سن مناسب برای عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک یکی از محبوب ترین نوع جراحی انکساری چشم در سراسر جهان است. به ویژه به دلیل ایمنی، کارایی و مقرون به صرفه بودن آن است. اینکه آیا فردی واجد شرایط اصلاح بینایی با لیزیک است یا خیر، توسط چشم پزشک معالج از طریق مجموعه ای از آزمایش ها از جمله ارزیابی جامع چشم تصمیم می گیرد تا اطمینان حاصل شود که جراحی انتخابی برای چشم و نیازهای بینایی بیمار مناسب است. سوالات زیادی در مورد این عمل وجود دارد از جمله آیا برای انجام لیزیک خیلی پیر یا جوان نیستم؟ یا سن مناسب عمل لیزیک چشم چه سنی است؟ ما در این مطلب می خواهیم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

محدوده ی سنی برای جراحی لیزیک چشم

بهترین سن برای عمل لیزیک چشم

سن می تواند بر کاندیداتوری شما برای جراحی لیزیک چشم تأثیر بگذارد، اما در موارد خاص سن برای عمل لیزیک چشم اهمیتی ندارد. در واقع بهترین سن برای عمل لیزیک چشم وجود ندارد. با این حال، اکثر جراحان چشم لیزیک این عمل را روی افراد زیر 18 سال انجام نمی دهند زیرا بینایی تا اوایل بزرگسالی تغییر می کند. در حالی که این جراحی  بر روی کودکانی با مشکلات بینایی شدید باید انجام شود، اما توجه داشته باشید که این موارد استثنا می باشند. به طور کلی، میانگین سنی برای انجام لیزیک بین 20 تا 40 سال است.

جراحی لیزیک چشم برای افراد 18 سال و بالاتر تایید شده است، اما اکثر پزشکان بیماران را تشویق می کنند تا پس از تثبیت نسخه آنها تا اواسط 20 سالگی صبر کنند. برای اطلاعات در مورد محدوده سنی عمل لیزیک چشم ادامه مطلب را بخوانید.

محدوده ی سنی برای جراحی لیزیک چشم

تا آنجا که گروه‌های سنی خاصی در نظر گرفته می‌شوند، در اینجا توصیه‌های کلی، بسته به شرایط جسمانی بیمار، برای اصلاح بینایی با لیزر وجود دارد.

بهترین سن برای عمل لیزیک چشم

کودکی و نوجوانی ( زیر 18 سال)

بینایی تا حداقل هجده سالگی در حال تغییر است. بنابراین، متخصصان توصیه می‌کنند که تا این سن نباید جراحی برای اصلاح بینایی انجام شود، زیرا مزیت آن موقتی است و به محض تغییر نسخه چشمی بیمار، به دلیل روند طبیعی رشد، عینک می‌زند.

همچنین لیزیک یک جراحی انتخابی است، بنابراین اگر بیمار به سن رضایت رسیده باشد، بهتر است. با این حال، عمل لیزیک با موفقیت برای درمان عیوب انکساری شدید در بیماران زیر هجده سال، به ویژه کسانی که از تنبلی چشم رنج می برند، استفاده شود، زمانی که درمان معمولی با عینک یا لنزهای تماسی نتوانسته نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد.

اوایل بزرگسالی ( 18 تا 40 سال)

محدوده ی سنی ایده آل برای اصلاح بینایی با لیزیک در نظر گرفته می شود و اکثر پزشکان ترجیح می دهند به محض ثابت ماندن نسخه عینک به مدت یک سال عمل کنند. در سن 20 سالگی تقریبا بینایی چشم نثبیت پیدا کرده است.

میانسالی ( 40 تا 50 سال)

پس از 40 سالگی، پیرچشمی ممکن است کم کم ایجاد شود و با روش های معمول بینایی لیزر قابل کنترل نیست. هر چند اگر شما فردی غیر سیگاری هستید که از سلامت خوبی برخوردار هستید و سابقه مشکلات پزشکی ندارید، شانس زیادی دارید که توسط جراح لیزیک چشم شما چراغ سبز نشان دهد. سابقه خانوادگی اختلالات قرنیه، گلوکوم و دیابت نیز ملاحظاتی برای این گروه سنی است.

دوران پیری ( 60 سال)

محدودیت سنی بالایی وجود ندارد و به سلامت چشم و نیازهای بینایی افراد بستگی دارد. برای بیمارانی که هیچ دلیل ارگانیکی برای کاهش بینایی از جمله آب مروارید ندارند و هیچ گونه منع پزشکی ندارند، می توانند با خیال راحت تحت لیزیک قرار گیرند.

در زیرمجموعه کوچکی از بیمارانی که پس از جراحی آب مروارید اصلاح دید مورد نظر را انجام نداده اند، ممکن است جراحی اصلاح بینایی با لیزر انجام شود تا دید بهتری بدون عینک داشته باشد.

ملاحظات ویژه در سالمندان (افراد بالای 60 سال)

به طور قطع نمی توان گفت که سالمندان نمی توانند عمل لیزیک چشم را انجام دهند. اما قبل از تایید یک فرد سالمند به عنوان کاندید این عمل، باید عوامل زیادی را در نظر گرفته شود. آب مروارید، یک بیماری چشمی که اغلب افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد، یکی از دلایلی است که افراد در این گروه سنی فاقد شرایط هستند. اگر به سن 60 سالگی با بینایی مناسب رسیده اید، ممکن است همچنان کاندیدای خوبی در نظر گرفته شوید. اگر آب مروارید ایجاد شده باشد، در اولویت درمان جراحی قرار می گیرد، اما بیمار را از جراحی لیزیک یا سایر جراحی های لنز انکساری در آینده محروم نمی کند. همچنین باید جراح چشم خود را در مورد داروهایی که مصرف می کنید، مطلع کنید.

چه کسانی نباید عمل لیزیک چشم را انجام دهند؟

نکته اصلی این است که کاندیداتوری لیزیک فقط سه شرط اساسی دارد: داشتن نسخه بینایی ثابت برای حداقل یک سال، نداشتن بیماری چشم و داشتن سلامت عمومی خوب.

این نکته آخر لزوماً به معنای سلامت کامل نیست، بلکه به معنای چشمانی سالم است که هیچ بیماری پزشکی بر چشمان شما تأثیر نمی گذارد. بهترین راه برای تعیین این موضوع این است که با جراح چشم مراجعه کنید.

بنابراین، اگر سن جراحی لیزیک چشم رد صلاحیت کننده نباشد، چه عواملی شما را از انجام لیزیک محروم می کند؟

  • بیماری های چشمی: مانند آب مروارید، گلوکوم، قوز قرنیه، بیماری های قرنیه، آمبلیوپی و سندرم خشکی شدید چشم
  • تغییر بینایی: نسخه شما باید حداقل یک سال قبل از جراحی ثابت باشد.
  • برخی از شرایط پزشکی که بر بینایی شما تأثیر می گذارد مانند دیابت و اختلالات خودایمنی، یا نیاز به مصرف داروهایی دارند که بهبود زخم را مختل می کنند (مانند استروئیدها)
  • جراحات یا عفونت‌ها: عفونت‌های درمان‌نشده و آسیب‌های چشمی خاص رد صلاحیت هستند.
  • بارداری و شیردهی: لیزیک در این دوران مناسب نیست زیرا نوسانات هورمونی می تواند باعث تغییرات موقت بینایی شود.

نتیجه

هیچ دستورالعمل کلی وجود ندارد که برای هر بیمار صادق باشد. مهم نیست که چه سنی دارید، اگر فکر می کنید که اصلاح بینایی با لیزیک ممکن است برای رفع نیازهای بینایی شما مناسب باشد، برای تایید آن به چشم پزشک متخصص مراجعه کنید که می تواند به وضعیت فردی شما رسیدگی کند و به همه سؤالات شما پاسخ دهد. دلایل تعیین صلاحیت و موفقیت در اصلاح بینایی با عمل لیزیک بیشتر به ارزیابی جامع چشم برای تعیین صلاحیت و همچنین نیازهای بینایی شما بستگی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور