سوالات متداول جراحی افتادگی پلک

پتوز یک اصطلاح پزشکی است، که افتادگی پلک را توصیف می کند. این یک وضعیت پزشکی است که هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود یکی یا هر دو پلک فوقانی به سمت پایین‌تر از حد طبیعی افتاده باشند. به این ترتیب، بسیاری از بیماران تصمیم به جراحی پتوز برای رفع افتادگی پلک می‌گیرند. در اینجا، ما به سوالات متداول جراحی افتادگی پلک و روند بهبودی بعد از جراحی، از جمله توصیه‌های توصیه‌شده برای مراقبت‌های پس از آن و وجود اسکار پاسخ می‌دهیم.

چه کسی عمل جراحی پتوز پلک را انجام می دهد؟

بیماری پتوز چیست؟

پتوز یک کلمه پزشکی برای توصیف افتادگی پلک است. زمانی است که یک یا هر دو پلک فوقانی به حالت پایین‌تر از حالت عادی افتاده است. می تواند هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. کودکان مبتلا به پتوز معمولاً با این بیماری (مادرزادی) به دنیا می آیند، در حالی که بزرگسالان ممکن است در طول سن، پس از ضربه چشم، جراحی چشم، پس از استفاده مکرر از لنز تماسی یا در نتیجه یک بیماری عصبی زمینه ای به آن مبتلا شوند.

پتوز می تواند ظاهر فرد را تغییر دهد، اما همچنین می تواند میدان دید را مختل کند، باعث سردرد و ابرو درد شود، ظاهری خسته به فرد بدهد و حتی باعث خستگی چشم شود. بسیاری از افراد برای رفع افتادگی پلک خود تصمیم به جراحی پتوز می گیرند.

سوالات متداول

چه کسی عمل جراحی پتوز پلک را انجام می دهد؟

جراحی پتوز پلک یک روش تخصصی است که توسط جراحان پلاستیک چشم یا جراح چشم انجام می شود.

توصیه های مراقبت های بعد از جراحی پتوز چیست؟

پس از انجام عمل، احساس خواهید کرد که در نتیجه پماد غلیظی که در انتهای عمل قرار داده می شود، دید تار شده است تا اطمینان حاصل شود که چشم مرطوب و به خوبی روان می شود. ممکن است یک پانسمان پددار روی پلک گذاشته شود تا به کاهش تورم کمک کند، و این باید برای روز اول باقی بماند. می توان آن را در خانه بردارید، اما باید مراقب بود دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک هنگام خروج از مطب رعایت شود.

هنگامی که در خانه هستید، باید دستورالعمل های داده شده را دنبال کنید. پماد و یا قطره های چشمی تجویز می شود و برای جلوگیری از خشکی که بعد از جراحی شایع است و می تواند باعث سوزش شود باید در چشم ریخته شود. در روز 5 پس از جراحی، باید به آرامی پلک ها را شستشو دهید. این کار به تمیز کردن بخیه ها و راحت تر برداشتن آن ها کمک می کند.

پس از 1 هفته، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید، تا وضعیت بهبودی شما را ببیند و وضعیت پلک را بررسی کنید. بخیه ها ممکن است در اولین جلسه پیگیری در مطب برداشته شوند یا بسته به نوع بخیه استفاده شده ممکن است جذب شود و نیار به برداشتن نباشد.

آیا می توانم بعد از جراحی افتادگی پلک به خانه بروم؟

بیماران بزرگسال به طور معمول می توانند تنها چند ساعت پس از جراحی افتادگی پلک به خانه بروند، اما به کودکان توصیه می شود تا زمانی که داروی بیهوشی از بین برود در بیمارستان بمانند. مهم است که همه بیماران ترتیبی بدهند که یکی از دوستان یا خویشاوندان بعد از جراحی آنها را از مطب ببرد، زیرا رانندگی در 24 ساعت اول ایمن نیست. بسته به احساسی که دارید، ممکن است بخواهید روز اول یک همراه از شما مراقبت کند.

آیا بعد از عمل پتوز من نیاز به مرخصی گرفتن از محل کار دارم؟

دوره نقاهت پس از درمان افتادگی پلک بسیار کم است و اکثر بیماران می توانند پس از مدت کوتاهی به سر کار بازگردند. این واقعاً به شما بستگی دارد. اگر کار شما به ویژه دستی است یا شامل هر نوع بلند کردن اجسام سنگین است، توصیه می شود قبل از بازگشت به کار خود، 1 تا 2 هفته استراحت کنید.

آیا بعد از جراحی افتادگی پلک جای زخم باقی می ماند؟

درمان افتادگی پلک به گونه ای انجام می شود که جای زخم به حداقل ممکن برسد. این روش شامل یک برش پنهان در چین طبیعی پوست پلک بالایی می شود. این بدان معنی است که پس از برداشتن بخیه ها، جای زخم به سختی قابل مشاهده خواهد بود. گاهی اوقات، این روش را می توان از داخل پلک انجام داد، به این معنی که اصلاً جای زخم پوستی وجود ندارد.

آیا بعد از عمل پتوزکبودی وجود دارد؟

تجربه کبودی و تورم متوسط در دوران نقاهت پس از جراحی پتوز معمول است و میزان آن بسته به بیمار متفاوت است. برای اکثر افراد، کبودی پلک فوقانی معمولاً طی 7 تا 10 روز از بین می‌رود، به‌ویژه اگر توصیه‌های مراقبت‌های بعد از جراحی به درستی رعایت شود. تورم و کبودی را می توان با قرار دادن کمپرس یخ روی پلک ها و خوابیدن به حالت تکیه گاه در چند روز اول کاهش داد.

آیا من بعد از جراحی افتادگی پلک درد خواهم داشت؟

در چند روز اول، احتمالاً کمی احساس درد و ناراحتی خواهید کرد، اما مصرف مسکن های بدون نسخه برای کمک به کاهش درد کافی است. اگر مشکلاتی مانند درد بسیار شدید، دید ضعیف یا خونریزی زیاد را تجربه کردید، باید به دنبال کمک فوری پزشکی باشید. این علائم معمول نیستند و می توانند نشان دهنده مشکلی باشند.

بعد از جراحی پتوز از انجام چه فعالیت های باید اجتناب کنم؟

برای تمیز و خشک نگه داشتن زخم و جلوگیری از تحریک، شنا کردن در هفته های اول بعد از عمل توصیه نمی شود. هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن، مهم است که در 5 روز اول دور چشم را خشک نگه دارید. اگر چشم‌هایتان خیس شد، با یک حوله تمیز به آرامی خشک کنید. همچنین چند روز بعد از عمل از بلندکردن اجسام سنگین و انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری کنید.

آیا انجام جراحی افتادگی پلک روی دید من تأثیر می گذارد؟

جراحی پلک بینایی شما را تغییر نمی دهد، اما تا چند روز پس از جراحی، ممکن است به دلیل تورم یا پماد، دید شما تار شود.

چه زمانی نتایج جراحی افتادگی پلک خود را می بینم؟

ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا ورم به اندازه کافی فروکش کند تا بتوانید نتایج اولیه را ببینید. تا 6 هفته، شما باید به طور کامل بهبود بیابید.

برخی از افراد ممکن است کمی بافت اسکار یا تورم طولانی مدت را تجربه کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور