مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید

 

مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید چیست؟ همانطور که می دانید بعد از هر عمل جراحی برای بهبود سریع و جلوگیری از عوارض عمل  مراقبت هایی لازم است. جراحی آب مروارید از این قاعده مستثنی نیست. با رعایت دستورالعمل ها و مراقبت هایی که جراح چشم بعد از عمل توصیه می کند، اکثر افراد  سریع بهبود می یابند و می توانند در عرض چند روز پس از عمل به سر کار خود بازگردند. در این مقاله می خواهیم به مراقبت های بعد از این عمل و باید و نباید های آن بپردازیم.

زمان بهبودی بعد از جراحی آب مروارید چقدر طول می کشد؟

مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید چشم چیست؟

 • در روز جراحی آب مروارید بهتر است از رانندگی یا تماشای تلویزیون یا مطالعه خودداری کنید و بهتر است فقط در خانه استراحت کنید.
 • در هفته اول پس از عمل آب مروارید، استفاده از یک محافظ چشم مانند عینک یا پوشش پلاستیکی برای تمام ساعات بیداری توصیه می شود.
 • در 2 تا 3 هفته اول نباید آب کثیف یا گرد و غبار وارد چشم شود.
 • قطره های چشمی باید طبق توصیه جراح چشم  بعد از جراحی آب مروارید استفاده شود.
 • از خم شدن بیش از حد یا بلند کردن وزنه های سنگین باید به مدت یک هفته اجتناب شود.
 • در ماه اول پس از جراحی آب مروارید از مالش یا لمس چشم خودداری کنید.
 • بعد از چکاندن قطره چشم های خود را چند ثانیه بسته نگه دارید تا بهتر جذب چشم  شوند.
 • اگر از چند قطره با فواصل زمانی یکسان استفاده می کنید سعی کنید بین چکاندن قطره اول و دوم فاصله 10 الی 15 دقیقه ای ایجاد کنید تا قطره ها اثر بهتری داشته باشند.
 • اگر بعد از جراحی عارضه ای نداشتید می توانید 5 روز بعد از جراحی البته با مشورت پزشک معالج استحمام کنید.
 • به هیچ وجه از لنزهای اصلاح بینایی استفاده نکنید.
 • برای کاهش خطر عفونت، از شنا کردن یا استفاده از وان آب گرم در هفته اول بهبودی جراحی آب مروارید خودداری کنید.
 • سعی کنید بعد از جراحی عطسه یا استفراغ نکنید.

بعد از جراحی آب مروارید بهتر است بیمار سالانه تحت معاینه قرار گیرد. چرا که مسائل و مشکلات دیگر سنی در ارتباط با چشم مانند آب سیاه، تغییرات سنی شبکیه و پوسیدگی شبکیه ممکن است اتفاق بیوفتد. و یا حتی در جریان یکی از علل های کاهش دید باشد، که متخصص چشم قبل از جراحی این مشکلات را هم بررسی می کند.

مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید چشم چیست؟

نکات مراقبتی برای فعالیت های بعد از جراحی چشم مروارید

خم شدن، عطسه یا سرفه کردن

در 48 ساعت اول پس از جراحی، مهم است که خم نشوید یا سر خود را پایین قرار ندهید. زیرا می تواند فشار چشم را افزایش دهد و در روند بهبودی اختلال ایجاد کند. همچنین هنگام عطسه یا سرفه تا حد امکان ملایم باشید.و هتگام عطسه برای کاهش فشار دهان خود را باز کنید.

بازگشت به سر کار

اکثر افراد روز بعد پس از جراحی آب مروارید بهبود می یابند و به اندازه کافی خوب می بینند. با این حال، بازگشت به محل کار برای برخی از افراد ممکن است به معنای مشغله زیاد و عدم زمان کافی برای مراقبت از چشم های عمل شده و استفاده از قطره چشم  پس از عمل آب مروارید باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید، بهتر است تا چند روز از رفتن به محل کار خودداری کنید. برای خانم‌های آرایش چشم برای ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی آب مروارید توصیه نمی‌شود.

فعالیت شدید و ورزش بعد از جراحی آب مروارید

بیشتر افراد می توانند روز بعد از جراحی ورزش های بسیار سبک از جمله پیاده روی انجام دهند. برای فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، دویدن، تنیس، گلف و رابطه جنسی، دو هفته بعد از عمل خود صبر کنید. اگر شناگر هستید، پزشکان به شما توصیه می کنند که دو هفته قبل از رفتن در آب صبر کنید تا خطر عفونت و تحریک چشم را به حداقل برسانید.

فعالیت در فضای باز و سفر هوایی

انجام فعالیت های خارج از منزل مانند خرید، مسافرت، ملاقات با دوستان و غیره تا زمانی که از مکان های شلوغ و گرد و غبار دوری کنید، خوب است. پرواز بعد از جراحی آب مروارید مشکلی نیست و می توان در عرض چند روز پس از جراحی آب مروارید برنامه ریزی کرد. قطره های چشمی خود را در کیف دستی خود نگه دارید تا در حین پرواز پس از جراحی آب مروارید نیز قطره چشمی استفاده شود. به یاد داشته باشید که یک محیط غیر مرطوب می تواند باعث خشکی چشم شود، بنابراین ریختن قطره به طور منظم مهم است. اگر بعد از این جراحی چشم ها به نور حساس هستند، بهتر است در بیرون از منزل حتما از عینک آفتابی استفاده کنید.

دوش گرفتن و شستشوی سر

در ماه اول پس از عمل آب مروارید بهتر است از ورود آب صابون به چشم خودداری کنید. توصیه می شود شنا نکنید، از جکوزی استفاده نکنید . زیرا بعد از عمل آب مروارید خطر عفونت زیاد است.

رانندگی

پس از جراحی آب مروارید، رانندگی در روز بعد پس از عمل توصیه نمی شود. گاهی اوقات زمان بهبودی چند هفته است و بازیابی تعادل زمان می برد. در مرحله دوم، مهم است که اطمینان حاصل شود که دید به اندازه کافی برای رانندگی واضح است. همچنین هنگام رانندگی پس از جراحی آب مروارید از چشم ها در برابر باد مستقیم یا هوای خشک به چشم ها محافظت کنید.

مطالعه، کار با کامپیوتر، تماشای تلویزیون

اکثر افراد می توانند این فعالیت ها را در عرض چند ساعت پس از جراحی از سر بگیرند.  اما بهتر است از انجام این کارها در روز اول بعد از جراحی خودداری کنید. به خاطر داشته باشید، ممکن است تاری اولیه را تجربه کنید، که با بهبودی چشم برطرف می شود.

زمان بهبودی بعد از جراحی آب مروارید چقدر طول می کشد؟

اگر در اولین برداشتن محافظ چشم، دیدتان کدر، تار یا منحرف شد، نگران نباشید. ممکن است کمی طول بکشد تا سیستم بینایی شما بهبود یابد . همچنان ممکن است، دچار قرمزی و خونریزی چشم شوید. همانطور که چشم شما بهبود می یابد،  این قرمزی باید ظرف چند روز از بین برود.

گاهی اوقات افراد پس از جراحی آب مروارید، مقداری خشکی چشم یا “خراشیدگی” را گزارش می کنند. این احساسات باید با بهبودی چشم شما فروکش کنند، مگر اینکه قبل از انجام عمل با مشکل خشکی چشم مواجه شده باشید.

بهبود کامل جراحی آب مروارید شما باید در عرض حدود یک ماه، زمانی که چشم شما به طور کامل بهبود یافته است، رخ دهد.

کلام آخر

عمل جراحی آب مروارید امروزی یک روش سریع و بدون درد است. اکثر بیماران خیلی سریع به سر کار و فعالیت های عادی باز می گردند. بهترین راه برای اطمینان از دوره نقاهت موفق و بدون عارضه پیروی از دستورات جراح چشم است. زمان بهبودی هر فرد ممکن است متفاوت است. سلامت کلی، توانایی درمانی و تحمل جراحی چشم آب مروارید می تواند از فردی به فرد دیگر و از چشمی به چشم دیگر متفاوت باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 3.1]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور