درمان قطعی بلفاریت

درمان قطعی بلفاریت

طول درمان بلفاریت چقدر است؟ مدت زمان درمان بلفاریت چقدر است؟ آیا قی بستن پلک ها خطرناک است ؟ راهی وجود دارد تا از شر التهابات پلک و چشم ها خلاص شد ؟ اگر شما هم مرتبا بلفاریت و قی کردن چشمان را تجربه می کنید توصیه می شود ادامه این مطلب را مطالعه کنید .

بلفاریت چیست؟

بلفاریت همان قی کردن بیش از حد  چشم یا التهاب چشم می باشد که یکی از بیماری های شایع چشمی است .بلفاریت در لبه های پلک، خود پلک و مژه ها دیده می شود.بیشتر مردم  بلفاریت را تجربه کرده اند و با علائم آن آشنایی دارند .

درمان قطعی بلفاریت
درمان قطعی بلفاریت

انواع بلفاریت

بلفاریت را می توان بر دو نوع خلفی و قدامی تقسیم کرد .

بلفاریت قدامی

در این نوع از بلفاریت بیشتر دیواره های جلویی و خارجی پلک ها درگیر می شوند . عفونت های میکروبی، پوسته پوسته شدن پلک ها و با کتری ها از علائم اصلی بلفاریت قدامی است .

بلفاریت خلفی

در بلفاریت خلفی بیشتر نواحی مرطوب و خود چشم درگیر می شود . اختلال در عملکرد غدد چربی پلک سبب ایجاد بلفاریت خلفی می شود .غدد چربی پلک با تشح مواد چربی ، وظیفه نرم کردن چشمان را برعهده دارند .

علت ایجاد بلفاریت

بلفاریت به دلایل مختلفی بروز می کند، گاهی تنها به علت ترکیب شدن فاکتور های مختلف دیده می شود.  در موارد شایع، آلرژی، آلوده بودن مژه ها و  یا  بیماری شپش از دیگر دلایل  بروز بلفاریت می باشد .

همچنین وجود برخی ازعفونت های باکتریایی نیز می تواند سبب بروز بلفاریت شود .

شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با دکتر ماریا شارع پور جراح و متخصص چشم با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .شماره ی تماس :
011-42216316

چه افرادی بیشتر مبتلا به بلفاریت می شوند ؟

خوشبختانه بلفاریت مسری نیست . اما بیشتر در افرادی که پوستی چرب دارند، مبتلا به خشکی چشم هستند ، شوره سر دارند و یا دچار بیماری روزاسه هستند بیشتر دیده می شود .

علائم بلفاریت چیست ؟

اشک ریزش و قرمزی چشم ها

احساس خارش در پلک ها

احساس سوزش چشم

پوست پوست شدن  نواحی اطراف چشم

تورم پلک ها

حساس شدن چشم ها به نور

رویش مژه های در جهات مختلف

ریزش مژه ها

 آیا راهی برای پیشگیری از التهابات پلک ها وجود دارد ؟

بله با کمک یک سری از اقدامات می توان تا حد قابل توجهی از بلفاریت پیشگیری کرد .

بهداشت دست های خود را رعایت کنید و  بعد از هر بار تماس با مواد آلوده دستان خود را بشویید.

سعی کنید تا جای ممکن در محیط هایی که گرد و غبار وجود دارد حاضر نشوید .

مواد آرایشی که خاصیت آلرژی زایی بسیار کمی دارند، استفاده کنید.

در صورت وجود شوره سر، حتما  با شامپوهای مخصوص  کنترل کنید .

بلفاریت چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در مرحله اول متخصص چشم در خصوص علائم و نشانه های بلفاریت از بیمار سوال می پرسد . در طی معاینه تمام سابق پزشکی بیمار و نواحی چشم و پلک بیمار مورد بررسی قرار می گیرد.

معاینه چشم یکی از بهترین و ابتدایی ترین روش های تشخیص بلفاریت است .دکتر ماریا شارع پور متخصص چشم در مازندران، با ارزیابی مژه ها، ساقه مژه و بررسی غدد چربی هر گونه ناهنجاری در این ناحیه را بررسی می کند . با دستگاه و تجهیزات لازم عمل بزرگنمایی انجام می شود تا دید بهتری برای پزشک ایجاد شود . پس می توان گفت بلفاریت را می توان با کمک معاینه توسط چشم پزشک تشخیص داد .

    درمان قطعی بلفاریت

از آنجا که اغلب مراجعین بعد از عود  بلفاریت، برای درمان اقدام می کنند، درمان کمی مشکل می شود . در مرحله اول  درمان بلفاریت  تنها با حفظ بهداشت چشم ها و پلک انجام می شود . می توان برای شستشوی چشم ها از شامپو های مخصوص چشم و یا شامپو بچه استفاده کرد .

اگر پوست های روی پلک خشک باشند و با شستشو از بین نرود می توانید از کمپرس گرم استفاده کنید تا این پوست ها راحت تر جدا شود .

ماساژ  چشم ها به جلوگیری از تجمع چربی  و عفونت کمک می کند .  برخی از افراد نیز، ممکن است در زمان استفاده از لنز مشکل پیدا کنند بهتر است  تا درمان قطعی بلفاریت از روش های دیگری  برای اصلاح عیوب انکساری استفاده کنید .

نتیجه گیری

در آخر می توان گفت، چشم ها از نواحی حساس صورت هستند که نیاز به مراقبت  بیشتری دارند .  بهتر است با  مشاهده علائم کوچک  به متخصص چشم برای درمان  مراجعه کنید . درمان در مراحل اولیه به مراتب راحت تر و  در زمان کوتاه تری انجام می شود .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 18 میانگین: 4.3]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور