همه چیز درباره عمل لیزر چشم

بعد از مغز چشم ها پیچیده ترین عوض بدن هستند، در طول یک عمر طبیعی چشم ها می توانند همچون یک دوربین عکاسی، 24 میلیون عکس از اطراف شما را ثب کنند. بینایی یک نعمت بزرگی است که خیلی از افراد قدر آن را نمی دانند و با انجام عادات اشتباهی چون نگاه به تلویزیون از نزدیک، استفاده از گوشی وتبلت و … قدرت دید خود را ضعیف می کنند و مجبور به استفاده از عینک هستند. اگر شما هم به دنبال راهی برای خلاصی از عینک هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید. جدیدترین روش جراحی چشم کدام است؟ هزینه لیزر چشم در بابل چقدر است؟ چه مراقبت هایی بعد از عمل لیزیک چشم توصیه می کنید؟ و بسیاری از سوالات دیگر در ادامه پاسخ داده می شوند.

لیزر چیست؟

لیزر خاصیتی که دارد این است که یک نور تک موج قوی است و خاصیتی که چشم دارد در این است که یک محیط بسیار شفاف برای عبور نور لیزر است . در حقیقت می توان گفت هیچ گونه بافتی در بدن وجود ندارد تا این نور بتواند با این قابلیت از آن عبور کند . استفاده از لیزر از سال ها پیش در چشم پزشکی مرسوم بوده است و قبل از هر رشته پزشکی دیگری در چشم پزشکی استفاده می گردید.

موارد کاربرد لیزر

 • دلیل اینکه محیط شفاف چشم مناسب برای لیزر است این است که متخصص چشم می تواند هر تغییر که در سطح قرنیه، شبکیه و … لازم باشد با کمک لیزر ایجاد کند.
 • لیزر می تواند سطح قرنیه را تغییر دهد یعنی اگر نامنظمی و یا لکه ای بر سطح قرنیه وجود دارد را می توان با کمک لیزر درمان کرد.
 • در صورتی که فرد دچار نزدیک بینی یا دور بینی باشد، با لیزر قابل درمان است.

البته تمام این مواردی که ذکر شد محدودیت هایی دارد که باید به خیلی از فاکتورهای مرتبط با آن توجه کرد و نکته بسیار جالبی که در طی درمان با لیزر وجود دارد این است که بیمار بلافاصله بعد از درمان با استفاده از لیزر تغییر را حس می کند.

عمل لیزیک

عمل لیزیک به معنای کامل عملیات جراحی بر روی قرنیه توسط لیزر می باشد و فرآیندی است که به طور ماندگار شکل قرنیه را تغییر می دهد به گونه ای که یک پوشش واضح بر روی قسمت جلویی چشم می باشد .

عمل لیزر چشم در مازندران
عمل لیزر چشم در مازندران

عمل لیزیک چگونه انجام می شود؟

عمل لیزیک به صورت سرپایی انجام می شود و معمولا زمانی در حدود 15 دقیقه برای هر چشم لازم دارد . قبل از شروع جراحی از فرد خواسته می شود که بر روی پشت خوابیده و آرام باشد ، از قطره های چشمی مرسوم برای بی حس کردن چشم بیمار استفاده می شود و ناحیه ی اطراف چشم شسته شده و تمیز گردد، همچنین ممکن است برای تسکین بیمار یک مسکن نیز تجویز شود . متخصص چشم لازم است برای باز نگه داشتن چشم شما در طول جراحی از یک ابزار پلک نگهدار به نام اسپکیولوم استفاده کنند و سپس بر روی چشم شما یک حلقه قرار دهد، این حلقه سبب مکش بر روی قرنیه می شود.

در این مرحله از جراحی فرد احساس تاری دید و فشار بر روی چشم را تجربه می کند وقتی که حلقه به طور محکم بر جای خود قرار گرفت با استفاده از یک وسیله با نام میکروکراتوم ، به حلقه مکنده متصل می شود.

با کمک تیغه میکروکراتوم پزشک یک لایه قرنیه ای را با بریدن حدود 20 درصد از سطح خارجی، قرنیه شما را ایجاد کرده و آن را با دقت به طرف دیگر بلند می کند.

بعد از جداسازی حلقه ی مکنده و میکروکراتوم ، پزشک با کمک پالس های لیزر کنترل شده ی کامپیوتر، برای تغییر شکل دادن قرنیه ی شما به واسطه ی بخار کردن قسمت های کوچکی از درون آن، اقدام می نماید . این قسمت از فرآیند معمولا کمتر از 60 ثانیه به طول می انجامد .در مرحله بعدی لایه ی قرنیه ای را به موقعیت قبلی خود بر می گرداند و چشم را به منظور اطمینان از پیوند گرفتن قرنیه تا چندین دقیقه مورد نظارت قرار میگیرد، به این دلیل که پیوند قرنیه به سرعت صورت می گیرد و روند التیام به سرعت پیش می رود، چشم نیازی به بخیه ندارد.

بعد از عمل لیزیک چشم دکتر قطره های آنتی بیوتیکی را تجویز می کند و بر چشم یک محافظ قرار می دهد تا شما را از مالیدن چشم و یا ایجاد فشار بر چشم در حالت خواب جلوگیری نماید . از این رو، بعد از جراحی چشم بیمار مسلما قادر به رانندگی نخواهد بود شما برای رفتن به خانه نیاز به یک همراه خواهید داشت.

عمل لیزر چشم

چه زمانی نباید عمل لیزیک انجام دهیم؟

برخی از شرایط سلامتی می توانند خطرات مربوط به جراحی لیزیک را افزایش دهند یا نتیجه مناسب کسب نشود. متخصص چشم در صورت داشتن این شرایط عمل لیزیک را توصیه نمی کند از جمله:

 • هر بیماری یا شرایطی که بر سیستم ایمنی شما تأثیر بگذارد و توانایی شما را برای بهبود مختل کند و یا شما را مستعد ابتلا به عفونت‌ها‌ی کند، مانند بیماری های آرتریت روماتوئید، لوپوس، HIV و سایر بیماری های خود ایمنی.
 • خشکی چشم مداوم
 • مصرف داروهای خاص مانند داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • به دلیل مصرف داروها، تغییرات هورمونی، بارداری، شیردهی یا سن ممکن است باعث نوسانات موقتی در بینایی شما شوند. قبل از انجام عمل لیزیک چشم صبر کنید تا بینایی شما تثبیت شود.
 • التهاب قرنیه، اختلالات پلک، آسیب های چشمی یا بیماری های چشمی مانند آب مروارید داشته باشید.
 • دیابت کنترل نشده، که ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهد.
 • اگر نزدیک بینی دارید، بینایی شما ممکن است در طول سال های نوجوانی یا حتی بیشتر تغییر کند و نیاز به تغییرات دوره ای در تجویز عینک یا لنزهای تماسی داشته باشید. بنابراین، افراد باید قبل از اقدام به جراحی لیزیک چشم بالای 18 سال و ترجیحاً مسن تر باشند.
 • اگر مردمک های بسیار بزرگ یا قرنیه های نازک داشته باشید.
 • نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم بسیار شدید.

اگر قصد انجام عمل لیزیک را دارید، در مورد داروها، سوابق پزشکی و نگرانی های خود با پزشک متخصص صحبت کنید. پزشک شما در مورد اینکه آیا شما کاندید مناسب این روش هستید یا سایر روش های مشابه صحبت خواهد کرد.

همچنین برای تعیین اینکه آیا شما فرد مناسبی برای عمل لیزیک هستید یا خیر، چشم پزشک شما را معاینه می کند. از جمله معایناتی که پزشک انجام می دهد:

 • سلامت کلی چشم شما بررسی خواهد شد.
 • اندازه گیری قرنیه شما انجام خواهد شد.
 • اندازه مردمک چشم شما بررسی خواهد شد.
 • عیوب انکساری شما اندازه گیری می شود.

خطرات لیزیک چیست؟

مانند هر جراحی، لیزیک خطرات مشکلات یا عوارضی را به همراه دارد که باید در نظر بگیرید. البته عوارض و عیوب این عمل کم و موقت است.

عمل لیزیک برخی از افراد همراه با عوارض جانبی است که معمولاً با گذشت زمان این عوارض از بین می رود. با این حال، در موارد خیلی نادر، ممکن است از بین نرود. تقریباً تمام افرادی که لیزیک انجام می دهند، در طول روز دچار خشکی چشم و تغییر دید خواهند شد. این علائم معمولا در عرض یک ماه محو می شوند. برای برخی از افراد، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا ناپدید شوند.

عوارض جانبی موقت این عمل عبارتند از:

 • خشکی چشم: باعث کاهش موقت تولید اشک می شود.
 • درد یا ناراحتی چشم
 • دید مه آلود یا تار
 • ممکن است در شب پس از جراحی که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می‌کشد، مشکل بینایی داشته باشید. ممکن است متوجه افزایش حساسیت به نور و دید دو گانه شوید، که تمامی این عوارض موقتی هستند.
 • لکه های کوچک صورتی یا قرمز خون روی سفیدی چشم که به مرور زمان از بین می روند.

مزایای جراحی لیزیک چیست؟

جای تعجب نیست اگر بگوییم بارزترین مزیت جراحی لیزیک بهبود بینایی است. شاید گفته شود هیچ تضمینی برای بهبودی کامل نیست ولی 96 درصد از افراد بعد از این عمل، بینایی کامل را به دست آوردند و از عمل خود راضی بودند. این عمل مزیت های زیادی دارد از جمله:

 • بهبودی بینایی
 • اگر چه هیچ عملی بی خطر نیست. ولی این عمل جزوه جراحی های بسیار کم خطر است.
 • یکی از اولین سوالاتی که شاید بپرسید این است که مدت زمانی بهبودی بعد از عمل چقدر است؟ معمولا زمان بهبودی حدود 24 تا 36 ساعت است،
 • هیچ بانداژ و پانسمان طولانی مدتی بعد از عمل وجود ندارد.

بهترین سن برای عمل لیزیک چه سنی است؟

افراد زیادی در این مورد سوال می کنند که “بهترین سن برای انجام لیزیک چه سنی است؟” خوشبختانه هیچ محدودیت سنی برای این عمل وجود ندارد. ولی اکثر جراحان چشم این عمل را روی افراد زیر 18 سال اصلا انجام نمی دهند زیرا بینایی تا اوایل بزرگسالی تغییر می کند و تا این سن ثبات ندارد. در حالی که جراحی لیزر چشم بر روی کودکانی با مشکلات بینایی شدید انجام شده است، توجه داشته باشید که این موارد استثنا هستند

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که یک فرد باید از خود بپرسد این است که آیا بینایی چشم من ثایت است؟ ثبات بینایی یک عامل کلیدی برای تعیین اینکه آیا زمان مناسب برای جراحی بیمار است یا خیر.

در کل بهترین زمان برای لیزیک چشم بین 20 تا 40 سالکی است.

لیزیک را برای افراد بالای 18 سال تایید شده است، اما بهتر است چند سال دیگر صبر کنید. تا سن 24 سالگی، چون بینایی ما ممکن است همچنان تا این سن در حال تغییر باشد

خیلی از متخصصین چشم سن 25 تا 40 سالگی را به دلایلی بهترین سن برای این عمل می دانند. چون گفته می شود تغییرات بینایی تا سن 25 سالگی دیگر تمام شده و بینایی چشم به یک ثبات رسیده است.

بعد از 40 سالگی نیز افراد می توانند عمل کنند اگر از نظر جسمی سالم باشند و درگیر پیر چشمی نشده باشند. برای سن های 50 به بالا نیز این عمل انجام می شود اما قبل از تایید یک فرد مسن به عنوان کاندید، باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. آب مروارید، یک بیماری چشمی است که اغلب افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد، یکی از دلایلی است که افراد در این گروه سنی فاقد شرایط این عمل هستند. همچنین داروهایی که ممکن است فرد در این سن مصرف کند.

خوشبختانه هیچ محدودیت سنی مطلقی برای جراحی لیزیک وجود ندارد. تا زمانی که از سلامت عمومی و چشمی خوبی برخوردار هستید و کاندید آن هستید، هیچ دلیلی وجود ندارد که یک فرد مسن نتواند تحت عمل جراحی قرار گیرد. البته انجام این کار زودتر منطقی تر است تا از نتایج آن برای مدت طولانی تری لذت ببرید.

عمل جراحی لازک

در عمل لازک پس از بی حس کردن سطح قرنیه، با استفاده از قطره بی حسی و الکل رقیق شده 20 درصد، اپی تلیوم سطح قرنیه را شل کرده و به صورت لایه ای کنار می زند، در نتیجه سطح قرنیه برای عمل لیزر چشم آماده می شود.

سپس از بیمار خواسته می شود تا به نور قرمز یا سبز چشمک زن داخل دستگاه لیزر نگاه کند . در این مرحله با کمک برنامه پیشرفته کامپیوتری و بر اساس اندازه گیری های قبل از عمل شماره چشم بر روی قرنیه با لیزر اصلاح می شود.

در زمان عمل از بیمار خواسته می شود به نور قرمز چشمک زن نگاه کند. این عمل لازک زمان بسیار کوتاهی لازم دارد و بعد از اتمام جراحی ، لیزر تماسی پانسمانی بر روی چشم گذاشته می شود .

عمل جراحی لازک در چه مواردی کاربرد دارد؟

عمل لازک بیشتر برای درمان آستیگماتیسم ، دوربینی و نزدیک بینی توصیه می شود . نکته ای که حائز اهمیت است، این است که در طی عمل لازک برش قرنیه ایجاد نمی شود همچنین احساس خشکی چشم در عمل لازک کمتر از جراحی لیزیک است .

چه افرادی نیاز به جراحی چشم با لیزر دارند؟

جراحی چشم با لیزر به افرادی که نزدیک بین، دور بین و یا آستیگماتیسم هستند کمک می کند ، اما برای همه این طور نیست. عمل لیزر چشم یک فرایند جراحی است که وابستگی شخص را به عینک و یا لنز های چشمی کاهش می دهد.

همچنین عمل لیزر چشم می تواند برای شما مفید باشد اگر:

 • سلامت چشم شما توسط پزشک تایید شود.
 • وضعیت چشمان شما، حداقل برای یکسال تغییر نکرده باشد.
 • همچنین لازم است بیمار اطلاعات کامل در مورد نحوه جراحی و کیفیت دید خود بعد از جراحی داشته باشد تا بتواند با استفاده از نظر پزشک بهترین روش جراحی را انتخاب کند .

محدودیت های جراحی چشم با لیزر

نمره های چشم بالاتر از مثبت 4 یا بالاتر از منفی 7 ، برای درمان با لیزر در دوره های قبل محدویت داشت ، اما امروزه راهکار های بسیار کارآمدی وجود دارد.از جمله استفاده از کاشت لنز داخل چشمی، این روش درمان یک جراحی است که ممکن است به سادگی لیزر نباشد ، امابه نوبه خود مزایای بسیاری دارد . در طی این روش هم این قابلیت وجود دارد که لنز داخل چشم ، روی عدسی طبیعی بیمار جایگزین شود، اما در صورتی که عدسی روبه پیر چشمی می رود متخصص چشم می تواند از روش جایگزینی استفاده کند .

شبکیه چشم

جراحی چشم با لیزر

می توان گفت اصل دیدن، شبکیه است . یعنی تمام فعالیت چشم برای آن است که شبکیه را تحریک کند تا توسط عصب بینایی به مغز برسد و فرد قادر به دیدن باشد.

نور بعد از عبور از قرنیه چشم و شکسته شدن بر لایه شبکیه متمرکز می شود . شبکیه کمتر از 1 میلیمیتر است، که همانند غشایی نازک بر روی لایه ای از چشم قرار دارد . بعد از آنکه نور به شبکیه میرسد، فعل و انفعالاتی صورت می گیرد که حالت شیمیایی تبدیل به یک جریان عصبی، توسط اعصابی که در خود شبکیه است می کند، این روند سبب تفسیر شدن تصویر و رنگ می شود.پس می توان گفت شبکیه از نواحی حساس در چشم است که هر گونه اختلال در آن، دید افراد را تحت تاثیر قرار می دهد .

مراقبت های بعد از جراحی چشم با لیزر

مراقبت های بعد از جراحی، بسته به روش آن دارد ، در صورتی که فرد عمل prkداشته باشد، برای جلوگیری از بروز مشکل لازم است تا بیمار از لنز تماسی استفاده کند، زیرا زمان بهبودی در این روش جراحی به نسبت طولانی تر است .
لازم است تا از قطره های ترکیبی که پزشک تجویز می کند، طبق دستور استفاده شود .
همچنین استفاده از قطره های اشک مصنوعی نیز برای یک مدت کوتاه توصیه می شود.
تا چند روز بعد از جراحی از ورزش کردن خودداری کنید .
تا جای ممکن با آب تماس نداشته باشید .
در صورتی که فرد تمام این موارد را رعایت کند دچار هیچ گونه عوارضی نمی شود .

آیا عمل لیزر چشم خطراتی هم دارد؟

خوشبختانه این روش درمان خطراتی با خود همراه ندارد . خیلی مهم است که وضعیت قرنیه از نظر سلامت و بیماری هایی که ممکن است بر قرنیه قرار بگیرد، قبل از جراحی با اندازه گیری های خاص بر روی قرنیه بررسی شود . در نتیجه اگر فرد قبل از عمل به طور کامل معاینه شود ، هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت.

هزینه عمل جراحی چشم با لیزر چقدر است ؟

هزینه یکی دیگر از سوالات مراجعین به مطب دکتر ماریا شارع پور است ، در حقیقت باید گفت این هزینه در افراد مختلف متفاوت است و هیچ پزشکی بدون معاینه نمی تواند این هزینه را تعیین کند . بسته به روش جراحی و تکنیک های به کار رفته، هزینه جراحی چشم تغییر می کند .

سوالات پرتکرار افراد در رابطه با جراحی چشم با لیزر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4.3]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور