عوارض و ماندگاری لیفت شقیقه

شقیقه پهلوی پیشانی است و لیفت شقیقه به معنای بالا بردن قسمت جانبی پیشانی است. از آنجایی که اکثر کاندیدهای زیباسازی صورت توجه ویژه ای به این ناحیه دارند، آن را جدا از لیفت پیشانی ارزیابی می کنیم. سوال بسیار کسانی که خواهان جراحی لیفت شقیقه هستند، این است که آیا نتیجه دائمی است یا نه؟و آیا جراحی لیفت شقیقه عوارض دارد ؟ امروز می خواهیم در این مطلب به عوارض و ماندگاری لیفت شقیقه بپردازیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

آیا جراحی لیفت شقیقه عوارض دارد؟

جراحی لیفت شقیقه چیست؟

لیفت شقیقه برای بالا بردن خط ابرو و ایجاد چهره ی جذاب تر و شاداب است. این روش ابروهای که پایین افتاده است و افتادگی پلک بالایی را که ممکن است ظاهری خسته را به بیماران بدهد، برطرف می کند. این روش ممکن است با بلفاروپلاستی و یا لیفت صورت ترکیب شود، ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر به بیمار می‌دهد.

همچنین لیفت شقیقه چین و چروک های اطراف چشم (پنجه کلاغی) و پف پلک بالایی را کاهش داده و در نتیجه باعث می شود شما جوان تر به نظر برسید. لیفت شقیقه تاثیر غیرمستقیم روی چشم دارد. این جراحی را می توان با برش های کوچکتر انجام داد که به خوبی در خط مو پنهان شده اند و در نتیجه بهبودی آسان تر و کمترین جای زخم ایجاد می شود.

کاندیدای مناسب جراحی لیفت شقیقه چه کسانی هستند؟

بهترین کاندید برای جراحی لیفت شقیقه:

  • کسانی که نیازی به لیفت کامل ابرو نداشته و فقط می خواهند انتهای ابروهایشان کشیده شود و کمی بالا رود.
  • کسانی که دارای خطوط عمیق در انتهای ابروها و دو طرف اطراف چشم خود هستند و می خواهند این چین و چروک را برطرف کنند و جهره ای شاداب داشته باشند.
  • کسانی که ابروهایشان به دلیل ارثی یا پیری و افتادگی پوست دچار افتادگی شده است.

آیا جراحی لیفت شقیقه عوارض دارد؟

جراحی لیفت شقیقه نیز مانند تمام جراحی‌های زیبایی دیگر عوارض محدودی دارد و از این قاعده مستثنی نیست. که البته هیچ جای نگرانی نیست زیرا عوارض موقتی هستند و به مروز زمان برطرف می شوند. در ادامه به برخی از رایج ترین عوارض پس از لیفت شقیقه اشاره می‌کنیم:

کبودی و تورم

 عوارض رایج این جراحی کبودی و تورم در روزهای بعد از عمل است که بسیار طبیعی است.عوارض معمول این جراحی مانند اغلب جراحی‌ها، درد خفیف و کبودی و تورم سطحی است که این معمولاً در عرض هفت تا ده روز از بین می‌رود، اگرچه ممکن است به مدت شش تا هشت هفته ادامه داشته باشد و سیاهی چشم یک احتمال است، اما بعید است. کمپرس یخ بهترین روش برای کاهش تورم و کبودی است، به خصوص اگر در 24 تا 48 ساعت اول استفاده شود. به یاد داشته باشید که یخ را مستقیماً در تماس با پوست قرار ندهید

همچنین ممکن است شما در چند روز اول درد داشته باشید که این طبیعی است و با مسکن های که پزشک تجویز می کند قابل تحمل می باشد. درد بسیار شدید نادر است.

عدم تقارن

 یکی دیگر از عوارض احتمالی پس از انجام این جراحی، عدم تقارن دو چشم می باشد. برای جلوگیری از این اتفاق باید جراحی را نزد یک فرد متخصص و با تجربه انجام دهیم. تا این اتفاق رخ ندهد. البته ممکن است در چند روز اول متوجه این تفاوت شوید که در بسیار موارد طبیعی است و به دلیل وجود تورم می باشد. اما اگر پس از برطرف شدن تورم تفاوت بین دو چشم از بین نرفت باید به پزشک مراجعه کنید.

آسیب به اعصاب حسی و حرکتی

مهمترین عارضه جراحی لیفت شقیقه می تواند آسیب به شاخه فرونتال (شاخه پیشانی) عصب حرکتی پیشانی باشد. خوشبختانه خطر آسیب دائمی بسیار کم است زیرا این شاخه توسط لایه های قوی سطحی پوشیده شده است. با این حال، گاهی اوقات این عملکرد عصبی به دلیل کشش هایی که در طول جراحی اتفاق می افتد به طور موقت کاهش می یابد. در این حالت، عملکرد عصب به خودی خود با رفع تورم بهبود می یابد.

اسکار زخم

محل برش‌ها ممکن است تا جند هفته تا بهبودی کامل قابل مشاهده باشد و به مرور زمان بهبود یابند. البته بهبودی جای زخم در افراد متفاوت است و همچنین به مراقبت نیاز دارد. احتمال بروز عفونت بعد از جراحی بسیار نادر است

خون مردگی

افرادی که دارای فشار خون بالا یا غلظت خون می باشند، ممکن است بعد ازجراحی لیفت با مشکل خون مردگی مواجه باشند. برای از بین بردن این نوع عارضه بعد از جراحی می توانید از کمپرس یخ استفاده کرد. در صورتی که خون مردگی بسیار زیاد بود حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

ریزش مو

بعد از انجام این جراحی ممکن است در ناحیه ای که جراحی صورت گرفته است به مدت چند هفته تا چند ماه ریزش مو داشته باشید که این عارضه موقتی است و بعد از مدتی برطرف خواهد شد.

جراحی لیفت شقیقه چقدر ماندگاری دارد؟

نتیجه جراحی لیفت شقیقه، تا چند روز بعد از عمل و بهبودی تورم قابل مشاهده است. ولی برای مشاهده نتیجه کلی، به زمان بیشتری یعتی تا زمان بهبودی کامل نیاز دارید. دوام و ماندگاری نتیجه ی لیفت شقیقه، بستگی به ساختار و شرایط بدن و بافت پوست و همچنین مراقبت های پوست بستگی دارد. به همین علت، ممکن است بین افراد، متفاوت باشد. در حالت کلی می توان گفت نتیجه عمل دائمی است و اما عواملی همچون سبک زندگی نادرست و عادات اشتباه، رژیم غذایی نامناسب، مراقبت نکردن از پوست مانند استفاده نکردن از کرم های ضد آفتاب و مصرف دخانیات در دراز مدت می تواند بر روی ماندگاری عمل تاثیر منفی بگذارد.

اغلب جراحی لیفت شقیقه بین 15 تا 20 سال ماندگاری دارد ولی همانطور که در بالا ذکر کردیم به عوامل زیادی بستگی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور