قوز قرنیه و روش های درمانی آن

بیماری قوز قرنیه چه خطراتی را به دنبال دارد ؟ بهترین درمان برای قوزقرنیه چیست؟ به کدام متخصص چشم در مازندران برای درمان قوز قرنیه مراجعه کنم؟ اگر شما هم یکی از افرادی هستید که با مراجعه به پزشک متودونوع اقدام درمانی برای قوز قرنیه وجود دارد، اولین راهکار درمان این است که متخصص و جراح چشم در مازندران باید بتواند با ارائه راهکاری از پیشرفت قوز قرنیه جلوگیری کند، دومین راهکار درمان برای بیمار از نظر بینایی است، اینکه تا چه اندازه می توان  در بینایی این افراد تاثیر گذار بود.

خوشبختانه در چند سال اخیر، روشی به نام کلاژن کراتین کی یا CCL ابداع شد که یک روش پیشگیرانه است، این روش از پیشرفت قوز قرنیه جلوگیری می کند . تقریبا در 70 تا 80 درصد موارد این روش می تواند از پیشرفت قوز قرنیه جلوگیری کند . در حقیقت می توان گفت CCLیک تحول خوب در پیشگیری از قوز قرنیه بود که به نسبت یک جراحی ساده است .

قوز قرنیه
قوز قرنیه

زمان لازم برای جراحی قوز قرنیه

همانطور که گفته شد، جراحی قوز قرنیه یک جراحی پیچیده نیست و زمانی که لازم دارد در حدود یک ساعت است .

افراد مناسب برای این جراحی

افرادی که مناسب برای این جراحی هستند، افرادی هستند که قوز قرنیه در آن ها پیشرفت زیادی نداشته باشد یعنی ضخامت قرنیه آن ها کمتر از یک مقدار مشخص نشده باشد و افرادی که دید خوبی داشته باشند و  بیماری های همراه نداشته باشند، کاندید خوبی برای جراحی قوز قرنیه می باشند .

همانطور که گفته شد، به منظور پیشگیری، جراحی CCL در مرحله اول نباید فراوموش شود، جراحی CCL یک عملی است که به صورت موضعی انجام می شود و نیازبه بیهوشی برای این جراحی نیست در طی جراحی سلول های سطح چشم برداشته می شود و قطره ویتامین B2 به مدت نیم ساعت بر قرنیه چکانده می شود سپس اشعه ماورا بنفش بر قرنیه تابانده می شود، سپس لنزی بر چشم گذاشته می شود که بعد از ترمیم سلول های سطحی چشم، لنز برداشته می شود . لازم به ذکر است که جراحی درد غیر قابل تحملی ندارد تنها لازم است در طی چند روزی که برای ترمیم سلول های سطحی چشم طی می شود مراقبت های لازم  راداشته باشید.

بعد از این جراحی فرد  ممکن است  تا دو تا سه ماه بعد از جراحی کاهش دید را داشته باشد، جای نگرانی نیست بعد از چند ماه به طور طبیعی دید به حالت طبیعی خود بازمیگردد .

دسته بعدی درمان ها همانطور که ابتدا گفته شد، درمان هایی هستند که برای بهبودی بیمار انجام می شوند .

استفاده از عینک در موارد خفیف

با  استفاده از عینک ممکن است فرد دید خوبی داشته باشد و مشکلی از نظر بینایی نداشته باشد، در این موارد حتی ممکن است از لنز نرم نیز استفاده کرد  زمانی که بیمار آستیکمات خیلی کمی دارد .

استفاده از لنز در موارد پیشرفته تر

در موارد پیشرفته تر استفاده از لنز توصیه می شود،  لنز هایی که به این دسته از بیماران تجویز می گردد، لنز های سخت هستند، به این معنی که در این نوع از لنز ها اکسیژن نفوذ خوبی دارد، با این روش کیفیت بینایی بسیار خوبی برای بیمار ایجاد می شود .

در کل، باید بیماران به این امر گاهی داشته باشند که لنز سخت نسبت به لنز نرم مقداری زمان می برد تا فرد بدان عادت کند، متاسفانه در افراد بیمار که دچار قوز قرنیه هستند این تصور وجود دارد که در صورتی که برای آن ها پیوند قرنیه انجام شود، دیگر نیازی به عینک، لنز و… نمی باشد .

 حلقه های داخل قرنیه

حلقه ها انواع مختلف دارند،  که متخصص چشم رینگ هایی در داخل قرنیه جایگذاری می کند.  این کار سبب منظم کردن سطح قرنیه می شود  و تحمل بیمار نسبت به استفاده از عینک و لنز بیشتر می شود .  در مواردی دیده شده که برای بیمار از حلقه های داخل قرنیه استفاده شده و توانسته بدون استفاده از عینک دید خوبی افراد داشته باشند .

لنز های داخل چشمی

در بیمارانی که عمده کاهش بینایی آن ها در اثر نزدیک بینی است نه آستیکمات و اما دید آن ها ثابت شده، نیز می توان از لنز های داخل چشمی استفاده کرد . یکی دیگر از راهکار هایی که می توان دید نسبتا قابل قبولی برای بیمار ایجاد کرد ، استفاده از لنز های داخل چشمی است .

در مرحله اخر اگر که بیمار به هیچ کدام از این درمان ها واکنشی نشان ندهد  و قوز قرنیه خیلی پیشرفته باشد می توان از روش درمان پیوند قرنیه استفاده کرد، بسته به شرایط بیمار بهترین روش درمان قوز قرنیه انتخاب می شود .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور