راه های پیشگیری از آب مروارید چیست؟

بسیاری از عوامل می توانند سبب بروز آب مروارید چشم شوند، عواملی همچون سیگار کشیدن، الکل، چاقی، دیابت، فشار خون، اشعه ماوراء بنفش (UV).، استروئیدها یا داروهای استاتین، آسیب چشم یا جراحی چشم، کمبود تغذیه ای می توانند در پیشگیری از آب مروارید تاثیر به سزایی داشته باشند. در آب مروارید عدسی چشم شفافیت خود را از دست داده و جزو شایع ترین اختلالات بینایی می باشد. برای آشنایی با آب مروارید و راه های پیشگیری از آن می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

زمانی که عدسی چشم کدر شده و قابلیت خود را در تمرکز نور روی شبکیه چشم از دست می دهد، تصویر به خوبی روی شبکیه تشکیل نمی شود و فرد تصاویر اجسام را به صورت کدر و مات می بیند. معمولا آب مروارید با افزایش سن پیشرفت کرده و با گذر زمان ساختار عدسی چشم تغییر می کند. زیرا پروتئین های عدسی تحت تاثیر رادیکال های آزاد تغییر کرده و تدریجا کدر می گردد. بیشتر آب مروارید در سالمندان ایجاد می شود، نوع دیگر آن به صورت یک مشکل ثانویه بروز می کند برخی بیماری ها مانند دیابت کنترل نشده، مصرف بعضی داروها از قبیل کورتیزون خوراکی، التهاب های داخل چشم و ضربه های چشمی می تواند موجب بروز آب مروارید گردند. علاوه بر ضربه به چشم، سوختگی ناشی از مواد شیمیایی، قرار گرفتن در معرض گرمای بسیار شدید و اشعه ایکس موجب آسیب دیدگی عدسی چشم می شود. همچنین به ندرت آب مروارید به عنوان یک بیماری مادرزادی تشخیص داده می شود. به طور کلی مصرف صحیح مواد غذایی می تواند در کاهش شانس ابتلا به آب مروارید دخیل باشد. مصرف کافی ویتامین E، کاروتنوئیدها، لووتیان و زاکسانتیین از طریق مواد غذایی یا مکمل ها و استفاده از عینک آفتابی مناسب موجب کاهش ابتلا به آب مروارید می شود. علاوه بر این موارد انجام  برخی اقدامات از جمله سیگارنکشیدن، تمرین دادن چشم ها، استفاده نکردن از نمک دریایی،  شتشوی چشم ها، محدود کردن مصرف محصولات لبنی و کنترل سطح قند خون ابتلا به  آب مروارید را کم می کند.

نشانه ها و علائم آب مروارید چیست؟

یکی از مشخص ترین نشانه های آب مروارید کاهش قدرت و توانایی بینایی در انجام فعالیت ها است. این کاهش بینایی آهسته در طول چند سال ایجاد شده و به سرعت پیشرفت می کند. در صورت پیشرفت آب مروارید، رنگ مردمک چشم به جای سیاه به خاکستری یا شیری متمایل می گردد. در مرحله پیشرفت بیماری آب مروارید قدرت بینایی فرد تا حد درک نور کاهش می یابد. علائم بیماری آب مروارید عبارتند از دوبینی، تاردیدن تدریجی محیط، مه آلود و کدر دیدن، ضعف بینایی درتشخیص رنگ ها، تغییرات مکررنمره عینک، دور بینی در یک چشم یا سایه دار دیدن، احساس وجود پرده ای روی چشم و احساس نیاز به تعویض عینک می باشد.

راه های پیشگیری از آب مروارید

داشتن رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی و غذاهایی که مصرف می کنید انتخاب شماست. با خوردن رژیم غذایی سالم، شامل ویتامین ها و مواد مغذی لازم بدنتان، نه تنها خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش می یابد بلکه به بدن خود کمک می کنید سالم و قوی بماند. تحقیقات نشان داده است که خوردن غذاهای حاوی ویتامین های C و E سالم و لوتئین و زآگزانتین ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد. علاوه بر این، اگر قبلاً آب مروارید دارید، این ویتامین ها و مواد مغذی ممکن است پیشرفت آن را کاهش دهند.

ویتامین C

ویتامین C (اسید اسکوربیک) یک آنتی اکسیدان است که به میزان زیادی در زلالیه چشم متمرکز است و مستقیماً با مصرف رژیم غذایی مرتبط است. با افزایش ویتامین C در رژیم غذایی خود می توانید غلظت ویتامین C را در چشمان خود افزایش دهید. تحقیقات نشان می دهد که دوز روزانه 300 میلی گرم ویتامین C با کاهش خطر ابتلا به آب مروارید مرتبط است. موادی که دارای ویتامین C است عبارتند از :

  • فلفل دلمه ای
  • میوه های خانواده مرکبات
  • کلم پیچ
  • کلم بروکلی
  • گواوا

ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که از اسیدهای چرب موجود در چشم در برابر رادیکال های آزاد یا مواد شیمیایی مضر محافظت می کند که به بافت سالم چشم آسیب می رساند. موادی که دارای ویتامین E است :

  • آجیل درختی
  • بادام زمینی
  • دانه های آفتابگردان
  • روغن های گیاهی
  • سبزیجات برگ سبز
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 19 میانگین: 3.4]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور