عمل ترمیم بلفاروپلاستی

شاید بتوان گفت چشم یکی از مهمترین اجزاء بدن می‌‌باشد و از لحاظ زیبایی نیز تاثیر زیادی در چهره‌ی افراد دارد، در این میان پلک‌ها به عنوان قابی که چشم ها را درمیان گرفته است نقش کلیدی در فرم و حالت چشم را دارد. جراحی بلفاروپلاستی روشی جهت از بین بردن علائم پیری در اطراف چشم و جوانسازی آن می‌باشد. اما گاهی به دلیل انجام این روش پیش فرد غیر متخصص یا انجام ندادن مراقبت های بعد از عمل ممکن است عوارضی ایجاد شود، که نیاز باشد عمل ترمیم بلفاروپلاستی انجام شود.

عدم موفقیت در نتیجه‌ی جراحی بلفاروپلاستی علاوه بر مشکلات زیبایی و عملکردی موجب افسردگی و ناامید بیمار نیز خواهد شد. همیشه جراحی‌های ترمیمی پس از جراحی اصلی از جراحی اول پیچیده‌تر می‌باشند و در مورد جراحی بلفاروپلاستی به دلیل حساسیت پوست اطراف چشم‌ها این پیچیدگی چندین برابر می شود بنابراین اگر از نتیجه‌ی جراحی اول خود رضایت ندارید جهت انجام جراحی ترمیمی باید در انتخاب یک جراح پلک با تجربه و متخصص نهایت دقت را داشته باشید.

چه زمانی نیاز به جراحی ترمیم بلفاروپلاستی داریم؟

عمل ترمیم بلفاروپلاستی چیست؟

پلک‌ها یکی از اولین قسمت های صورت هستند که علائم پیری در آن ها ظاهر می شود. با افزایش سن خاصیت ارتجاعی پوست به تدریج از بین می‌رود و مقداری پوست اضافی روی پلک‌ها ایجاد می‌شود، تمام این موارد در کنار هم منجر به ایجاد ظاهری خسته و پیر در چشم‌ها می‌شود. جراحی بلفاروپلاستی روشی جهت از بین بردن علائم پیری در اطراف چشم و جوانسازی آن می‌باشد. بلفاروپلاستی در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی در جوانسازی صورت تبدیل شده است.

افرادی که جهت انجام جراحی پلک یا بلفاروپلاستی اقدام می‌نمایند دلایل متفاوتی جهت انجام این جراحی دارند اما به طور عمده دلیل اصلی عمل بلفاروپلاستی بهبود عملکرد و افزایش زیبایی چشم می‌باشد. جراحی بلفاروپلاستی به هر منظوری که انجام شود جراح سعی می‌نماید که بهترین نتیجه حاصل شود اما گاهی به دلیل انجام این عمل پیش فرد غیر متخصص یا انجام ندادن مراقبت های بعد از عمل و همچنین نبودن نتیجه‌ی جراحی مطابق خواسته‌ی بیمار، نیاز به جراحی ترمیمی بلفاروپلاستی باشد.

چه زمانی نیاز به جراحی ترمیم بلفاروپلاستی داریم؟

 • لاگوفتالموس: عدم توانایی جهت بستن کامل چشم‌ها، این مشکل به دلیل برداشتن تهاجمی و بیش از حد پوست در طی جراحی اول ایجاد می‌شود.
 • ضعف در پلک زدن یا پلک زدن ناکافی: این مشکل به دلیل برداشتن عضلات چشم و آسیب به این عضلات در هنگام جراحی اولیه اتفاق می‌افتد.
 • انقباض پلک یا پایین کشیده شدن پلک‌ پایین: به دلیل برداشتن بافت پلک و به جا ماندن اسکارهای داخلی
 • کنده شدن پلک پایین به دلیل برداشتن بیش از حد پوست
 • ایجاد ظاهری توخالی و فرو رفته در اطراف چشم که به دلیل برداشتن چربی بیش از حد ایجاد می‌شود.
 • عدم برطرف شدن مشکل افتادگی پلک یا ابرو که مربوط به ضعف عضله‌ی بالابرنده‌ی پلک ایجاد می‌شود.
 • عدم برداشتن میزان کافی از چربی و یا پوست اضافه در اطراف چشم
 • عدم تقارن بین دو چشم
 • خشکی چشم
 • سوزش چشم
 • ریزش اشک
 • ایجاد زخم‌هایی که بهبود نمی‌یابند و یا اینکه ظاهری ناخوشایند در پلک ایجاد کرده‌اند.

برخی دیگر از عوارض نادر شامل دوبینی (به دلیل آسیب به عضله‌ی چشم) می‌باشد.

علت ایجاد مشکل در جراحی بلفاروپلاستی

مهمترین دلیل ایجاد هرگونه آسیب عملکردی در چشم، جراح می‌باشد که با برداشتن بافت اضافی منجر به آسیب به عصب و عضلات شده است، از لحاظ زیبایی هم مقصر اصلی جراح غیر متخصص می‌باشد، که میزان پوست، چربی و یا ماهیچه‌های بیش از مقدار لازم را در حین جراحی خارج نموده است.

برخی از مشکلات جزئي مانند ایجاد اسکارهای جراحی و غیره نیز ممکن است به دلیل عدم مراقبت صحیح بیمار و رعایت نکردن دستورالعمل‌ها پس از جراحی رخ داده باشد اما به طور کلی مسئول اکثر مشکلاتی که در حین جراحی اول ایجاد شده است عدم تجربه و مهارت کافی جراح می‌باشد.

نحوه‌ی انجام جراحی ترمیم بلفاروپلاستی

این جراحی نیز مانند جراحی اول توسط بیهوشی عمومی انجام خواهد شد، مدت زمان جراحی ترمیمی معمولاً طولانی‌تر از جراحی اولیه می‌باشد و ممکن است تا 3 الی 4 ساعت به طول بینجامد.

اهدافی که در جراحی ترمیم بلفاروپلاستی دنبال می‌شود:

 • حفظ تمام پوست باقی مانده از جراحی اول
 • ایجاد مجدد چین‌های پلک
 • اصلاح موقعیت ابرو
 • افزودن گرافت‌های بافتی جهت حفاظت از عملکرد چشم
 • اصلاح وضعیت پلک و کشیدگی گوشه‌های پلک
 • انتقال بافت از پلک فوقانی به پلک تحتانی در صورت نیاز
 • اصلاح هرگونه بافت اسکار باقی مانده از جراحی اولیه

چند ساعت پس از اتمام جراحی می‌توانید به منزل بازگردید و سایر مراقبت‌ها را در منزل ادامه دهید.

کاندید مناسب جهت انجام جراحی ترمیمی بلفاروپلاستی

اگر دچار مشکل عملکردی در پلک نشده‌اید و تنها به دلایل زیبایی قصد انجام جراحی ترمیمی را دارید پیش از انجام جراحی ترمیمی ابتدا چند ماه صبر نمائید تا میزان کبودی‌ها و تورم حاصل از جراحی اولیه از بین برود، در اکثر موادر با گذشت زمان بسیاری از مشکلاتی که در ابتدا آزادهنده به نظر می‌رسید دیگر سبب مشکل نیستند اما اگر پس از 6 ماه همچنان از ظاهر نهایی پلک‌های خود رضایت نداشتید می‌توانید جهت جراحی ترمیمی اقدام نمائید.

جهت جراحی ترمیمی مانند جراحی اولیه باید از سلامت جسمانی مطلوب برخوردار باشید و همچنین انتظار نتایج واقع گرایانه از جراحی ترمیمی داشته باشید نه یک معجزه.

کلام آخر

در انتها به یاد داشته باشید که هیچ جراحی نمی‌تواند به شما تضمین بدهد که جراحی اولیه یا جراحی ترمیمی کاملاً مطابق با خواسته‌ی شما باشد، اما نکته‌ی مهم این است که این مشکلات و عوارض جانبی زمانی که توسط یک جراح متخصص انجام شود به کمترین میزان تقلیل خواهد یافت، بنابراین در صورتی که از نتایج جراحی اول خود رضایت ندارید جهت جراحی ترمیم بلفاروپلاستی سعی کنید که جراح خود را با دقت بیشتر و بر مبنای تجربه و جراحی‌های موفقی که در گذشته انجام داده است انتخاب نمائید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور