جراحی کانتوپکسی

چشم های ما، از جمله پلک ها و ابروها، مهم ترین ویژگی های زیبایی شناختی صورت هستند. چشمان ما یکی از اولین اجزای صورت است که مورد توجه قرار می گیرد و احساسات را منتقل می کنند. با آسیب نور خورشید، سیگار کشیدن، ساییدگی، وراثت و افزایش سن، بافت های پشتیبان پلک ها خراب می شوند. با افزایش سن، گوشه های چشم ما به تدریج به سمت پایین تغییر می کند و چشم ها گردتر می شوند. خبر خوب این است که یک عمل جراحی زیبایی ساده به نام جراحی کانتوپکسی می تواند ظاهری جوان تر را با از بین بردن ظاهر خسته، غمگین یا عصبانی چشم ها به شما بازگرداند. امروز می خواهیم در مورد جراحی کانتوپکسی و تفات آن با کانتوپلاستی صحبت کنیم.

افراد مناسب برای عمل کانتوپکسی چه کسانی هستند؟

آناتومی چشم

تاندون کانتال جانبی که در زیر پوست در گوشه بیرونی چشم قرار دارد، ساختار اصلی پشتیبان پلک های تحتانی است. پشتیبانی اضافی توسط عضله ی که چشم را باز و بسته می کند، ارائه می شود. با افزایش سن، تاندون و عضله کشیده می شوند و دچار افتادگی می شوند. کانتوپکسی می تواند تاندون و عضله را تقویت کند.

کانتوپکسی چیست؟

کانتوپکسی یک روش جراحی جزئی و کم تهاجمی است که تاندون کانتال جانبی و ساختارهای داخلی اطراف پلک پایین را تقویت و تثبیت می کند. این روش جراحی، گوشه بیرونی چشم را در جایی که پلک‌ها به هم می‌رسند، تغییر می‌دهد و یک چشم جوان و برجسته را بازیابی می‌کند. این روش با بخیه های نامرئی برای سفت کردن افتادگی پلک پایین انجام می شود.

همچنینی کانتوپکسی معمولاً با بلفاروپلاستی پلک پایین برای سفت شدن پلک پایین و برای برخی افراد برای ایجاد چشم بادامی شکل تر انجام می شود. در افراد مسن که شلی پلک پایینی دارند، می‌توان این روش را به تنهایی انجام داد. انجام این عمل با بلفاروپلاستی نتیجه بهتری نسبت به زمانی که به تنهایی انجام می شود می دهد.

کانتوپکسی یک روش جوانسازی است که پلک پایینی را سفت می کند، بدون برش یا جدا شدن تاندون و عضلات. سفتی عضلات را بهبود می بخشد و ساختارهای نگهدارنده را بازیابی می کند. این به بالا بردن بافت های فرورفته پلک کمک می کند و شکل چشم را بهبود می بخشد.

بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین روشی برای جوانسازی پلک پایین است و شامل برداشتن پوست و چربی اضافی است. کانتوپکسی جزء مکمل بلفاروپلاستی پلک تحتانی است. کانتوپکسی بخش احیا کننده اصلی جراحی پلک پایین است و اغلب نتایج بلفاروپلاستی را بهبود می بخشد.

افراد مناسب برای عمل کانتوپکسی چه کسانی هستند؟

  • افرادی که به طور کلی سالم هستند و هیچ مشکل پزشکی که می تواند روند بهبود را مختل کند، از جمله سیگار کشیدن ندارند.
  • پلک های پایینی که به دلیل افزایش سن، آسیب آفتاب، جراحی قبلی پلک یا افتادگی دارند.

کانتوپکسی همزمان با بلفاروپلاستی پلک پایین باعث بهبود پلک پایینی و بازیابی و حفظ ظاهر طبیعی می شود.

مشاوره جراحی پلک پایین در بابل

عمل کانتوپکسی چطور انجام می شود؟

انجام کانتوپکسی تقریباً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد، اما اگر با سایر روش های پلک ترکیب شود ممکن است طولانی تر شود.

برای انجام کانتوپکسی می توان از تکنیک های مختلفی استفاده کرد. روش رایج این است که گوشه بیرونی پلک یا کانتوس جانبی به دیواره خارجی حفره چشم بخیه می‌شود تا پلک سفت شود. این کار معمولاً با بلفاروپلاستی پلک تحتانی قابل انجام است.

بهبودی بعد از کانتوپکسی چقدر طول می کشد؟

می توانید انتظار داشته باشید که تا 2 هفته پس از جراحی مقداری کبودی و تورم داشته باشید. بعد از دو هفته معمولا بهبودی نسبی ایجاد می شود، اگرچه ممکن است مقداری ورم باقی بماند. مدت زمانی که طول می کشد تا ورم برطرف شود در افراد مختلف متفاوت است. همچنین ممکن است با بهبودی پلک، مقداری آبریزش چشم نیز وجود داشته باشد.

از آنجایی که کانتوپکسی در ناحیه کوچکی از پلک انجام می‌شود، بهبودی می‌تواند کوتاه‌تر از سایر انواع جراحی پلک باشد و بسیاری از افراد می‌توانند در عرض 4 هفته بهبودی کامل داشته باشند، اگرچه در برخی از افراد بیشتر طول می‌کشد.

تفاوت کانتوپلاستی و کانتوپکسی چیست؟

کانتوپلاستی و کانتوپکسی جراحی‌هایی هستند که بر روی گوشه بیرونی چشم، جایی که پلک‌های بالا و پایین به هم می‌رسند، تمرکز می‌کنند. هنگامی که تاندون گوشه بیرونی پلک شل است، پلک پایین می تواند آویزان شود و شل یا گرد به نظر برسد. با سفت کردن و تغییر شکل این قسمت از چشم که به عنوان “کانتوس جانبی” شناخته می شود، جراحان ظاهر چشمی واضح تر و ظریف تر ایجاد می کنند.

در حالی که هر دو کانتوپلاستی و کانتوپکسی ممکن است برای تبدیل افتادگی پلک پایین مورد استفاده قرار گیرند، اما از نظر رویکرد متفاوت هستند. با کانتوپکسی، این روش کمتر تهاجمی است. بخیه ها برای تثبیت داخلی تاندون پلک استفاده می شود. کانتوپلاستی ظریف‌تر و تهاجمی‌تر است و شامل بریدن ماهیچه‌های پلک و تاندون بیرونی، سپس جابجایی و اتصال مجدد آن برای ایجاد اثر دلخواه است.

کانتوپکسی و کانتوپلاستی اغلب همراه با سایر روش های زیبایی مانند بلفاروپلاستی انجام می شود. برای برخی از بیماران، کانتوپکسی به عنوان بخشی از جراحی اصلاح پلک برای اصلاح بلفاروپلاستی قبلی پلک پایین که منجر به ظاهر گرد بیرونی چشم شده است، استفاده می شود.

کانتوپکسی بر عکس کانتوپلاستی شکل چشم را تغییر نمی دهد. دومی تمایل دارد به چشم شکل متفاوتی بدهد که به اصطلاح شبیه چشم گربه ای است، زیرا تاندون از نظر فیزیکی حرکت می کند و تغییر موقعیت می دهد. این در کانتوپکسی رخ نمی دهد زیرا این روش به منظور تثبیت تاندون به جای حرکت دادن آن انجام می شود تا شکل چشم ثابت بماند.

کلام آخر

بلفاروپلاستی یکی از پنج روش برتر زیبایی است و نتایج فوری و قابل توجهی را به همراه دارد که ظاهر و اعتماد به نفس شما را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد. کانتوپکسی همزمان با بلفاروپلاستی پلک پایین باعث بهبود پلک پایینی و بازیابی و حفظ ظاهر طبیعی می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور