تزریق بوتاکس جهت از بین بردن خط اخم

تزریق بوتاکس جهت از بین بردن خط اخم یکی از رایج ترین روش های کم تهاجمی است که جهت درمان خط ها و چروک های صورت بر روی پیشانی که اصطلاحا خط اخم گفته می شود انجام می گیرد. در دوز های کوچک می توان از سم بوتولینوم نوع A به صورت کاملا ایمن جهت کاهش خط ها  و چروک های صورت استفاده کرد  در این مقاله می خواهیم بگوییم چرا خطوط اخم ظاهر می شوند، بوتاکس چگونه ظاهر آن ها را کاهش می دهد و تا چه مدت می توانید از نتایج آن لذت ببرید.

چه چیزی باعث ایجاد خطوط اخم می شود؟

خط اخم یا گلابلار چیست؟

دو دسته عضله در زیر پوست و بین ابرو ها قرار گرفته است. این عضلات باعث حرکت ابرو ها و ایجاد شیار در زمان اخم کردن می شود انقباض این عضلات موجب ایجاد شیار های عمودی می شود که به آنها خط های گلابلار گفته می شود.خطوط اخم که گلابلار یا ۱۱ خط نیز نامیده می شوند، چین و چروک هایی هستند که در بالای بینی و بین ابروها ایجاد می شوند. آن ها چین و چروک های پویایی هستند که به دلیل حرکات تکراری صورت ظاهر می شوند.

چه چیزی باعث ایجاد خطوط اخم می شود؟

اخم مکرر و بیش از حد، همراه با افزایش سن که سبب از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست می شود، باعث ایجاد خطوط اخم می شود. ژن ها نیز نقش مهمی در تشکیل خطوط اخم دارند. به همین دلیل است که همه کسانی که اخم می کنند یازده خطوط اخم برجسته  نمی شوند.

عواملی همچون:

 • سن
 • در معرض نور آفتاب
 • وراثت
 • یکی از علل اصلی چین و چروک های پیشانی، انقباض مداوم و مکرر عضلات است.

درمان خطوط اخم با تزریق بوتاکس چگونه است؟

تزریق بوتاکس برای خطوط اخم یک روش زیبایی و کم تهاجمی است. پزشک با تمیز کردن محل درمان با الکل، بیمار را آماده می کند. همچنین اگر آستانه درد بیمار کم باشد، ممکن است یک کرم بی‌حس کننده موضعی را روی ناحیه درمان بمالند. پزشک محل های تزریق را در ناحیه درمان علامت گذاری کرده و در هر نقطه بوتاکس تزریق می کند. تزریق ها کمترین درد را ایجاد می کنند و تنها چند دقیقه طول می کشد. بعد از تزریق شما می توانید به خانه بازگردید.

درمان خطوط اخم با تزریق بوتاکس چگونه است؟

برای تزریق بوتاکس برای درمان خطوط اخم چقدر باید سن داشته باشید؟

تزریق بوتاکس برای خطوط اخم افراد بالای 18 مجاز می باشد. زیرا قبل از 18 یا 20 سالگی در صورت شما هیچ خطوط حاصل از چروک دیده نمی شود و درمان بوتاکس هیچ ضرورتی ندارد.

برای درمان خطوط اخم به چند دوز تزریق بوتاکس نیاز دارید؟

زنان معمولاً به 20 دوز بوتاکس برای خطوط اخم نیاز دارند، در حالی که مردان به 30 دوز نیاز دارند. میزان بوتاکس نیز به تعداد و عمق خطوط اخم و همچنین  تاثیرات مورد نظر بیمار بستگی دارد.

مراقبت های بعد از درمان خطوط اخم با تزریق بوتاکس چیست؟

برای اطمینان از اینکه بوتاکس در ناحیه درمان قرار می گیرد و بر عضلات ناخواسته تأثیر نمی گذارد، باید دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. این مراقبت ها معمولاً شامل نکات زیر می شوند:

 • به مدت دو ساعت سر خود را خم نکنید.
 • به مدت 4 ساعت دراز نکشید.
 • به مدت یک روز ار فعالیت های ورزش های شدید خودداری کنید.
 • تا چند روز از مصرف الکل، نیکوتین، شکر و نمک زیاد خودداری کنید.
 • تا زمانی که پزشک شما توصیه کرده است از رقیق کننده های خون و ایبوپروفن خودداری کنید.
 • از نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
 • به مدت چند روز ناحیه درمان را مالش یا فشار ندهید.

چه نتایجی از درمان خط اخم  با تزریق بوتاکس انتظار دارید؟

بوتاکس عضله مورد نظر را فلج می کند و از انقباض آن و ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند. پوست آن ناحیه صاف می شود و خطوط و چین و چروک ها نرم می شوند.

اگر در دهه 20 زندگی خود با بوتاکس به عنوان یک اقدام پیشگیرانه شروع کنید، ممکن است انتظار داشته باشید که خطوط ریز بین ابروهای شما به طور کامل ناپدید شوند. اگر برای اولین بار تحت عمل بوتاکس قرار می گیرید که قبلاً چین و چروک های برجسته ای ایجاد کرده اید، این درمان ظاهر چین و چروک ها را کاهش می دهد اما آنها را از بین نمی برد.

سوالات متداول

نتیجه ی تزریق بوتاکس به خطوط اخم چقدر ماندگاری دارد؟

اثرات بوتاکس به خطوط اخم معمولاً سه تا شش ماه طول می کشد. برای بهترین نتیجه، به افراد توصیه می کنند که بیماران بعد از سه تا چهار ماه این جلسه را تکرار کنند

عوارض تزریق بوتاکس به خط اخم چیست؟

عوارض جانبی بوتاکس نادر و خفیف است. شایع ترین عوارض جانبی شامل قرمزی، تورم و کبودی در محل تزریق است. سردرد نیز ممکن است. عوارض جانبی بسیار نادر و شدیدتر شامل واکنش های آلرژیک، افتادگی پلک، حالت تهوع است که همانطور که گفته شد، عوارض نادر هستند.

ایا تزریق بوتاکس به خطوط اخم با بی حسی انجام می شود؟

بسته به میزان حسایت شما به درد ممکن است قبل از شروع کار پزشک جهت راحتی شما از بی حس کننده موضعی استفاده کند اگر چه غالبا نیازی به این کار نیست قبل از انجام تزریق ها به منظور تعیین محل دقیق تزریق، پزشک متخصص از شما می خواهد که عضلات صورت خود را در منطقه مود نظر منقبض کنید سپس پزشک توسط سوزن های بسیار نازک مقادیر کمی از بوتاکس  را به عضلات منطقه مورد نظر تزریق می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور