هر آنچه که باید درباره پروتز چشم بدانید !

گاهی برای برخی از افراد پیش می آید که به دلایل مختلف از جمله برداشتن تومور داخل چشم پزشک مجبور به استفاده از پروتز چشم یا چشم مصنوعی می شود. در واقع زمانی که حدقه چشم تخلیه شده باشد و برای فرد ظاهر ناخوشایندی ایجاد کرده باشد، جراح پلاستیک چشم اقدام به استفاده از پروتز چشم می کند. اما پروتز چشم چیست و عمل جراحی پروتز چشم چگونه انجام می شود؟ در این مطلب تصمیم داریم تا ضمن بررسی بیشتر پروتز چشم، به معرفی بهترین جراح پروتز چشم  بپردازیم.

پروتز چشم یک گزینه درمانی برای افرادی است که چشم خود را از دست داده اند. افراد در هر سن و جنس پس از برداشتن یک چشم و در برخی موارد هر دو چشم به دلیل آسیب دیدگی چشم، بیماری، یا ناهنجاری چشم یا صورت میتوانند از پروتز چشم استفاده کنند.  هدف از گذاشتن چشم مصنوعی ایجاد ظاهری متعادل و افزایش راحتی در حفره چشمی است که در آن چشم وجود ندارد.

امروزه چشم های مصنوعی دیگر کره ای و شیشه ای نیستند. در عوض، پروتز چشمی شامل یک ایمپلنت گرد متخلخل است که در حفره چشم قرار داده می شود و با بافت چشمی به نام ملتحمه پوشانده می شود.

اگر به یک چشم مصنوعی نیاز دارید، می توانید یک استوک یا آماده آن را خریداری کنید که به صورت انبوه تولید می شود و تناسب یا رنگ سفارشی ندارد. یا می‌توانید  اما با سفارش چشم مصنوعی به یک چشم پزشک متبحر که توسط چشم‌ پزشک، می توانید صاحب چشمی شوید که تناسب بهتر و رنگ طبیعی تری برای مطابقت با چشم داشته باشید.

علت تخلیه چشم چیست؟

گاهی فوق تخصص جراحی چشم به دلایل زیر تصمیم به تخلیه چشم می گیرد:

  • بروز آب سیاه
  • بروز آسیب دیدگی های چشمی
  • بروز عفونت های داخل
  • سرطان چشم و تومورهای چشمی
علت-تخیله-چشم

انواع جراحی

دو روش جراحی برای خارج کردن چشم آسیب دیده وجود دارد. نوع جراحی بر انتخاب چشم مصنوعی تاثیر می گذارد. این دو روش عبارتند از :

بیرون زدگی

در این روش داخل چشم ژله مانند به بیرون ساکشن می شود. این کار از طریق یک برش در جلوی چشم انجام می شود. اما این روش بافت ها را در موارد زیر حفظ می کند:

  • چشم بیرونی
  • حدقه چشم (مدار)

هسته زایی

در این روش کل چشم («کره چشم» کره مانند) بریده شده و از حدقه خارج می شود.

پزشک شما بر اساس موارد زیر تصمیم می گیرد که از کدام روش استفاده کند:

  • نوع بیماری چشمی که دارید
  • درجه آسیب به چشم

چشم پروتزی از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

چشم مصنوعی از یک پوسته بیرونی بیضی شکل و به رنگ سفید تشکیل شده است که طراحی آن شبیه به چشم است. قسمت دیگر چشم پروتزی، قسمت دایره ای مرکزی آن است که درست شبیه به عنبیه و رنگ مردمک چشم فرد طراحی می شود. ایمپلنت پروتز چشم کمک می کند تا ظاهر فرد مناسب به نظر برسد.

چشم مصنوعی از چه موادی تشکیل شده است؟

چشم مصنوعی در ابتدا از جنس شیشه بود و به همین دلیل به آن چشم شیشه ای نیز می گفتند. اما امروز با پیشرفت علم و در جهت راحتی بیشتر فرد، جنس چشم مصنوعی از آکریلیک ساخته می شود. این پروتز روی یک وسیله سخت قرار می گیرد که ایمپلنت نامیده می شود. ایمپلنت چشم پیش از آن که درون چشم قرار بگیرد، بافت زنده ای آن را می پوشاند.

 

عمل جراحی چشم مصنوعی در مازندران

در صورتی که فرد دچار مشکلات چشمی شود که جراح مجبور به برداشتن چشم شود، با عمل جراحی، چشم بیرون آورده می شود. حدود 6  تا 8 هفته بعد از برداشتن چشم و با کاهش تورم، فوق تخصص جراحی چشم کاسه چشم را اندازه گیری می کند و بر اساس آن پروتز مناسبی را تهیه می کند. طراحی چشم مصنوعی با دقت صورت می گیرد و رگ های خونی در ناحیه سفید با دست به گونه ای رنگ می شوند که ظاهر چشم جدید شبیه به چشم دیگر شود.چشم مصنوعی به کمک  پلک‌ها و با جایگذاری دقیق و مناسب در پشت پروتز نگه داشته می‌شود.

ماندگاری چشم مصنوعی چقدر است؟ 

چشم پروتزی معمولاً حدود 5 سال دوام دارد و سپس به دلیل تغییرات بافت کاسه چشم و یا رشد بدن، نیاز به تعویض وجود دارد. در کودکان به دلیل رشد سریع تر بدن، تعویض پروتز چشم معمولاً 3 تا 4 سال بعد باید انجام شود.

آیا چشم مصنوعی حرکت می‌کند؟ 

یکی از سوالات مهمی که در ذهن مطرح می شود این است که آیا با حرکت چشم طبیعی، چشم مصنوعی هم حرکت می کند یا خیر. در بیشتر موارد، چشم مصنوعی حرکت می کند و این حرکت بستگی به فاکتورهایی مانند شرایط بیمار پیش از عمل و بهبود او بعد از عمل دارد.

پروتز چشم

 

ورزش کردن با چشم مصنوعی

شاید برای بسیاری از افرادی که از چشم پروتزی استفاده می کنند، مسئله ورزش یکی از دغدغه ها باشد. اما باید گفت که چشم مصنوعی مانع از ورزش نمی شود. بهتر است که در هنگام ورزش از عینک ایمنی استفاده شود.

بهترین جراح پروتز چشم مازندران

جراحی پروتز چشم یا کاشت چشم مصنوعی جراحی بسیار مهم و حساسی است که به دلیل پیچیدگی این جراحی، باید حتماً توسط یک جراح فوق تخصص پلاستیک چشم در مازندران انجام شود تا نتیجه قابل قبولی داشته باشد و خطری برای چشم به وجود نیاید. اگر برای این جراحی به بهترین جراح پروتز چشم در مازندران مراجعه شود، علاوه بر کاهش ریسک جراحی، به سختی فرق چشم جراحی شده و چشم سالم قابل تشخیص خواهد بود.

 و نکته پایانی این که اگر به هر دلیلی دچار آسیب چشمی شدید و جراح چشم مجبور به تخلیه چشم شد، با مراجعه به بهترین متخصص جراحی پلاستیک چشم مازندران برای جراحی پروتز چشم اقدام نمایید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور