عمل چشم گربه ای یا کانتوپلاستی چیست؟

اگر از شکل و اندازه کلی چشم های خود راضی نیستید، و چشمانی افتاده دارید، یا افتادگی پلک پایین دارید و حتی هنگام پلک زدن هم دچار مشکل می شوید شاید بخواهید عمل کانتوپلاستی انجام دهید. کانتوپلاستی یک عمل زیبایی چشم است که برای بازسازی یا تغییر شکل کانتوس جانبی (گوشه بیرونی چشم) انجام می شود. با این عمل چشم درشت و حالت کشیده می گیرد که به آن چشم گربه ای می گویند. امروز می خواهیم در مورد عمل کانتوپلاستی با شما صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

عمل کانتوپلاستی چیست؟

کانتوپلاستی می تواند برای اهداف زیبایی یا عملکردی انجام شود. هدف آن تغییر شکل گوشه بیرونی چشم است. افرادی که دارای چشم های افتاده و به نظر خسته و افتادگی پلک پایینی دارند، ممکن است کاندید مناسبی برای این عمل باشند. این مشکلات ممکن است به دلایل مختلفی از جمله نتیجه نامطلوب ناشی از جراحی قبلی، سن، شرایط هورمونی، عوامل ارثی، تروما یا فلج صورت ظاهر شده باشد.

عمل چشم گربه ای چیست؟

هدف از عمل کانتوپلاستی چیست؟

عمل کانتوپلاستی علاوه بر کشیده و درشت کردن چشم با تغییر گوشه بیرونی چشم، می تواند پلک پایین که افتاده و شل شده است را سفت کند. همچنین چین و چروک اطراف چشم را برطرف می کند.

در عمل چشم گربه ای علاوه بر حفظ زیبایی، عملکرد پلک حفظ می شود. افتادگی پلک می تواند منجر به ضعیف شدن مکانیک پلک شود و باعث مشکلاتی مانند پلک زدن شود.

کانتوپلاستی ممکن است در صورت لزوم با سایر جراحی های پلک و دور چشم مانند بلفاروپلاستی، جراحی پتوز، لیفت ابرو و لیفت صورت ترکیب شود. جراحی معمولاً با بی حسی موضعی، یا بیهوشی عمومی است. با این حال، اگر قصد انجام سایر روش های زیبایی را به طور همزمان دارید، ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی کانتوپلاستی هستند؟

افراد در هر سنی و با ویژگی های فیزیکی متنوع می توانند از جراحی کانتوپلاستی بهره مند شوند. اگر شما دارای چشم های افتاده هستید و می خواهید کشیده و درشت شود و یا پلک پایینی شما افتاده و شل است می توانید این عمل را انجام دهید. کانتوپلاستی می تواند به اصلاح و حتی ایجاد یک فرم مشخص از چشم و پلک کمک کند و آن را بزرگتر و کشیده تر به نظر برساند.
در موارد شدیدتر، بیماران به دلیل افتادگی پلک ها دچار انسداد بینایی می شوند. کانتوپلاستی می‌تواند عملکرد طبیعی پلک را بازسازی و بازگرداند و از تکرار مشکل جلوگیری کند.
کانتوپلاستی همچنین به عنوان جراحی اصلاحی برای بیمارانی که نتیجه موفقیت آمیز پس از بلفاروپلاستی به دست نیاورده اند انجام می شود.

اقدامات قبل از جراحی کانتوپلاستی

قبل از اینکه تصمیم نهایی را برای انجام این عمل بگیرید حتما چند جلسه مشاوره با پزشک متخصص و جراح چشم داشته باشید و انتظارات خود را قبل از عمل به پزشک خود بگویید. همچنین پزشک به شما می گوید که آیا به این عمل نیاز دارید یا نه ؟ یا اینکه فرد مناسبی برای این عمل هستید یا نه؟ از دیگر اقدامات قبل از عمل می توان موارد زیر را نام برد:

 • در جلسه مشاوره پزشک خود را از داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید.
 • مصرف هر دارویی که می تواند خون شما را رقیق کند و از لخته شدن طبیعی آن جلوگیری کند را متوقف کنید. این شامل مسکن هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن می شود.
 • عصر قبل از جراحی یک وعده غذایی سبک بخورید.
 • بعد از نیمه شب چیزی نخورید و ننوشید.
 • در روز جراحی آرایش نکنید.
 • تا چند روز قبل از عمل سیگار نکشید.

جراحی کانتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

کانتوپلاستی یک عمل سرپایی است که معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می شود و حدود 2 تا 4 ساعت یا کمتر طول می کشد. بسته به بیمار ممکن است تحت بیهوشی عمومی ​​نیز انجام شود. در این روش ابتدا برش کوچکی در عضله چشم داده می شود، تا موقتاً تاندونی را که تاندون کانتال جانبی نامیده می شود، جدا کنند. جراح تاندون را کوتاه کرده و مجدداً وصل می‌کند. این عمل حالت خستگی چشم را رفع می کند و چشم های حالت کشیده پیدا می کنند.

پس از اتمام عمل و بخیه زدن برش ها، چشم با یک پانسمان پوشانده می شود تا از عفونت محافظت کند و تورم را کاهش دهد.

عمل کانتوپلاستی چیست؟

مراقبت های بعد از عمل چشم گربه ای

 • تا چند روز از نگاه کردن به لپ تاپ، گوشی یا تلویزیون خودداری کنید.
 • سیگار نکشید، چون روند بهبودی را به تاخیر می اندازد.
 • به مقدار کافی استراحت کنید.
 • تا چند روز هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن خود قرار دهید تا به چشم فشار نیاید.
 • داروهای تجویز شده پزشک را مصرف کنید.
 • نا زمان بهبودی از رفتن به سونا و استخر خودداری کنید.
 • روز اول عمل به حمام نروید.
 • تا چند روز سعی کنید بیرون نروید یا در صورت رفتن حتما عینک آفتابی استفاده کنید.
 • تا زمان بهبودی از لنزهای زیبایی و طبی استفاده نکنید.

بهبودی بعد از عمل کانتوپلاستی چه مدت طول می کشد؟

بهبودی بعد از کانتوپلاستی حدود یک هفته تا ده روز طول می کشد. در این مدت کبودی و تورم به آرامی کاهش می یابد. اکثر بیماران مقداری تورم و کبودی را مشاهده خواهند کرد که در 2 هفته اول کاهش می یابد.

مانند تمام جراحی‌ها، قرمزی و تورم جزئی ممکن است چندین هفته تا ماه‌ها طول بکشد تا کاملاً از بین بروند.

جراح شما آنتی بیوتیک های خوراکی و پماد چشمی و همچنین قطره های چشمی را تجویز می کند. قرمزی و تورم جزئی ممکن است چندین هفته دیگر طول بکشد تا کاملاً از بین برود.

اغلب، بخیه هایی که برای عمل شما استفاده می شوند، خود به خود در عرض چهار تا هفت روز جذب می شوند و نیازی به برداشتن آنها نخواهید داشت. اگر از بخیه های غیر حل شونده استفاده می شود، جراح شما آنها را حدود یک هفته پس از عمل می کشد.

هر دو نوع بخیه نتیجه نهایی یکسانی دارند. تا یک ماه، تقریباً تمام تورم ها باید از بین برود. از شما خواسته می شود که قبل از رفتن به سونا، استخر یا استفاده از لنزهای تماسی، حدود یک ماه صبر کنید تا چشم ها به طور کامل بهبود یابد.

در صورت بروز علائمی مانند درد شدید یا تغییر در بینایی پس از عمل، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید. البته چنین مواردی نادر است مگر اینکه دستور العمل های دکتر خود را رعایت نکرده باشید یا عمل را نزد فردی غیر متخصص انجام داده باشید.

عوارض احتمالی کانتوپلاستی چیست؟

خطرات کانتوپلاستی مانند اکثر روش های جراحی زیبایی است. اگرچه نادر است، اما ممکن است شامل عفونت و خونریزی بیش از حد باشد. خطر دیگر یک مورد خیلی نادر است که منجر به عدم تقارن بین دو چشم می شود.

اگر دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعدی جراح را دنبال کنید، بعید است.

تفاوت بین کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی کانتوپلاستی را نباید با بلفاروپلاستی شناخته شده، اشتباه گرفت. کانتوپلاستی از بلفاروپلاستی متمایز است که اغلب به آن لیفت چشم می گویند. بلفاروپلاستی پوست اضافی پلک پایین یا بالایی را بدون تغییر شکل یا اندازه چشم از بین می‌برد. گاهی اوقات کانتوپلاستی همراه با بلفاروپلاستی انجام می شود.

ممکن است کانتوپلاستی برای تکمیل روش های زیبایی مانند لیفت ابرو یا لیفت وسط صورت انجام شود.

هزینه کانتوپلاستی چقدر است؟

هزینه کانتوپلاستی به جراح، منطقه جغرافیایی که در آن زندگی می کنید و روش خاص مورد نیاز برای چشم شما بستگی دارد. این همچنین به این بستگی دارد که آیا شما به طور همزمان سایر روش های زیبایی را انجام خواهید می دهید یا نه؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور