درمان تنبلی چشم

تنبلی چشم که به آن آمبلیوپی نیز گفته می شود، زمانی رخ می دهد که یک چشم در دوران نوزادی یا کودکی ضعیف تر از دیگری شود. مغز روی یک چشم بیشتر از چشم دیگر متمرکز شده و عملاً  آن چشم را نادیده می گیرد. اگر آن چشم تحریک مناسبی از سمت مغز دریافت نکند، سلول های عصبی مسئول بینایی آنطور که باید بالغ نمی شوند.تشخیص زودهنگام بسیار مهم است زیرا درمان زمانی که زود شروع شود موثرتر است. امروز می خواهیم در مورد درمان تبلی چشم، علت و علائم آن با شما صحبت کنیم.

تنبلی چشم چیست؟

تنبلی چشم که به نام آمبلیوپی نیز گفته می شود، یکی از شایع ترین اختلالات چشمی در کودکان است. تنبلی چشم زمانی اتفاق می‌افتد که بینایی یکی (یا احتمالاً هر دو) چشم دچار اختلال شود، زیرا چشم و مغز به درستی با هم کار نمی‌کنند. این عارضه گاهی با انحراف چشم اشتباه گرفته می شود.

تنبلی چشم چیست؟

علت تنبلی چشم چیست؟

سه علت اصلی شناخته شده تنبلی چشم عبارتند از:

1- انحراف چشم: که به نام آمبلیوپی استرابیسم شناخته می شود، ناهماهنگی چشم ها باعث می شود که مغز ورودی چشم منحرف را نادیده بگیرد تا از سردرگمی دوبینی در مغز جوان در حال رشد جلوگیری شود. سپس این چشم کاهش یا از دست دادن کامل بینایی را تجربه می کند زیرا مغز به چشمی که مستقیم نگاه می کند، فقط توجه می کند.

2-عیوب انکساری : که به نام آمبلیوپی انکساری شناخته می شود، رشد ضعیف بینایی به دلیل تفاوت در میزان عیوب انکساری بین چشم ها ایجاد می شود. اگر چه کودک ممکن است تراز صحیح چشمی داشته باشد، ممکن است نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم قابل توجهی را در یک چشم تجربه کند، در حالی که هیچ یک از این نشانه ها را در چشم دیگر مشاهده نمی شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، مغز به چشم بهتر وابسته می شود، در حالی که تا حد زیادی مسائل مربوط به چشم با عیب انکساری بیشتر را نادیده می گیرد. این منجر به عدم استفاده و تنبلی چشم در آن چشم می شود.

3-انسداد بینایی: که به نام آمبلیوپی محرومیت شناخته می شود، این امر باعث کاهش دید یک چشم به دلیل مشکلات جسمی در چشم می شود مانند:

  • آب مروارید (عدسی کدر)
  • افتادگی پلک (پتوز)
  • جای زخم روی قرنیه.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر نبلی چشم هستند؟

برخی از کودکان ممکن است دارای عوامل خطر تبلی چشم باشند، از جمله:

  • سابقه خانوادگی مشکلات چشمی
  • ناتوانی های رشدی
  • زایمان رودرس
  • در بدو تولد کوچک ( وزن کم) است.

علائم تنبلی چشم چیست؟

علائم این بیماری عبارتند از:

ناهماهنگی چشم ها یا انحراف چشم
درک ضعیف از دید محیطی
بسته شدن مکرر چشم یا نازک کردن چشم
افتادگی پلک
وقتی کودک سعی می کند تمرکز کند چشم ها در یک جهت حرکت نمی کند.
کج شدن سر یا چرخش مداوم سر
لرزش مداوم چشم

تنبلی چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

تنبلی چشم از طریق معاینه معمولی چشم تشخیص داده می شود. اولین معاینه چشم کودک شما باید 6 ماهگی و بعد از آن تا قبل از 3 سالگی انجام شود.  ودک باید معاینه کامل چشمی انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که بینایی او به درستی رشد می کند و هیچ مدرکی دال بر بیماری چشمی وجود ندارد.

درمان تنبلی چشم

تنبلی چشم عموماً با وادار کردن چشم غیرفعال به فعالیت فعال تر درمان می شود. تنبلی چشم باید در اوایل کودکی درمان شود تا از دائمی شدن آن جلوگیری شود،

چسب چشم

روش استاندارد درمان تنبلی چشم ، یک چسب چشم روی چشم قوی‌تر قرار می‌گیرد تا توجه مغز را به ورودی بینایی چشم ضعیف‌تر بازگرداند. این اجازه می دهد تا رشد بینایی مناسب در چشم ضعیف رخ دهد.

چسب چشم برای درمان تنبلی چشم

لنز و عینک اصلاحی

هنگام مواجهه با تنبلی چشم ناشی از عیوب انکساری، ترمیم بینایی را می توان با عینک های اصلاح کننده بینایی یا لنزهای تماسی به دست آورد.

قطره چشمی آتروپین

مشابه روش چسب چشم، این درمان به صورت قطره چشمی در چشم قویتر تجویز می شود که به طور موقت بینایی آن را ضعیف می کند. این ارتباط بین مغز و چشم ضعیف تر را بازیابی می کند تا ورودی بینایی آن تقویت شود.

این درمان شامل اتساع مداوم چشم قوی است که می تواند حساسیت به نور و مشکل در دیدن واضح اشیاء نزدیک را در طول درمان ایجاد کند. این شکل از درمان بیشتر برای چشم های دوربین مفید است.

عمل جراحي

درمان تنبلی چشم انحراف دار اغلب شامل جراحی انحراف چشم برای همراستایی چشم ها می شود. این جراحی معمولاً با روش‌های درمانی اضافی مانند استفاده از چسب چشم در چشم قوی‌تر، قطره چشمی آتروپین به چشم قوی‌تر و یا تمرینات چشم درمانی برای تقویت چشم ضعیف‌تر دنبال می‌شود. در برخی از شرایط، ممکن است بیش از یک عمل جراحی نیاز باشد.

درمان تنبلی چشم محرومیت معمولاً با جراحی های مانند جراحی آب مروارید ، جراحی افتادگی پلک یا برداشتن جای زخم قرنیه نیاز دارد.

آیا می توانیم تنبلی چشم را با ورزش رفع کنیم؟

اگرچه ورزش‌های چشمی به تنبلی چشم آسیبی نمی‌رسانند، شواهد خوبی وجود ندارد که نشان دهد آن ها می‌توانند به تنهایی کمک کنند. در ترکیب با سایر درمان های اثبات شده می توانند مفید باشند. مانند:

یک مداد را نزدیک بینی خود نگه دارید. آن را دور کنید، سپس آن را نزدیک کنید. در حین حرکت مداد روی آن تمرکز کنید.

کلام آخر

تنبلی چشم یکی از علل شایع کاهش بینایی در کودکان است. کودکان باید غربالگری زودهنگام و منظم بینایی داشته باشند تا چشم پزشک بتواند هر گونه مشکل بینایی را تشخیص دهند. درمان‌هایی مانند چسب چشم یا عینک زمانی که زودتر شروع شوند، قبل از اینکه تنبلی چشم شدید شود، می‌توانند بسیار مؤثر باشند. در صورت مشاهده هرگونه مشکل بینایی یا چشمی در کودک خود به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور