جای بخیه بعد از عمل پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یکی از رایج ترین عمل های زیبایی است، که می تواند اصلاحات زیبایی یا عملکردی در ناحیه پلک و اطراف چشم شما انجام دهد، تا ظاهر شما را زیباتر کند و یا هرگونه ناهنجاری در عملکرد را اصلاح نماید. اما اغلب کسانی که خواستار این جراحی هستند. نگرانی های مانند اینکه آیا جای بخیه در جراحی بلفاروپلاستی می ماند؟ یا چه مدت طول می کشد تا بخیه جذب شود؟ را دارند. امروز می خواهیم به سوالات شما پاسخ دهیم و در مورد جای بخیه بعد از عمل پلک با شما صحبت کنیم.

عمل بلفاروپلاستی چیست و چرا انجام می شود؟

جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی یک روش زیبایی و درمانی است که در این جراحی پوست اضافی برداشته شده و رباط های و ماهیچه های آطراف پلک ها سفت می شود تا چهره ای زیباتر به شما هدیه دهد و عملکرد پلک با کاهش پف یا افتادگی پوست پلک و اطراف ناحیه چشم را بهبود بخشد.

با افزایش سن و عوامل ژنتیکی، پلک های شما ممکن است به دلیل کشیدگی پوست پلک و کاهش تدریجی توان عضلات پلک، «افتادگی» رخ دهد. افتادگی پلک ها و ابروهای شما در کنار هم شکلی متأسفانه برای صورت شما ایجاد می کند که باعث می شود خسته، خواب آلود و بی حال به نظر برسید. در موارد شدید، افتادگی پلک‌های شما حتی می‌تواند دید شما را مختل کند، به‌ویژه دید محیطی باعث مشکل در خواندن یا رانندگی می‌شود. بلفاروپلاستی ماهیچه ها و بافت پلک را سفت می کند و چربی و پوست اضافی را از بین می برد.

چه عواملی سبب می شوند که بعد از عمل پلک جای بخیه باقی بماند؟

بخیه های قابل جذب در عمل جراحی پلک

در حالی که جراحی پلک یکی از جراحی های کم تهاجمی است، اما پس از انجام عمل به بخیه های اطراف پلک نیاز دارید تا محل برش بسته شود. در برخی موارد، ممکن است بخیه های حل شونده ای داشته باشید که نیازی به بیرون کشیدن ندارند و خود به خود جذب می شوند

سرعت حل شدن بخیه ها به ماده ای که از آن ساخته شده و ضخامت آن ها نیز بستگی دارد. برخی از بخیه ها در عرض یک هفته شروع به جذب شدن می کنند و برخی دیگر ممکن است تا هفته ها تا ماه ها طول می کشد.

بخیه های قابل حل که به آن بخیه های قابل جذب نیز گفته می شود، با بهبود زخم اطراف پلک به طور طبیعی توسط بدن جذب می شوند. بیشتر بخیه های قابل حل با الیافی ساخته می شوند که به راحتی و با خیال راحت در بدن حل می شوند. بسته به موقعیت و شرایط بیمار جراح پلک تصمیم می گیرد که چه نوع بخیه ای مناسب است.

چه مدت بعد از بلفاروپلاستی بخیه های قابل حل جذب شوند؟

حدود یک هفته طول می کشد تا بخیه های قابل حل شروع به جذب شدن، کنند. بخیه ها احساس سوزش یا زبری نخواهند داشت و بعد از اینکه شروع به جذب شدن کردند، مدیریت آن آسان تر خواهد بود. بیماران معمولاً با حل شدن این بخیه ها هیچ گونه احساس درد یا حس غیرعادی در چشمان خود احساس نمی کنند.

فقط باید در نظر داشته باشید، تا چند روز پس از عمل از لمس یا مالش پلک ها و نواحی اطراف چشم خودداری کنید. با هر جراحی، بافت پوست شما نیاز به زمان دارد تا بهبود یابد و ممکن است کمی درد یا کبودی خفیف احساس کنید.

آیا برای هر دو پلک می توانند از بخیه های قابل جذب استفاده کنند؟

بخیه های قابل حل معمولاً در پلک های بالایی استفاده می شود، زیرا این بافت ها زمان کمتری برای بهبودی نیاز دارند. بخیه های قابل کشیدن بیشتر برای پلک های پایین مناسب است. دکتر ماریا شارع پور وضعیت شما را بررسی می کند و تعیین می کند که چه نوع بخیه ای برای شما بهتر است.

بخیه های غیر قابل جذب بلفاروپلاستی چه زمانی کشیده می شود؟

بیمارانی که به بخیه های غیر قابل جذب نیاز دارند باید آن بخیه ها را برای حدود یک هفته داشته باشند. بعد از یک هفته به پزشک خود مراجعه کنید در صورتی که برش های جراحی جوش خورده باشد بخیه کشیده می شود..

شما نباید انتظار داشته باشید که هیچ جای زخم قابل مشاهده ای از این روش پیدا نکنید، و جای زخم معمولا توسط مژه ها یا قسمت های داخلی پلک ها پنهان می شود. پلک‌ها سریع‌تر از سایر بافت‌ها پس از عمل بهبود می‌یابند، اما باید برای استراحت و پرهیز از فعالیت‌های سنگین برنامه ریزی کنید تا زمانی که احساس راحتی کنید.

چه عواملی سبب می شوند که بعد از عمل پلک جای بخیه باقی بماند؟

همان طور که در بالا بیان کردید، در صورتی که عمل بلفاروپلاستی به درستی انجام شود، شما نتیجه ای عالی کسب می کنید و هیچ اثر قابل توجهی  از برش جراحی و جای بخیه نخواهد ماند. البته عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث شود، جای زخم بخیه باقی بماند. از جمله:

بخیه های غیر قابل جذب بلفاروپلاستی چه زمانی کشیده می شود؟

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی برای بهبود سریع جای بخیه

بعد از عمل پلک، برای اینکه زودتر زخم شما بهبود پیدا کند، بیمار باید توصیه ها و اقدامات پزشک را دنبال کند، از جمله:

  • تمامی داروها و پمادها تجویزشده توسط پزشک را مصرف کند.
  • در موقع استراحت، سر بالاتر از بدن قرار گیرد تا تورم کمتر شده و روند بهبودی سریعتر صورت گیرد.
  • چشم‌ها باید مرطوب نگهداشته شوند؛ زیرا خشک شدن چشم‌ها باعث کند شدن جذب بخیه‌ها می شود؛ بنابراین بعد از تماشای تلویزیون، استفاده از گوشی موبایل، کامپیوتر و… باید با قطره های مخصوص چشم‌ها را مرطوب کرد.
  • استفاده از عینک آفتابی در برابر نور مستقیم خورشید بسیار ضروری است، زیرا نور خورشید سبب ایجاد بافت اسکار یا تیره شدن جای زخم می شود.
  • در هفته اول بعد از عمل از مالش چشم و پلک خود خودداری کنید. همچنین از آرایش چشم خود اجتناب کنید.
  • در چند هفته ای اول بعد از عمل از مصرف زیاد نمک خودداری کنید، زیرا سبب افزایش تورم می شود و مصرف مایعات، سبزیجات و میوه را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
  • تا بهبودی کامل از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت های شدید خودداری کنید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 3.1]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور