تزریق بوتاکس جهت از بین بردن خط اخم

تزریق بوتاکس جهت از بین بردن خط اخم

تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A ) یکی از رایج ترین جراحی های کم تهاجمی است که جهت درمان خط ها و چروک های صورت بر روی پیشانی که اصطلاحا خط اخم گفته می شود انجام می گیرد. سم بوتولینوم توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود که در حالت عادی مسئول بروز بیماری بوتولیسم است اما در دوز های کوچک می توان از سم بوتولینوم نوع A به صورت کاملا ایمن جهت کاهش خط ها  و چروک های صورت استفاده کرد سم تصفیه شده در فرمول های متفاوت توسط شرکت های مختلف به نام های متفاوتی همچون بوتاکس و غیره به بازار عرضه می شود.

خط اخم یا گلابلار چیست؟

به دلیل دوام طولانی و نتایج تقریبا سریع سم بوتولینوم A موجب بازگشت لطافت، شادابی و جوانی به صورت می شود دو دسته عضله در زیر پوست و بین ابرو ها قرار گرفته است. این عضلات باعث حرکت ابرو ها و ایجاد شیار در زمان اخم کردن می شود انقباض این عضلات موجب ایجاد شیار های عمودی می شود که به آنها خط های گلابلار گفته می شود.

شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با دکتر ماریا شارع پور جراح و متخصص چشم در ساری با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .شماره ی تماس :
011-42216316

عواملی همچون:

  • سن
  • در معرض نور آفتاب
  • وراثت
  • یکی از علل اولیه چین و چروک های صورت ، انقباض مدام عضلات می باشد.

اعصاب انتقال دهنده های عصبی را آزاد می کنند که مواد شیمیایی هستند و سیگنال ها و پالس ها را به بقیه عصب ها و ماهیچه های مغز ارسال می کنند در حالت عادی یک انتقال دهنده عصبی به نام استیل کولین توسط سلول های  عصبی آزاد می شود. استیل کولین توسط ساک های محتوی مایع احاطه می شوند که به غشا سلول های عصبی متصل می باشد آزاد شدن استیل کولین موجب انتقال سیگنال به عضله و انقباض آن می شود زمانی که ان عمل در ماهیچه ی بین ابرو ها اتفاق می افتد موجب تشکیل خطوط اخم می شود.

چه عواملی باعث ایجاد خطو عمیق در پوست می شود؟

انقباض های مداوم عضلات طی سال ها ممکن است خطوط و چین های عمیق در پوست روی عضلات ایجاد کند زمانی که بوتاکس در منطقه درمان تزریق می شود وارد سلول های عصبی شده و پروتئین مخصوصی را که در غشای سلول های عصبی جهت اتصال ساک های حاوی استیل کولین ضروری است را جرا می کند در نتیجه استیک کولین نمی تواند به غشای عصب متصل شود و آزاد نمی شود بدون آزاد شدن استیل کولین عضلات منطقه تزریق کاهش قابل توجهی در انقباض خواهند داشت و حرکتشان محدود می شود و در نتیجه منطقه تزریق ظاهری صاف و بدون چین و چروک خواهد داشت.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس با بی حسی انجام می شود؟

بسته به میزان حسایت شما به درد ممکن است قبل از شروع کار پزشک جهت راحتی شما از بی حس کننده موضعی استفاده کند اگر چه غالبا نیازی به این کار نیست قبل از انجام تزریق ها به منظور تعیین محل دقیق تزریق، پزشک متخصص از شما می خواهد که عضلات صورت خود را در منطقه مود نظر منقبض کنید سپس پزشک توسط سوزن های بسیار نازک مقادیر کمی از بوتاکس  را به عضلات منطقه مورد نظر تزریق می کند.

آیا تزریق بوتاکس خطر دارد؟

در صورت تزریق صحیح، بوتاکس ایمن است و هیچ خطری ندارد پس از انجام تزریق ممکن است یک هفته طول بکشد تا نتایج مورد نظر را مشاهده کنید از آنجا که انقباض و حرکت عضلات در منطقه تزریق محدود شده است، چین و چروک ها هم کم کم محو می شوند نتیجه تزریق معمولا 3 تا 4 ماه باقی می ماند و بعد از آن جهت نگهداری و حفظ نتایج مطلوب می توانید مجداد تزریق را انجام دهید.

نتیجه گیری

با اینکه نتایج تزریق بوتاکس دائمی نیست اما می توالند به صورت ایمن و موثر، تاثیر بسازایی در بازگرداندن صافی، جوانی و طراوتی که مد نظرتان است داشته باشد.

سایر مقالات دکتر ماریا شارع پور :

تزریق فیلر

تزریق فیلر برای فرورفتگی زیر چشمی

لیفت صورت

بلفاروپلاستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور