عیوب انکساری چشم کودکان

عیوب انکساری چشم کودکان

عیوب انکساری چشم در کودکان چیست ؟ بهترین متخصص چشم برای تعیین نمره چشم کودکان کیست؟ آیا ضعیفی چشم کودکان خوب می شود ؟ بهترین راه حل برای  درمان ضعیفی چشم  کودکان چیست؟ آیا شما هم پاسخ این سوالات را نمی دانید ؟ دکتر ماریا شارع پور جراح و متخصص چشم در ساری در ادامه این مطلب به بررسی پاسخ این سوالات می پردازند .

به طور حتم  تا به حال  افراد و مخصوصا  کودکانی را دیده اید که یک چشمشان  را پوشانده  اند و فکر  کرده اید  احتمالا  جراحی چشم  انجام داده اند،  اما خیلی  وقت ها  این طور نیست ، این راهی  است برای  وادار  کردن چشم تنبل  به کار کردن  و از تنبلی در آمدن  است .

عیوب انکساری چشم کودکان
عیوب انکساری چشم کودکان

تنبلی چشم  یعنی کاهش  بینایی یک چشم  با وجود اصلاح عیب انکساری. در معاینه  چشم این بیماران  هیچ ضایعه ای  دیده نمی شود ، بنابر این  معمولا  تشخیص آن هم  دیر انجام می شود .  گاهی نمره یکی  از چشم  های بیمار چهار  و دیگری صفر است .

علت اصلی  این مشکل  ممکن است  اختلاف  عیب انکساری  باشد  و در این صورت  چشم سالم  کار می کند و از چشم  دچار عیب،  کمتر کار کشیده  می شود  و مخصوصا  اگر بیمار  عینک نزند، به حالتی می رسد  که به آن تنبلی  چشم می گویند، البته  تنبلی چشم  ممکن است دو طرفه  هم باشد  که در این  صورت  اوضاع بدتر می شود .

علت بروز  تنبلی چشم ژنتیک است  و هر ضایعه ای که باعث  شود دید یک  یا هر دو  چشم کاهش  یابد  و مثلا تصویر واضح  به شبکیه نرسد ، باعث  تنبلی  یک یا دو طرفه  چشم ها می شود .

شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با دکتر ماریا شارع پور جراح و متخصص چشم در ساری با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .شماره ی تماس :
011-42216316

عیب انکساری  یک چشم

عیب انکساری و عینک نزدن  برای اصلاح آن ، مهم ترین  علت است و بعد از  عیوبی مانند  کدر شدن  قرنیه  به هر دلیل (ضربه ، بیماری قرنیه)، آب مروارید، کدر شدن  مایع زجاجیه و مشکلات  شبکیه  می تواند  عامل  تنبلی چشم باشد .

یکی دیگر از چیز هایی  که باعث  تنبلی چشم می شود،  انحراف  چشم است  و البته  برعکس  این قضیه  هم تا حدی صادق است ، یعنی تنبلی  چشم  می تواند باعث انحراف چشم شود .

درمان قبل از سه سالگی

اگر قبل از سه سالگی  تنبلی چشم تشخیص  داده  و برای درمان  آن اقدام  شود،  احتمال  درمان وجود دارد  ولی در سنین  بالاتر  درمان کامل امکان پذیرنیست.

سیستم بینایی تا پنج سالگی  و شش سالگی  انعطاف پذیر است  و می توان با  تحریک  آن یعنی  بستن  چشم سالم،  چشم تنبل  را وادار  به کار کرد ،  ولی بعد  از این سن ، شانس  تحریک  و وادار  کردن چشم  دچار تنبلی ، کمتر می شود .

حتی اگر بچه ای  در پنج سالگی  برای درمان  اقدام کند،  شانس او کمتر است  و اگر قرار باشد  یکی دو  سال  هم درمان  طول بکشد،  کمی دیر  است چون  اجزای  چشمش  کمی بالغ  شده،  البته این  مسئله صد در د نیست .

خلاصه مطلب

لازم است والدین توجه کنند  ، تنبلی چشم  نشانه خاصی ندارد  که بتوان  زود متوجه  آن شد .  ممکن است  یکی از چشم  های کودک  دچار تنبلی  باشد ،  ولی بدون  مشکل  مثلا تلویزیون تماشا کند  و هیچ وقت  اعتراض نکند،  بنابر این  پدر و مادر  متوجه خطری  که فرزندشان  را تهدید می کند نشوند .

بهتر است  والدین  بازی E  را به کودکشان  یاد دهند .  یعنی  یک حرف E  را روی مقوا  بکشند  و از او بخواهند  با دست نشان دهند  که شاخه  های آن  کدام طرف است . اگر متوجه  شدند  دید یک چشم  با چشم دیگر  تفاوت دارد ، حتما  به متخصص چشم مراجعه کنند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر ماریا شارع پور جراح و متخصص چشم در مازندران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.1]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور