لیزیک، لازک یا PRK ؟ کدام یک بهتر است؟

لیزیک، لازک و PRK سه روش جراحی چشم هستند که هدف از انجام آن ها حذف عینک و بازگشت چشم به نمره طبیعی و دید کامل است.

در گام اول پس از انتخاب پزشک مناسب که جراحی حاذق در خصوص عمل جراحی چشم به شمار بیاید، لازم است که معایناتی انجام پذیرد تا مشخص شود که آیا شما کاندید مناسبی برای انجام عمل جراحی چشم به منظور حذف عینک هستید یا نه؟

 

در مطب پزشک متخصص جراح چشم، آناتومی چشم شما، نمره چشم، نمره عینک و تغییرات نمره چشم شما در عرض شش ماه گذشته مورد بررسی قرار می گیرد. نمره چشم شما باید در طول شش ماه اخیر، تغییر نکرده است.

مرحله بعد انجام معاینات توپوگرافی است. هدف از انجام معاینات بعدی تعیین وضعیت و ضخامت قرنیه شما است.

لیزیک، لازک و PRK کدام یک موثرتر است؟

عمل های لیزیک، لازک و PRK می توانند به یک اندازه نتیجه بخش باشند. به شرط آنکه، با توجه به شرایط آناتومیک چشم شما، گزینه مناسب تر انتخاب شوند.

به عنوان مثال اگر چشم شما دچار مشکل خشکی باشد روش لازک بیشتر از روش لیزیک اثربخش خواهد بودد، یا در صورتی که قرنیه شما ضخامت کافی را نداشته باشد و یا چشم شما مشکل گشادی مردمک را داشته باشد، عمل جراحی PRK مناسب ترین روش جراحی است.

تفاوت لیزیک، لازک و PRK

کدام عمل چشم بهتر است؟

عوارض عمل های مربوط به حذف عینک، زمانی رخ می دهند که برای چشم شما، عمل مناسبی انتخاب نشود.

پس هنگامی که تصمیم به انجام عمل جراحی چشم به منظور برداشتن عینک می گیرید اجازه دهید پزشک متخصص شما در این رابطه تصمیم بگیرد که کدام روش با توجه به شرایط چشم شما، برای تان مناسب تر است.

تفاوت لیزیک و لازک و PRK

در تمامی این روش های درمانی که به منظور رفع عیوب انکساری چشم به کار می روند، قرنیه چشم تغییر شکل پیدا می کند. ولی هر سه این روش ها تفاوت هایی دارند که با توجه به شرایط چشم شما می تواند میزان موثر بودن عمل را مشخص می کند.

عمل لیزیک چشم

در روش لیزیک، با کمک دستگاهی به نام میکروکراتوم، یک لایه بسیار نازک از سطح قرنیه برداشته می شود. سپس پزشک جراح و متخصص چشم به منظور رفع انحنای اضافی قرنیه لیزر را با مکان مشخصی از آن می تاباند؛ پس از عمل لایه برداشته شده سر جای خود، بازگردانده می شود.

عمل PRK چشم

در این روش، جراح لایه بسیار نازکی از بافت قرنیه با کمک چاقوی ظریف جراحی برمی دارد. بافتی که در این روش برداشته می شود بسیار نازکتر از روش لیزیک است. البته پس از عمل پی آر کی، بافت برداشته شده به سرجای خود بازگردانده نخواهد شد.

پس از برداشتن بافت قرنیه، جراح سطح آن را با کمک دستگاهی لیزر اگزایمر تغییر می دهد تا مشکل انحنای اضافی آن که باعث ضعیفی چشم شده است رفع گردد. در پایان عمل، یک لنز تماسی به مدت سه الی چهار روز روی چشم به عنوان پانسمان قرار می گیرد.

عمل لازک چشم

در عمل لازک، بدون استفاده از لیزر پنجاه میکرومتر از بافت قرنیه برداشته می شود و سپس سطح آن از طریق لیزر شکل دهی می شود. در این روش نیز مانند روش پی آر کی، یک لنز تماسی به مدت چند روز به عنوان پانسمان روی چشم قرار خواهد گرفت.

لازک بهتر است یا لیزیک؟

اصلی ترین تفاوت لیزیک و لازک به میزان ضخامت برش بافت قرنیه برمی گردد. در روش لیزیک، بخشی از لایه استروما برداشته می شود ولی در روش های لازک و پی آرکی، فقط لایه اپیتلیوم بلند می شود.

از آن جایی که لازک عمل کم خطرتری نسبت به لیزیک به شمار می آید افراد بسیار زیادی این روش را به عمل لیزیک ترجیح می دهند. پس از عمل لازک چشم، احتمال ابتلا به خشکی چشم نیز کمتر است. اما عمل لیزیک به لحاظ اثربخشی، بسیار فوق العاده است. احتمال پسرفت لیزیک بسیار پایین است و تنها پنج الی درصد بیماران ممکن است در سال های بعد به درمان های بعدی نیاز پیدا کنند.

به همین علت باز هم تاکید می شود که پس از انجام آزمایشات و معاینات پزشکی، تصمیم نهایی برای انتخاب روش عمل جراحی چشم بهتر است از سوی پزشک جراح با توجه به آناتومی چشم شما گرفته شود.

هزینه عمل لیزیک و لازک چشم

هزینه عمل جراحی رفع عیوب انکساری چشم، ثابت نیست و به پارامترهای مختلفی از جمله، بیمارستان و یا مرکز درمانی که در آن جراحی انجام می شود، پزشک جراح، تکنیک مورد استفاده در جراحی و پیشرفته بودن دستگاه های مورد استفاده بستگی دارد.

پیش از انجام عمل جراحی چشم به منظور حذف عینک، حتما از انتخاب بهترین دکتر اطمینان حاصل نمایید چرا که حاذق بودن پزشک تاثیری سرنوشت ساز در نتیجه عمل شما خواهد داشت.

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 24 میانگین: 3.8]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور