هم زمان با درمان آب مروارید، بیماری یا مشکل زمینه ای را اصلاح کنیم. مثلا اگر آستیگمات باشد از لنزی که علاوه بر جایگزینی عدسی طبیعی اصلاح آستیگمات هم انجام دهد، استفاده می شود.

امروزه نسل جدیدی از لنزهای چند کانونی ارائه شده است که عوارض لنز های قبلی را کاهش داده و کیفیت بینایی را بهتر کرده است.

مراقبت بعد از جراحی آب مروارید

  • مصرف صحیح و به موقع دارو های تجویز شده توسط پزشک معالج
  • بعد از چکاندن قطره چشم های خود را چند ثانیه بسته نگه دارید تا بهتر جذب چشم  شوند.
  • اگر از چند قطره با فواصل زمانی یکسان استفاده می کنید سعی کنید بین چکاندن قطره اول و دوم فاصله 10 الی 15 دقیقه ای ایجاد کنید تا قطره ها اثر بهتری داشته باشند.
  • سعی کنید تا به چشم فشار وارد نکنید و از محافظ های پلاستیکی استفاده کنید.
  • اگر بعد از جراحی عارضه ای نداشتید می توانید 5 روز بعد از جراحی البته با مشورت پزشک معالج استحمام کنید.

بعد از جراحی آب مروارید بهتر است بیمار سالانه تحت معاینه قرار گیرد. چرا که مسائل و مشکلات دیگر سنی در ارتباط با چشم مانند آب سیاه، تغییرات سنی شبکیه و پوسیدگی شبکیه ممکن است اتفاق بیوفتد. و یا حتی در جریان یکی از علل های کاهش دید باشد، که متخصص چشم قبل از جراحی این مشکلات را هم بررسی می کند.

 دکتر ماریا شارع پور بهترین جراح چشم در مازندران می باشند، که با دانش و مهارت بالا به درمان بیماری های چشمی می پردازد. شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .شماره ی تماس :
011-42216316

آب مروارید ثانویه چیست؟

یکی از مشکلاتی که در رابطه با خود جراحی است مسئله کدورت کپسول عدسی است. زمانی که پزشک عدسی طبیعی را تخلیه می کند، کپسول آن را حفظ می شود سپس لنز مصنوعی را در داخل آن قرار می دهد. سلول های عدسی می توانند تکثیر پیدا کنند و یک لایه جدید ایجاد می شود که در نتیجه، کدورت مجدد که تحت عنوان آب مروارید ثانویه شناخته می شود. در چشم رخ می دهد.

این کپسول ممکن است بعد از چند سال دوباره کدر و منجر به کاهش دید شود. بنابراین اگر بهترین لنز انتخاب شود و توسط متخصص چشم انجام شود. این عارضه به حداقل خود کاهش پیدا می کند.

سایر مقالات:

بیماری تیروئید چشمی 

خشکی چشم

بلفاریت چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.8]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور