جراحی لیفت صورت

با افزایش سن به تدریج خاصیت ارتجاعی پوست کاهش می‌یابد و بافت‌ صورت حجم اولیه خود را از دست می‌دهد، این امر موجب پدیدار شدن چین و چروک و افتادگی‌های پوستی می‌شود. بسیاری از افراد با شروع فرآیند پیری اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و به دنبال راهکارهایی جهت بازیابی جوانی هستند. جراحی لیفت صورت یکی از بهترین روش های جوانسازی صورت که در این مطلب به آن می پردازیم.

مراحل جراحی لیفت صورت

روش‌های مختلفی جهت برطرف کردن افتادگی پوست و چین و چروک‌های صورت وجود دارد به عنوان مثال تزریق چربی، تزریق فیلر و بوتاکس اما نتایجی که این روش‌ها ایجاد می‌نمایند کوتاه مدت بوده و پس از چند ماه از بین می‌رود اما روش جراحی لیفت صورت روشی است که تغییراتی دائمی را ایجاد می‌نماید و حداقل 1 دهه شما را جوانتر خواهد کرد.

مشاوره برای جراحی لیفت صورت1

جراحی لیفت صورت چیست؟

در طی این جراحی با از بین بردن و حذف پوست، چربی و بافت اضافی در قسمت‌هایی از صورت که دچار افتادگی و چین و چروک هستند موجب برطرف شدن چین و چروک‌ها، خطوط عمیق و افتادگی‌های پوستی می‌شود. پس از پایان جراحی بیمار چندین سال جوانتر به نظر می‌رسد.

تغییراتی که پس از جراحی لیفت صورت ایجاد می‌شود:

از بین بردن و کاهش خطوط عمیق پیشانی (خط اخم)

 • از بین بردن و کاهش خطوط بین بینی تا دهان (خط لبخند)
 • از بین بردن چین و چروک‌های ریز در قسمت‌های مختلف صورت
 • از بین بردن افتادگی‌ها و چربی های اضافه در ناحیه زیر چانه و گردن

ممکن است طی جراحی لیفت صورت تمام موارد اصلاح شود و تمام قسمت‌های صورت تحت جراحی قرار بگیرد اما گاهی اوقات فقط بخش‌های خاصی از صورت تحت جراحی قرار خواهند گرفت. با توجه به میزان چین و چروک‌ها و افتادگی‌های پوست صورت بیمار و طی جلسه مشاوره بیمار باید خواسته‌های خود از نتیجه‌ی جراحی را بیان نماید تا پزشک بر اساس نظر بیمار و درصد مشکلات بهترین روش جراحی را انتخاب نماید.

جراحی لیفت صورت چیست؟

مراحل جراحی لیفت صورت

مرحله اول: بیهوشی

جراحی لیفت صورت ممکن است با بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی‌های موضعی و آرام بخش انجام شود، انتخاب روش مناسب با توجه به نظر پزشک و خواسته‌ی بیمار انجام می‌شود.

مرحله دوم: ایجاد برش‌ها

جهت لیفت صورت تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که جراح با توجه به شرایط بیمار ممکن است یکی از آن ها را به کار ببرد.

لیفت صورت به روش کلاسیک

در این روش برش‌هایی از خط رویش مو در شقیقه‌ها شروع می‌شود و تا اطراف گوش امتداد می‌یابد. برش دوم در زیر چانه ایجاد می‌شود، لایه‌های چربی از زیر گردن و چانه برداشته می‌شود و پوست‌هایی که دچار افتادگی هستند به همراه بافت چربی خارج می‌شود، گاهی اوقات تغییراتی در لایه‌های ماهیچه بافت صورت انجام می‌شود .پس از ایجاد تغییرات در ماهیچه‌ها و خارج ساختن بافت چربی و پوست اضافی، بخیه‌های ظریفی در محل برش‌ها اعمال می‌شود.

مینی لیفت صورت یا لیفت صورت با برش محدود

در این روش برش‌های کوچکتری در شقیقه و اطراف گوش انجام می‌شود و به جای ایجاد برش‌های بزرگ در سراسر صورت با توجه به میزان افتادگی و چین و چروک‌های صورت برش‌های محدودی فقط در مناطقی که نیاز است انجام می‌شود، این روش به افرادی که افتادگی کمتری در صورت دارند توصیه می‌شود.

لیفت گردن

در این روش لیفت صورت فقط محدود به گردن و افتادگی‌های پوستی در منطقه زیر چانه می‌شود. در این روش برش‌ها از جلوی لاله‌ی گوش شروع می‌شود و در پشت گوش خاتمه می‌یابد.

مرحله سوم: بخیه زدن برش‌ها

بخیه‌هایی که جهت دوختن برش‌ها اعمال می‌شود ممکن است قابل جذب باشد که نیازی به خارج کردن آن ها نمی‌باشد اما در مواردی نیز بخیه‌های غیر قابل جذب ممکن است به کار برود که پس از 7 الی 10 روز خارج می‌شوند. در انتها ممکن است پانسمان و یا باندهای کشی رو صورت گذاشته شود.

نتایج حاصل از جراحی لیفت صورت

جهت مشاهده نتایج لیفت صورت باید چند ماه صبر نمائيد تا کبودی‌ها و تورم صورت از بین برود. جراحی لیفت صورت می‌تواند چهره‌ی افراد را حداقل 10 سال جوانتر نشان دهد، در واقع پس از جراحی لیفت صورت شما همیشه 10 سال جوانتر از سن واقعی خود هستید و این نتایج به صورت دائمی باقی می‌مانند.

مراقبت‌های پس از جراحی لیفت صورت چیست؟

 • چند ساعت پس از جراحی می‌توانید به منزل بازگردید.
 • در مورد تعویض پانسمان‌ها و زمان کشیدن بخیه از پزشک خود دستورالعمل‌های لازم را تهیه نمائید.
 • به مدت 1 الی 2 هفته استراحت نمائید و سپس به تدریح فعالیت‌های روزمره‌ی خود را آغاز نمائید.
 • از بلند کردن اشیاء سنگین و انجام حرکات ورزشی شدید تا 2 ماه خودداری نمائید.
 • از کشیدن سیگار از 2 هفته پیش از جراحی تا 2 هفته پس از جراحی خودداری نمائيد.

سایر اقداماتی که همراه با لیفت صورت قابل انجام است

همراه با جراحی لیفت صورت می‌توان جهت دست یابی به نتایج بهتر اقدامات دیگری نیز انجام داد، برخی از این موارد عبارتند از:

 • انتقال چربی به صورت برای پر کردن و برجسته کردن گونه‌ها، لب و …
 • لایه برداری پوست صورت
 • تزریق فیلر جهت کاهش چین و چروک‌های ریز

سوالات متداول

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور