عوارض عمل بلفاروپلاستی

عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست؟ آیا این نوع جراحی عوارض زیادی به همراه دارد؟ همانطور که می دانید بلفاروپلاستی (جراحی پلک) یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های پلاستیک صورت است که آن را به یک عمل نسبتاً معمول و در نتیجه ایمن تبدیل کرده است. با این حال، مانند همه جراحی‌ها، برخی از خطرات با جراحی پلک همراه است، و مهم است که در مورد آن ها آگاه باشید. در اینجا برخی از عوارض ناشی از بلفاروپلاستی را بیان می کنیم، اگرچه تنها درصد بسیار کمی از بیماران آن ها را تجربه می کنند.

عوارض و خطرات عمل بلفاروپلاستی چیست؟

عوارض و خطرات عمل بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی یک عمل جراحی نسبتا ساده است که توسط یک جراح چشم با تجربه باید انجام شود. از سوی دیگر، بیمار باید دستورالعمل‌هایی را که جراح برای مراحل آماده‌سازی و بهبودی ارائه می‌کند، به‌طور اختصاصی برای نتایج ایمن و موفقیت‌آمیز دنبال کند.

چشم ها ناحیه ظریفی از بدن هستند و انجام هر گونه عمل جراحی در این ناحیه باید یک تصمیم سنجیده باشد. جراح باید خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با بلفاروپلاستی را در زمان مشاوره قبل از عمل برای بیمار توضیح دهد.

عوارض جانبی شایع جراحی بلفاروپلاستی

 1. درد، ناراحتی و کبودی: بیمار ممکن است در اوایل دوره پس از عمل، سوزش یا درد خفیفی را در محل برش تجربه کند. ممکن است با کاهش اثرات بیهوشی در پلک ها احساس سفتی یا درد کنند. جراح ممکن است برای هفته اول پس از جراحی لیفت پلک داروهای ضد درد تجویز کند. این عوارض جای نگرانی ندارند چون طبیعی است و با بهبودی کامل برطرف می شوند.
 2. التهاب و تورم: در هفته پس از عمل بلفاروپلاستی، بیمار می تواند انتظار درجاتی از التهاب را داشته باشد. آن ها می توانند از کمپرس سرد یا یخ در دو تا سه روز اولیه برای رفع تورم استفاده کنند. علاوه بر این، بیمار باید سر خود را در چند روز ابتدایی پس از عمل در وضعیت بالا نگه دارد و از خم کردن سر پرهیز کند.
 3. جای زخم: در اکثر موارد جراحی لیفت پلک، بیمار کمترین جای زخم را تجربه می کند. اگر جراح برش هایی را در پلک پایین ایجاد کند، جای زخم از بیرون قابل مشاهده نخواهد بود و در صورتی که این جراحی را نزد پزشک با تجربه انجام دهید،. جای زخمی مشاهده نمی شود.

عوارض جزئی عمل بلفاروپلاستی

برخی از بیماران ممکن است یک یا چند مورد از عوارض زیر را پس از عمل بلفاروپلاستی خود تجربه کنند:

 • واکنش ضعیف به بیهوشی
 • تاری یا دوبینی
 • جای زخم نامطلوب
 • احساس سوزش در چشم
 • ظهور جوش های سرسفید به دنبال برداشتن بخیه ها
 • پارگی بیش از حد
 • مشکل در بستن چشم ها هنگام خواب برای مدت کوتاه
 • بروز دوبینی موقت؛
 • بروز تاری دید موقت

همچنین از دیگر عوارض سندرم خشکی چشم است. بلفاروپلاستی گاهی اوقات می‌تواند باعث درد شدید خشکی چشم در بیماران شود، به‌ویژه اگر قبل از جراحی از سندرم خشکی چشم رنج می‌برند (این بیماران معمولاً نسبت به کسانی که مشکل قبلی با خشکی چشم نداشتند، ناراحتی طولانی‌تری را تجربه می‌کنند). سندرم خشکی چشم معمولاً با استفاده از اشک مصنوعی برای روان نگه داشتن چشم قابل درمان است، اما اگر درد شدید یا مداوم است، باید با جراح و چشم‌پزشک خود مراجعه کنید.

ایجاد عفونت پس از بلفاروپلاستی بسیار نادر است. اگر بعد از جراحی دچار قرمزی، تورم و درد شدید، با جراح خود مراجعه کنید. در بیشتر موارد، یک دوره ساده آنتی بیوتیک عفونت را برطرف می کند.

در بیشتر بیماران، این عوارض خود به خود برطرف می شوند. اما در صورت تداوم مشکل یا ایجاد ناراحتی، بیماران ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

عوارض جانبی شایع جراحی بلفاروپلاستی

عوارض بالقوه و نادر عمل پلک

برخی از بیماران ممکن است به طور بالقوه عوارضی را در حین یا بعد از بلفاروپلاستی تجربه کنند. این عوارض ممکن است شامل اکتروپیون، جداشدگی شبکیه یا هماتوم باشد. با این حال، این عوارض تنها در موارد استثنایی ایجاد می شود و بسیار نادر می باشند.

1-اکتروپیون: منجر به وارونگی در پلک‌های تحتانی می‌شود. یعنی برگشت لبه های پلک تختانی به سمت بیرون. این وضعیت نیاز به جراحی تجدید نظر خواهد داشت.

2-هماتوم: به تجمع مایع اضافی در نواحی برش زیر پوست اشاره دارد. در صورتی که بلفاروپلاستی با روش دیگری مانند لیفت صورت یا لیفت ابرو انجام شود، احتمال ایجاد هماتوم بیشتر است. اگرچه درصد خطر تنها در حدود 1٪ است.

جراح ممکن است لوله های تخلیه باریکی را در زیر پوست در محل های برش قرار دهد تا مایع اضافی را خارج کند و خطر ایجاد هماتوم را کاهش دهد. در موارد استثنایی و نادر ممکن است بیمار دچار پارگی شبکیه شود. این وضعیت شامل جدا شدن شبکیه از لایه های بیرونی چشم است.

افرادی که بوتاکس کرده اند می توانند بلفاروپلاستی انجام دهند؟

از آن جایی که این روزها تزریق بوتاکس در میان افراد رایج شده است، اگر این افراد تصمیم به عمل بلفاروپلاستی بگیرند، باید حداقل 6 ماه از آخرین باری که بوتاکس انجام شده است، گذشته باشد تا پلک و ابرو در جای خود قرار بگیرند و پزشک متوجه شود که بعد از عمل به چه نتایجی دست خواهد یافت. با رعایت این فاصله ی زمانی از ایجاد عوارض جراحی پلک بکاهید.

کلام آخر

همانطور که قبلاً گفتم، این ها عوارضی هستند که در نتیجه بلفاروپلاستی رخ می دهند، اما عوارض بالقوه بسیار نادر هستند و اغلب رخ نمی دهند؛ این به ویژه اگر به یک جراح چشم ماهر و با تجربه در بابل مراجعه کنید، صادق است. اما مهم است که از قبل در مورد این عوارض بدانید. همچنین انجام مراقبت های لازم بعد از عمل خطر ایجاد عوارض را کاهش می دهد و شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند. درمان فوری یک عارضه جزئی بهترین راه برای جلوگیری از تبدیل شدن آن به یک عارضه جدی تر در ادامه راه است!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 50 میانگین: 3.8]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور