درمان مگس پران یا فلوتر چشم

فلوترهای چشم یا به اصطلاح مگس پران ناشی از کوچک شدن طبیعی مایع ژل مانند در چشم شما (زجاجیه) است، که با افزایش سن اتفاق می افتد. آن ها ممکن است به نظر شما مانند لکه های سیاه یا خاکستری، رشته ها یا تار عنکبوت، یا می توانند مانند نور یا فلاش دوربین به نظر برسند. فلوترها بسیار رایج هستند و شاید نیازی به درمان نداشته باشید. اگر فلوترها و فلاش های چشم زیادی دارید، می تواند نشانه یک بیماری جدی چشمی باشد و باید حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. امروز می خواهیم به درمان مگس پران یا فلوتر چشم بپردازیم.

مگس پران یا فلوتر چشم چیست؟

مگس پران یا فلوتر چشم چیست؟

مواقعی وجود دارد که به آسمان یا یک دیوار خالی نگاه می کنید و متوجه اشکال کوچکی می شوید که جلوی شما شناور است. آنها کاملاً واضح نیستند، تقریباً مانند ذرات گرد و غباری که روی لنز دوربین چسبیده است. شما سعی می‌کنید پلک بزنید، اما آن ها هنوز آنجا هستند. وقتی به جای دیگری نگاه می کنید، این اشکال با شما حرکت می کنند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، شما در حال تجربه شناورهای چشمی هستید. شناورهای چشمی بخش های جامد شده ای از یک ماده ژل مانند در وسط چشم شما به نام زجاجیه هستند. با افزایش سن، زجاجیه در داخل چشم شما شروع به جمع شدن می کند و این ذرات کوچک را ایجاد می کند. شناورها به کندی در زجاجیه حرکت کرده و همانطور که حرکت می کنند، از مقابل ماکولا شما (مرکز شبکیه) عبور می کنند، که به شما امکان می دهد آن ها را ببینید.

این عارضه بسیار رایج هست و روند طبیعی پیری در بسیاری از افراد است. در بیشتر موارد، شما نیازی به درمان مگس پران چشم ندارید.

گاهی اوقات، فلوتر ها می توانند نشانه یک بیماری جدی چشمی به نام جداشدگی شبکیه باشند. مهم است که به یاد داشته باشید که با کوچک شدن زجاجیه در طول زمان، می تواند شناور ایجاد کند. اگر ناگهان تعداد شناورهای شما بیشتر از حد معمول است یا فلاش (تابش نور در میدان دید خود) را تجربه می کنید، باید فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید.

آیا مگس پران چشم طبیعی هستند؟

آیا مگس پران چشم طبیعی هستند؟

مگس پران چشم اغلب بخشی عادی و رایج از روند پیری هستند. با افزایش سن، مایع درون چشمان شما کوچک می شود. این طبیعی است و به این معنی نیست که چشمان شما مشکل دارند.. انجام معاینات منظم چشم در طول زمان بسیار مهم است، به خصوص اگر فلوتر را تجربه می کنید. آنها معمولاً چیزی نیستند که شما باید نگران آن باشید، اما ایده خوبی است که چشمان خود را به طور مرتب چک کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکل جدی دیگری برای چشم وجود ندارد.

علت ایجاد مگس پران چشم چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است به مگس پران چشم مبتلا شوید، اما دلیل اصلی سن است. با بالا رفتن سن، مایع ژل مانند داخل چشم شما (زجاجیه) شروع به کوچک شدن می کند. هنگامی که زجاجیه منقبض می شود، ذرات کوچکی ایجاد می کند که در مایع شناور می شوند.آن ها در نهایت به سمت پایین چشم شما قرار می گیرند، جایی که دیگر متوجه آنها نخواهید شد. این معمولاً علت فلوتر چشم در بیشتر افراد است.

چندین علت دیگر، کمتر رایج، برای فلوتر چشم وجود دارد. این شامل:

 • خون در چشم شما
 • در چشم خود التهاب را تجربه می کنید.

اگر در چشمتان خون دارید، اغلب با دیابت مرتبط است. وضعیتی به نام رتینوپاتی مرتبط با دیابت می تواند باعث شود خون از شبکیه به داخل زجاجیه برود. شما ممکن است این را به صورت لکه های تیره یا رگه هایی در بینایی خود ببینید. اگر دیابت دارید، باید به طور منظم معاینه چشم را انجام دهید تا بینایی خود را بررسی کنید.

شما همچنین می توانید التهاب داخل چشم خود را تجربه کنید. گاهی اوقات چشم شما ملتهب می شود (متورم) و باعث می شود که مگس پران چشم را تجربه کنید. این التهاب یووئیت نامیده می شود.

علت مگس پران چشم چیست؟

چه کسانی بیشتر به مگس پران چشم مبتلا می شوند؟

در بیشتر موارد، فلوتر چشم با افزایش سن ایجاد می شوند. ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد، اما شما در معرض خطر بیشتری برای شناور شدن چشم هستید اگر:
·         مسن تر هستند (معمولا بالای 50 سال سن دارند).
·         نزدیک بین هستند (در دیدن چیزهای دور مشکل دارند).
·         دیابت داشته باشند.
·         در گذشته مشکلات چشمی مانند تورم داخل چشم داشته اید.
·        برای درمان آب مروارید تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.

مگس پران چشم معمولاً از چه سنی شروع به ظاهر شدن می کنند؟

برای اکثر افراد، فلوترهای چشم بین 50 تا 70 سالگی در بینایی خود ظاهر می شوند. ممکن است بخواهید در مورد فلوترهای مداومی که در سنین پایین‌تر مشاهده می‌کنید با چشم پزشک خود مشورت کنید زیرا می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌تر چشمی باشد.

فلوتر چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

متخصص چشم پزشک با معاینه چشمی می تواند اجسام شناور در زجاجیه شما را پیدا کند.رفتن به این معاینات منظم چشم می تواند به جلوگیری از بروز مشکل جدی تر چشم کمک کند.

همچنین پزشک شما می خواهد جزئیات بیشتری را در مورد بینایی شما و آنچه می بینید به دست آورد. این بخشی از فرآیند تشخیص است و به پزشک شما کمک می‌کند تا بفهمد که در بینایی شما چه می‌گذرد. هر چه جزئیات بیشتری بتوانید ارائه دهید، بهتر است. برخی از سوالاتی که پزشک ممکن است از شما بپرسد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اولین بار چه زمانی متوجه مگس پران چشم شدید؟
 • فلوترهای چشمی شما چه شکلی هستند و معمولاً چند عدد را در یک زمان می بینید؟
 • هر چند وقت یک بار شناور چشم را تجربه می کنید؟
 • آیا تا به حال فلاش (نور) در بینایی خود دیده اید؟
 • آیا در گذشته جراحی چشم داشته اید؟
 • آیا تا به حال آسیب چشمی داشته اید؟
 • آیا بخشی از دید شما پوشیده شده است (به پرده ای در مقابل چشمان خود فکر کنید)؟
 • آیا سایه ای در سمت دید خود می بینید؟
 • آیا بیماری خود ایمنی دارید؟
 • آیا دیابت دارید؟

پاسخ شما به این سوالات به پزشک کمک می کند تا بفهمد شما مشکل جدی در بینایی خود دارد یا نه؟

بیشتر بخوانید: جراحی افتادگی پلک

چگونه  مگس پران چشم را درمان کنیم؟

رایج ترین درمان برای فلوترهای چشم این است که به هیچ وجه آن ها را درمان نکنید. حتی اگر آنها می توانند آزار دهنده باشند، شناورهای چشم معمولاً بی ضرر هستند. آن ها معمولاً از محدوده دید شما دور می شوند و به مرور زمان دیگر متوجه آنها نمی شوید.

جراحی مگس پران چشم

یک گزینه جراحی برای برداشتن شناورها وجود دارد، اما خطرات زیادی برای بینایی شما به همراه دارد. در مواردی که تعداد زیادی شناور وجود دارد و شروع به تأثیرگذاری بر روی دید شما می کنند، می توان از روشی به نام ویترکتومی برای برداشتن آنها استفاده کرد. این روش جراحی شامل استفاده از برش هایی برای برداشتن زجاجیه ژل مانند از داخل چشم است. سپس زجاجیه با محلولی که شبیه زجاجیه است جایگزین می شود. چندین خطر در این روش وجود دارد

گاهی اوقات ممکن است پزشک شما از لیزر برای درمان مگس پران چشم نیز استفاده کند. این می تواند گروه بندی شناورها را از هم بپاشد و به خارج شدن آنها از میدان دید شما کمک کند. این روش عوارض جانبی احتمالی نیز دارد.

درمان خانگی مگس پران چشم

هیچ درمان خانگی برای از بین بردن شناورهای چشم وجود ندارد. متأسفانه، آنها اغلب بخشی طبیعی از پیری هستند. حتی اگر با گذشت زمان محو می شوند و دیگر قابل توجه نیستند، اما هرگز از بین نمی روند.

آیا مگس پران چشم به مرور زمان از بین خواهند رفت؟

برای بسیاری از افراد، شناورهای چشم لزوماً با گذشت زمان از بین نمی روند، اما کمتر به چشم می آیند. آنها به آرامی در داخل زجاجیه شما قرار گرفته و در نهایت در انتهای چشم شما باقی می ماند. وقتی این اتفاق بیفتد، متوجه آن ها نخواهید شد و فکر می کنید که از بین رفته اند. مغز شما نیز با گذشت زمان شروع به نادیده گرفتن آن ها می کند و به شما کمک می کند تا متوجه نشوید که آن ها هنوز در لبه های دید شما هستند.

چه زمانی باید نگران مگس پران چشم یا فلاش در بینایی خود باشم؟

در بیشتر موارد، فلوتر یا فلاش چشم در بینایی شما چیزی نیست که باید نگران آن باشید. این عارضه معمولا با بالا رفتن سن اتفاق می افتد و طبیعی می باشد. با این حال، اگر متوجه شدید فلوترهای بسیار بیشتر از آنچه در گذشته تجربه کرده‌اید یا فلاش‌های زیاد، باید به چشم پزشک مراجعه کنید، این اتفاق می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی در بینایی شما مانند جدا شدن شبکیه باشد. اگر شبکیه چشم شما جدا شده یا پاره شده است، به درمان نیاز خواهید داشت.

کلام آخر

مهم است که از چشمان خود مراقبت کنید، به خصوص با افزایش سن. اگر متوجه اتفاق غیرعادی در بینایی خود شدید، اغلب ایده خوبی است که به چشم پزشک مراجعه کنید. معاینه منظم چشم ها و بیان هرگونه نگرانی راه خوبی برای حفظ سلامت چشم ها در طول زمان است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 17 میانگین: 3.5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور