راهنمای انتخاب یک جراح چشم خوب

چشم انسان یکی از مهم ترین اجزای صورت در برقراری ارتباط بین او با دنیای اطرافش است. چشم ها می توانند بیانگر حالات مختلف روحی و جسمی افراد باشند. همچنین ارتباط چشمی یکی از تکنیک های مهم برای ارتباط گیری بین دو فرد است. از همین رو قبل از هر چیزی چشم ها توجه فرد مقابل را جلب می کنند. جدا از اهمیت ارتباطی، چسم ها از حساسیت بالایی نیز برخوردارند. توجه به سلامت آن ها بسیار مهم و نیاز به مراقبت و تست های مداوم دارد. از همین رو اغلب افراد در طول زندگی خود نیاز به یک جراح چشم خوب دارند تا در صورت بروز هرگونه عارضه چشمی، به او مراجعه و برای درمان اقدام کنند.

دو چشم
محتوا نمایش

راهنمای انتخاب بهترین جراح چشم

برای انتخاب یک جراح چشم راهکارهای متعددی وجود دارد. به خصوص امروزه و با این حجم از امکانات و دسترسی به اینترنت که شرایط را برای ما بسیار آسان کرده است. در ادامه روند تحقیق و تصمیم گیری برای انتخاب یک جراح چشم خوب را به صورت مرحله به مرحله بیان می کنیم و توضیحات لازم را در مورد هر یک اعلام می کنیم. توجه داشته باشید که یک جراح چشم می تواند جراح پلک خوب هم باشد اما هر جراح پلک قادر به انجام جراحی های تخصصی چشم نیست.

هدف مشخص داشته باشید.

برای مراجعه به یک جراح چشم، هدف مشخصی داشته باشید. اینکه برای هدف درمانی یا زیبایی قصد مراجعه به او را دارید در شیوه جستجو و نتیجه آن بسیار موثر است.

در اینترنت جستجو کنید.

جستجوی نام پزشک در اینترنت به شما کمک می کند تا به رزومه کاری و تحصیلی او دسترسی داشته باشید. حتی می توانید سایت رسمی خود پزشک را بیابید و اطلاعات موثقی را درباره او کسب کنید.

صفحات مجازی پزشک را دنبال کنید.

فعالیت پزشک در صفحات مجازی را دنبال کنید تا با نمونه کارها، سبک کاری و عمده فعالیت های او آشنا شوید. این اقدام باعث می شود آشنایی بیشتری با پزشک داشته باشید. در این راستا ممکن است با مراجعین پزشک نیز آشنا شوید. می توانید برخی از سوالات خود را از آن ها بپرسید.

جراحی شکستگی دیواره تحتانی حدقه چشم چپ
جراحی تومور مادرزادی حدقه
اینستاگرام دکتر شارع پور

با اطرافیان خود مشورت کنید.

اطرافیانی که تجربه جراحی های چشم و یا مراجعه بهد پزشک مورد نظر شما را داشته اند، می توانند اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهند اما باید بدانید که نظر هر شخص در مورد پزشکان مختلف، می تواند یکسان نباشد. این راهکار بیشتر جنبه کمکی دارد و بهتر است به صورت قطعی به آن اکتفا نکنید.

ارتباط آنلاین برقرار کنید.

در صورتی که پزشک شما فعالیت آنلاین انجام می دهد، می توانید ابتدا از این طریق با او ارتباط برقرار نموده و در مورد مشکل خود با او صحبت کنید. با این کار ممکن است مشکل شما در حدی خفیف باشد که نیاز به معاینات پیشرفته نداشته باشد و پزشک با تجویز برخی از داروها بتواند درمان را برایتان رقم بزند.

به صورت حضوری به مطب پزشک مراجعه کنید.

در نهایت آخرین راهی که می تواند به تصمیم گیری شما کمک کند، مراجعه حضوری است. حضور در مطب به شما اجازه می دهد با محیط آن و پرسنل بیشتر آشنا شوید و حتی بسنجید. این موضوع برای برخی افراد بسیار اهمیت دارد و حتی می تواند تصمیم آن ها را عوض کند. مهم ترین مزیت این اقدام ملاقات حضوری شما و پزشک است که موجب بررسی و معاینات دقیق تر می شود. همچنین شما می توانید جزئیات بیشتری از مشکل و هدفتان را برای پزشک شرح دهید.

دسترسی به مطب دکتر شارع پور

ویدئوی مطب دکتر شارع پور

سامانه مشاوره آنلاین دکتر ماریا شارع پور

در یک چشم به هم زدن!

انسان به طور میانگین در هر دقیقه 12 بار پلک می زند و هر پلک زدن حدود 100 الی 150 میلی ثانیه طول می کشد. از طرفی سریع ترین عضو بدن انسان چشم اوست. از همین جا می توان مصداق عبارت در یک چشم به هم زدن را دریافت!

در نهایت برای تصمیم گیری در مورد یک جراح چشم خوب باید بدانید چه ویژگی هایی از او حائز اهمیت است. از همین رو توجه شما را به ادامه مقاله جلب می کنیم.

برای انتخاب یک جراح چشم خوب به چه ویژگی هایی باید توجه کنیم؟

دکتر چشم خوب باید برخی ویژگی ها را داشته باشد تا بتواند به او صفت خوب را نسبت داد. البته هر فرد برای انتخاب جراح چشم خوب معیارهایی را در نظر می گیرد و بسته به آن می توان بهترین جراح چشم را انتخاب کند. با این حال برخی موارد از الزامات هر پزشکی محسوب می شود و می تواند اهمیت زیادی برای اکثریت مردم داشته باشد. در ادامکه می خواهیم به همین معیارهای عمومی و مهم بپردازیم.

برخورداری از دانش آکادمیک

جراحان چشم برای رسیدن به این جایگاه یک دوره پزشکی عمومی 7 ساله، کارآموزی به مدت 1 سال و دوره رزیدنتی 4 ساله را پشت سر می گذارند. پس از گذراندن این دوره تحصیلی پزشک می توان نسبت به درمان و انواع جراحی های چشمی اقدام کند. اما یک دوره دستیاری نیز وجود دارد که با گذراندن آن پزشک می تواند در یکی از زیرشاخه های زیر، به صورت تخصصی تر فعالیت کند:

 • فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم
 • فوق تخصص چشم کودکان
 • فوق تخصص شبکیه
 • فوق تخصص قرنیه
 • فوق تخصص عصب چشم

برخورداری از تجربه و مهارت کافی

داشتن تجربه و مهارت کافی برای انجام جراحی های مختلف برای چشم یا پلک موجب اعتمادسازی بیشتری برای مراجعین می شود اما به این معنا نیست که پزشکان تازه کار، توانایی لازم برای انجام درمان های مختلف را ندارند. به طور کلی داشتن مهارت و تجربه در کنار دانش آکادمیک نتیجه فوق العاده ای خواهد داشت.

چند نمونه از درمان های موفق دکتر شارع پور

به روز بودن دانش پزشکی

هر روزه شاهد پیشرفت علم پزشکی در شاخه های مختلفی هستیم. پزشکان حوزه جراحی چشم، باید بتوانند همواره دانش خود را آپدیت نگه دارند و مطابق با نیاز جامعه و امکاناتی که در اختیار دارند، از آن ها استفاده کنند. زیرا به مرور روش های درمانی جدید جایگزین روش های قدیمی شده و به اصطلاح آن ها را منسوخ می کنند.

شرح مختصری از روند جراحی برای مراجعین

پزشک در جلسات حضوری که با مراجعین دارد باید به صورت کاملا صادقانه و تا حد ممکن در مورد جزئیات روند جراحی و مشکلی که فرد دارد، صحبت کند. اگر شخص قصد انجام جراحی را دارد اما روش دیگر برایش مناسب تر است، پزشک باید به او اطلاع دهد. اقدامات مهم قبل از جراحی، مراقبت های پس از آن، هزینه عمل و هر نکته مهمی که در مورد آن وجود دارد، همه و همه باید در اختیار فرد قرار گیرد.

نوبت دهی و دسترسی آسان

شیوه دسترسی به مطب پزشک و موقعیت او می تواند یکی از مولفه های مهم باشد. البته این مورد را می توان سلیقه ای هم دانست. شاید برای فردی موقعیت جغرافیایی مطب پزشک و فاصله آن تا محل زندگی اش اهمیتی نداشته باشد اما فردی دیگر بخواهد در نزدیکی محل زندگی اش، با پزشک در ارتباط باشد.

برخی پزشکان برای سهولت ارتباط به مراجعین از مشاوره آنلاین استفاده می کنند. با این کار از بسیاری از مراجعات غیرضروری پیشگیری شده و افراد از نقاط مختلف ایران و حتی جهان می توانند با آن ها در ارتباط باشند.

مشاوره آنلاین با دکتر شارع پور

پیش از هر چیزی یک پزشک باید با آناتومی چشم به خوبی آشنا بوده تسلط کاملی داشته باشد. از همین رو در ادامه به آناتومی چشم می پردازیم.

دزد دریایی دوم

تا به حال به این فکر کرده اید که دزدان دریایی چرا گوشواره به گوش داشتند؟

در کمال ناباوری باید بگوییم یکی از دلایل آن ها این باور بود که فلزات به کار رفته در گوشواره ها دارای خاصیتی شفابخش بوده و باعث تقویت بینایی شان می شود!

دزد دریایی اول

source: https://www.sweye.com/blog/optical-care/interesting-facts-about-eyes/

آناتومی چشم انسان

آناتومی چشم انسان

چشم انسان به ظاهر شاید اندام ساده ای به نظر برسد اما ما تنها یک ششم از کل چشم انسان مقابل خود را می بینیم. چشم ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از:

 • قرنیه بخش شیشه مانند و شفاف جلوی چشم است. عنبیه از پشت آن قابل مشاهده است. قرنیه چشم خود دارای سه لایه است که سطحی ترین آن اپیتلیوم، عمیق ترین آن اندوتلیوم و لایه وسط استروما است. جراحی های اصلاح دید مانند لیزیک و prk بر روی این قسمت از چشم انجام می شوند.
 • عنبیه همانطور که گفتیم در پشت قرنیه قرار می گیرد و بخش رنگی چشم را تشکیل می دهد. عنبیه می تواند به رنگ آبی، سبز، عسلی و … باشد. ساختار عنبیه و ویژگی های آن مانند اثر انگشت، منحصر به فرد است.
 • مردمک چشم در وسط بخش عنبیه قرار دارد و حفره ای دایره مانند است. این قسمت از چشم مانند دوربین عکاسی عمل می کند و با تغییر عضلات خود موجب تغییر اندازه مردمک شده و از این طریق می توان میزان نور ورودی به چشم را کنترل کند.
 • زجاجیه مایع شفاف و ژله ای پشت عدسی است. این مایع در سنین پایین تر قوام بیشتری دارد و با افزایش سن، کمتر می شود. این تغییرات در زجاجیه برای افراد نزدیک بین که ناحیه پشت چشم بزرگ تری نسبت به دیگران دارد، با سرعت بیشتری روی می دهد. این تغییرات را می توان به صورت مگس های متحرکی که در میدان دید ظهور می کند یا سایر اشکال متحرک مشاهده کرد. از آنجایی که زجاجیه چسبیده به شبکیه است، در صورت مشاهده اشکال متحرک جدید نزد یک جراح و متخصص چشم خوب مراجعه کنید تا از عدم آسیب دیدگی شبکیه (پارگی یا سوراخ شدن) مطمئن شوید.
 • زلالیه در حقیقت مایع زلالی است که بین قرنیه و عدسی چشم قرار می گیرد. این مایع همواره در چشم تولید و ترشح می شود و نیز از آن تخلیه هم می شود. وظیفه این بخش از چشم تغذیه رسانی به بخش های جلویی چشم است. در عین حال اگر بیش از اندازه در داخل چشم جمع شود، می تواند عصب بینایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد، منجر به بیماری گلوکوم و افزایش فشار داخل چشم شود.
 • شبکیه پرده حساس چشم است که انتهای چشم را می پوشاند. تصاویر دریافتی چشم از این طریق به مغز منتقل می شود. در مرکز شبکیه بخشی به عنوان مرکز بینایی یا ماکولا وجود دارد که قطر آن حدود 1.5 میلی متر است. اهمیت این قسمت از شبکیه به قدری است که در صورت آسیب دیدگی می تواند بینایی را تا 90 درصد هم کاهش دهد! بیماری دژنرسانس ماکولا یا پوسیدگی مرکز بینایی که در افراد مسن روی می دهد و بینایی آن ها را کاهش داده یا تشدید می کند، ناشی از اختلال در همین قسمت است.
 • مشیمیه بخشی میان صلبیه و شبکیه است که وظیفه خونرسانی و تغذیه به قسمت های پشت چشم را دارد.
 • صلبیه پوششی خارجی است که به عنوان جداره چشم در عقب و اطراف قرنیه عمل می کند و رنگی سفید دارد.

بخش های دیگری در چشم وجود دارد که خارجی تر هستند مانند مژه و پلک. این نواحی نقش محافظت از چشم و اجزای درونی آن را دارند. جراحی های زیبایی اغلب برای پلک انجام می گیرد که در بخش های بعدی به صورت کامل شرح خواهیم داد.

چشم ها چگونه کار می کنند؟

چشمان شما به شما اجازه می دهند تا دنیای اطراف خود را ببینید. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که آن ها چگونه عمل می کنند؟
در ابتدا، مهم است بدانید که بینایی به همان اندازه که به چشمان شما بستگی دارد، به مغز شما نیز بستگی دارد. وظیفه اصلی چشم ها تشخیص الگوهای نور است. سپس، آن ها با مغز ارتباط برقرار می کنند تا این الگوها را به تصویر تبدیل کنند. بهتر است دقیق تر بررسی کنیم.

در حقیقت پرتوهای نور از جسمی که به آن نگاه می کنید، منعکس می شود. فرض کنید جسم مورد نظر یک سگ است. نور از سگ به چشم شما منعکس می شود.

نحوه انعکاس نور

سپس نور از قسمت بیرونی چشم شما که قرنیه نام دارد، وارد می شود. قرنیه مانند پنجره ای شفاف است که به چشم شما در متمرکز کردن نور کمک می کند تا اشیا واضح تر به نظر برسند.

برخورد نور به قرنیه

سپس، اشعه های نور از دهانه ای به نام مردمک عبور می کنند. مردمک یک دایره گرد و تیره در قسمت رنگی چشم (عنبیه) است. اندازه گشاد شدن مردمک، می تواند میزان نوری که به چشم شما وارد می شود را کنترل کند. در نور شدید، عنبیه مردمک را باریک می کند و میزان نور وارد شده به چشم را کاهش می دهد. در نور کم، عنبیه مردمک را گشاد می کند تا نور بیشتری وارد شود. همه این اقدامات به صورت خودکار اتفاق می افتد.

گشاد شدن مردمک در نور شدید و کم

عدسی که در پشت عنبیه قرار دارد کمک می کند تا نور وارد شده به چشم متمرکز گردد و بتوانید همه چیز را به وضوح ببینید. با صاف شدن عدسی اجسام دور و با خم شدن آن، اجسام نزدیک را خواهید دید.

تاثیر خم و صافی عدسی در بینایی

زمانی که عدسی، قرنیه و مردمک همگی به درستی عمل کنند، نور در پشت چشم که شبکیه در آن قرار دارد، متمرکز می شود. حدود 130 میلیون سلول کوچک در شبکیه وجود دارد که به نور حساس هستند. وقتی این سلول ها نور را تشخیص می دهند، آن را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند. این سیگنال ها در نهایت راه خود را از طریق عصب بینایی (که مانند کابلی است که شبکیه را به مغز متصل می کند) باز می کند.

عصب بینایی

شبکیه یک تصویر خشن ایجاد می کند و در واقع جهان را وارونه می بیند. این مغز شما است که آنچه را که شبکیه می بینید برعکس کرده و به شیوه درست به شما نشان می دهد. همچنین، هنگامی که به یک شیء نگاه می کنید، هر چشم یک دید متفاوت نسبت به آن دارد.

برعکس دیدن اجسام

مغز این نماها را ترکیب می کند و آن ها را به یک تصویر تبدیل می کند. همچنین جزئیات زیادی را به بینایی شما اضافه می کند، به طوری که شما می توانید اشکال پیچیده، حرکت ها، عمق ها و رنگین کمانی از رنگ ها را ببینید. البته، مغز حس بینایی شما را به چیزهایی که قبلاً می دانید متصل می کند. وقتی یک سگ را می بینید، آن را به عنوان یک سگ می شناسید، نه یک گربه یا میمون!

تشخیص رنگ و جزئیات جهان

و اینگونه است که می توانید ببینید!

انواع جراحی هایی که توسط یک جراح چشم خوب انجام می شود؟

یک جراح چشم می تواند جراحی های زیبایی و درمانی مختلفی را انجام دهد. جراحی های درمانی او شامل درمان بیماری های چشمی مختلف و رفع عیوب بینایی چشم ها می شود. جراحی های زیبایی نیز شامل انواع جراحی هایی می شود که چشم ها را بزرگ تر، کشیده تر و زیباتر می کند. جراحی بلفاروپلاستی نیز می تواند به نوعی در زیبایی چشم ها موثر باشد. در ادامه توضیحاتی در مورد انواع خدمات یک جراح چشم ارائه می کنیم.

درمان بیماری های چشمی

چشم عضوی حساس در صورت است که نیاز به مراقبت دارد و بیماری های مختلفی ممکن است آن را درگیر کند که از جمله شایع ترین آن ها به شرح زیر است:

آلرژی چشمی

از جمله شایع ترین مشکلاتی که در چشم ها روی می دهد، آلرژی است که دلایل متعددی نیز دارد. این علل می تواند ناشی از ذرات موجود در هوا و یا نور خورشید باشد. برای پیشگیری از تشدید این واکنش های آلرژیک بهترین راه پرهیز از آلرژن ها است. همچنین استفاده از قطرات مخصوص می تواند در کاهش علائم موثر باشد.

از جمله شایع ترین مشکلاتی که در چشم ها روی می دهد، آلرژی است که دلایل متعددی نیز دارد. این علل می تواند ناشی از ذرات موجود در هوا و یا نور خورشید باشد. برای پیشگیری از تشدید این واکنش های آلرژیک بهترین راه پرهیز از آلرژن ها است. همچنین استفاده از قطرات مخصوص می تواند در کاهش علائم موثر باشد.

آب مروارید

آب مروارید را می توان چهارمین بیماری چشمی شایع در بین انسان ها دانست که بیشتر افراد مسن به آن مبتلا می شوند. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، یک توده که می تواند مات یا شفاف باشد، در قسمت جلوی چشم خود دارند. این بیماری موجب اختلالاتی در بینایی می شود و اغلب هر دو چشم را (حتی در زمان های غیر یکسان) درگیر می کند. درمان آب مروارید با جراحی است. در صورتی که نسبت به درمان این بیماری اقدام نکنید، موجب نابینیی موقتی می شود که تنها با جراحی برطرف می شود.

آب مروارید را می توان چهارمین بیماری چشمی شایع در بین انسان ها دانست که بیشتر افراد مسن به آن مبتلا می شوند. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، یک توده که می تواند مات یا شفاف باشد، در قسمت جلوی چشم خود دارند. این بیماری موجب اختلالاتی در بینایی می شود و اغلب هر دو چشم را (حتی در زمان های غیر یکسان) درگیر می کند. درمان آب مروارید با جراحی است. در صورتی که نسبت به درمان این بیماری اقدام نکنید، موجب نابینیی موقتی می شود که تنها با جراحی برطرف می شود.

خشکی چشم (DES)

علت بروز خشکی چشم، بروز نقص در کیسه اشکی است که با تولید اشک های بی کیفیت، کم و یا تبخیر سریع اشک ها موجب تحریک چشم می شود. در برخی موارد و به ندرت می تواند عاملی برای نابینایی نیز محسوب شود. برای مانع شدن از ابتلا به خشکی چشم می توان از برخی قطره های مخصوص که توسط پزشک توصیه می شود، استفاده کرد. همچنین تمرینات مختلفی که مانع خیره شدن طولانی به صفحات نمایش می شود نیز می تواند بسیار مفید باشد.

علت بروز خشکی چشم، بروز نقص در کیسه اشکی است که با تولید اشک های بی کیفیت، کم و یا تبخیر سریع اشک ها موجب تحریک چشم می شود. در برخی موارد و به ندرت می تواند عاملی برای نابینایی نیز محسوب شود. برای مانع شدن از ابتلا به خشکی چشم می توان از برخی قطره های مخصوص که توسط پزشک توصیه می شود، استفاده کرد. همچنین تمرینات مختلفی که مانع خیره شدن طولانی به صفحات نمایش می شود نیز می تواند بسیار مفید باشد.

انحراف چشم

انحراف چشم اغلب در سنین پایین و در دوران کودکی روی می دهد. در این عارضه، فرد مبتلا نمی تواند همزمان با هر دو چشم به یک نقطه متمرکز نگاه کند. این اختلال اگر در همان سنین کودکی درمان نشود، به مرور با افزایش سن رشد می کند و بهبود نمی یابد. از همین رو باید سریعا نسبت به درمان انحراف چشم ها اقدام کرد. روش های درمان این بیماری عبارتند از جراحی، استفاده لنز و عینک های مخصوص، استفاده از چسب زدن چشم ها و تزریق داروهای خاص.

انحراف چشم اغلب در سنین پایین و در دوران کودکی روی می دهد. در این عارضه، فرد مبتلا نمی تواند همزمان با هر دو چشم به یک نقطه متمرکز نگاه کند. این اختلال اگر در همان سنین کودکی درمان نشود، به مرور با افزایش سن رشد می کند و بهبود نمی یابد. از همین رو باید سریعا نسبت به درمان انحراف چشم ها اقدام کرد. روش های درمان این بیماری عبارتند از جراحی، استفاده لنز و عینک های مخصوص، استفاده از چسب زدن چشم ها و تزریق داروهای خاص.

بلفاریت

بلفاریت در واقع التهابی است که در پلک ها بروز می کند. این عارضه باعث پوسته پوسته شدن نواحی اطراف چشم ها می شود. به مرور سفیدی چشم ها نیز قرمز شده و کیفیت بینایی تغییر می کند. احساس خارش در چشم نیز در این شرایط بدیهی است. بلفاریت دارای دو نوع قدامی و خلفی است. بلفاریت قدامی بخش جلو و خارجی پلک را درگیر می کند. بلفاریت خلفی نیز بخش داخلی پلک را درگیر می کند. اگر می خواهید از ابتلا به بلفاریت جلوگیری کنید، چشم ها را همواره تمیز نگه داشته و از قطره های مخصوص استفاده کنید.

بلفاریت در واقع التهابی است که در پلک ها بروز می کند. این عارضه باعث پوسته پوسته شدن نواحی اطراف چشم ها می شود. به مرور سفیدی چشم ها نیز قرمز شده و کیفیت بینایی تغییر می کند. احساس خارش در چشم نیز در این شرایط بدیهی است. بلفاریت دارای دو نوع قدامی و خلفی است. بلفاریت قدامی بخش جلو و خارجی پلک را درگیر می کند. بلفاریت خلفی نیز بخش داخلی پلک را درگیر می کند. اگر می خواهید از ابتلا به بلفاریت جلوگیری کنید، چشم ها را همواره تمیز نگه داشته و از قطره های مخصوص استفاده کنید.

قوز قرنیه

قرنیه چشم در حالت عادی فرمی گرد و نازک دارد اما در افراد مبتلا به قوز قرنیه، انحنای زیادی پیدا کرده و از تمرکز درست نور بر روی قرنیه جلوگیری می کند. این اختلال حساسیت به نور و تاری دید را افزایش می دهد. این بیماری به تدریج پیشرفت می کند و ممکن است چندین سال طول بکشد تا متوجه آن شوید. اگر قوز قرنیه در مراحل ابتدایی خود باشد، با روش هایی مانند استفاده از لنز قابل درمان است. اما در موارد شدیدتر درمان قوز قرنیه با جراحی میسر است.

قرنیه چشم در حالت عادی فرمی گرد و نازک دارد اما در افراد مبتلا به قوز قرنیه، انحنای زیادی پیدا کرده و از تمرکز درست نور بر روی قرنیه جلوگیری می کند. این اختلال حساسیت به نور و تاری دید را افزایش می دهد. این بیماری به تدریج پیشرفت می کند و ممکن است چندین سال طول بکشد تا متوجه آن شوید. اگر قوز قرنیه در مراحل ابتدایی خود باشد، با روش هایی مانند استفاده از لنز قابل درمان است. اما در موارد شدیدتر درمان قوز قرنیه با جراحی میسر است.

بیرون زدگی چشم

بیرون زدگی چشم معمولا به علت بیرون آمدن ضایعاتی مانند عضلات چربی متورم و بافت های پشت چشم، روی می دهد. بیرون زدگی چشم ها موجب می شود که قرنیه، بیشتر در معرض هوا قرار گرفته و کنترل رطوبت چشم نیز سخت تر می شود. گاهی این بیرون زدگی به قدی شدید می شود که عصب بینایی را تحت تاثیر قرار داده و منجر به نابینایی می شود. این بیماری می تواند در اثر ابتلا به بیماری های مختلفی مانند سرطان خون، پرکاری تیروئید، آب سیاه و … بروز کند. درمان این اختلال با استفاده از قطرات مخصوص و اشک مصنوعی انجام پذیر است.

بیرون زدگی چشم معمولا به علت بیرون آمدن ضایعاتی مانند عضلات چربی متورم و بافت های پشت چشم، روی می دهد. بیرون زدگی چشم ها موجب می شود که قرنیه، بیشتر در معرض هوا قرار گرفته و کنترل رطوبت چشم نیز سخت تر می شود. گاهی این بیرون زدگی به قدی شدید می شود که عصب بینایی را تحت تاثیر قرار داده و منجر به نابینایی می شود. این بیماری می تواند در اثر ابتلا به بیماری های مختلفی مانند سرطان خون، پرکاری تیروئید، آب سیاه و … بروز کند. درمان این اختلال با استفاده از قطرات مخصوص و اشک مصنوعی انجام پذیر است.

آب سیاه

یکی از بیماری های شایع که موجب کوری می شود، آب سیاه است که در موارد خفیف و مراحل ابتدایی، علائمی ندارد. به مرور نقاط کوری در چشم افزایش می یابد و در نهایت عصب بینایی آسیب می بیند. این اختلال در اثر فشار داخل چشم ایجاد می شود و می تواند قدرت بینایی افراد راغ نیز تحت تاثیر قرار دهد. درمان این بیماری در مراحل اولیه، با قطره و دارو صورت می گیرد اما در موارد حاد، نیاز به جراحی است. جالب است بدانید که اکر یک نفر از اعضای خانواده به آب سیاه مبتلا شود احتمال ابتلای دیگر اعضای خانواده نیز افزایش می یابد.

یکی از بیماری های شایع که موجب کوری می شود، آب سیاه است که در موارد خفیف و مراحل ابتدایی، علائمی ندارد. به مرور نقاط کوری در چشم افزایش می یابد و در نهایت عصب بینایی آسیب می بیند. این اختلال در اثر فشار داخل چشم ایجاد می شود و می تواند قدرت بینایی افراد راغ نیز تحت تاثیر قرار دهد. درمان این بیماری در مراحل اولیه، با قطره و دارو صورت می گیرد اما در موارد حاد، نیاز به جراحی است. جالب است بدانید که اکر یک نفر از اعضای خانواده به آب سیاه مبتلا شود احتمال ابتلای دیگر اعضای خانواده نیز افزایش می یابد.

بیماری چشم دیابتی

این بیماری یکی از علل اصلی و موثر در کوری افراد است. بیماری چشم دیابتی زمانی روی می دهدکه رگ های خونی در داخل چشم، آسیب دیده باشند. می توان گفت شایع ترین نوع این بیماری به اختلال رتینوپاتی دیابتی مربوط می شود.

این بیماری یکی از علل اصلی و موثر در کوری افراد است. بیماری چشم دیابتی زمانی روی می دهدکه رگ های خونی در داخل چشم، آسیب دیده باشند. می توان گفت شایع ترین نوع این بیماری به اختلال رتینوپاتی دیابتی مربوط می شود.

دژنراسیون ماکولا (AMD)

این بیماری در افراد بالای 50 سال رخ می دهد و شبکیه چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. ماکولا در حقیقت بخشی از شبکیه است که به نور حساس بوده و موجب دید واضح چشم می شود. کاربرد آن را حین مطالعه و راندگی بیشتر می توان حس کرد. زمانی که فرد به این اختلال دچار می شود، مبتلا به تاری دید شده و بینایی خود را در بخش مرکزی از دست می دهد. برای درمان دژنراسیون ماکولا می توان از روش جراحی نیز استفاده کرد اما بسیار پر ریسک خواهد بود.

این بیماری در افراد بالای 50 سال رخ می دهد و شبکیه چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. ماکولا در حقیقت بخشی از شبکیه است که به نور حساس بوده و موجب دید واضح چشم می شود. کاربرد آن را حین مطالعه و راندگی بیشتر می توان حس کرد. زمانی که فرد به این اختلال دچار می شود، مبتلا به تاری دید شده و بینایی خود را در بخش مرکزی از دست می دهد. برای درمان دژنراسیون ماکولا می توان از روش جراحی نیز استفاده کرد اما بسیار پر ریسک خواهد بود.

همانطور که ملاحظه می کنید بیماری های متعددی می تواند چشم انسان را درگیر کند. انواع دیگری نیز وجود دارد که توضیح همگی آن ها در این مقاله نمی گنجد.

جراحی های زیبایی چشم

جراحی های زیبایی در چشم، امروزه یکی از انواع عمل های زیبایی است که طرفداران خاص خود را دارد. جراحی چشم گربه ای و درشت کردن چشم ها از جمله اعمال زیبایی چشم است. جراحی هایی که در پلک انجام می شود را می توان جزو جراحی هایی دانست که در زیبایی چشم ها موثر است.

جراحی اپیکانتوپلاستی

پیش از اینکه جراحی اپیکانتوپلاستی انجام شود، پزشک میزان چین خوردگی اپیکانتال را بررسی می کند و بر اساس آن تکنیک جراحی را تعیین می کند. اما اپیکانتال چیست؟

چین خوردگی اپیکانتال بخشی از پوست پلک را تشکیل می دهد که گوشه داخلی چشم را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند ظاهری نامطلوب ایجاد کند. این چین خوردگی حالت چشم ها را خواب آلود نشان می دهد و میدان دید افقی فرد را کم می کند.

پس از معاینه کامل چشم و آناتومی آن، پزشک پروسه عمل را برای خود در نظر می گیرد و مطابق آن عمل می کند. اینکه پلک های داخلی چقدر و از چه نقاطی بریده شوند، همگی در نتیجه جراحی موثر است. سپس محل جراحی را مشخص می کند.

سپس جراحی با استفاده از داروی بی حسی موضعی آغاز می شود. این بی حسی صرفا برای عدم حس درد حین جراحی در نواحی اطراف چشم تزریق می شود. بنابراین حین عمل از هوشیاری برخوردارید اما دردی احساس نخواهید کرد.

سپس نواحی علامت گذاری شده، با ابزار مخصوص و به اندازه مخص برش داده می شوند تا تغییرات لازم اعمال گردد. در این عمل جراحی بافت چربی و پوست های اضافی از اطراف چشم برداشته می شود. در نهایت پس از انجام تغییرات لازم، نواحی برش داده شده با بخیه ها بسته می شوند.

جراحی لترال کانتوپلاستی

این جراحی نیز مانند عمل اپیکانتوپلاستی انجام می شود اما با یک تفاوت. جراحی قبل در پلک داخلی انجام می گیرد اما جراحی لترال کانتوپلاستی در گوشه خارجی چشم ها اعمال می شود.

این جراحی نیز بدون استفاده از بیهوشی انجام می شود از همین رو نیازی به بستری شدن نیست. پروسه جراحی حدود 45 دقیقه طول می کشد تا تمام شود.

بهبودی افراد پس از حدود 7 الی 10 روز حاصل می شود. همچنین تا مدت یک ماه مصرف الکل و استعال سیگار ممنوع است. تا زمانی که بهبودی محل جراحی کامل نشده است، از لنزهای تماسی نیز استفاده نکنید.

عمل لترال کانتوپلاستی

زیبایی چشم با جراحی پلک

عمل بلفاروپلاستی در پلک بالا و پایین انجام می شود. بلفاروپلاستی پلک بالا افتادگی پلک و در نتیجه پیر به نظر رسیدن چهره را بهبود می بخشد. گاهی این افتادگی به قدری شدید است که می تواند چشم را کوچک تر از آنچه که هست، جلوه دهد.

بلفاروپلاستی پلک پایین نیز با از بین بردن پف و چین و چروک های اطراف چشم موجب جلوه زیباتر چشم ها می شود و ظاهر کلی صورت را تغییر می دهد.

گیف جراح پلک

جراحی های اصلاح دید

از دیگر عمل های چشم که یک جراح چشم انجام می دهد، جراحی های اصلاح دید است که با عنوان لیزیک، لازک، PRK و فمتولیزیک شناخته می شوند. این جراحی ها با بهبود دید افراد وابستگی آن ها را برای استفاده از عینک و لنزهای طبی کم می کند. در ادامه انواع این روش های جراحی را بیان می کنیم.

جراحی لیزیک

این عمل اصلاح دید که از شناخته شده ترین نوع آن ها است برای افراد دوربین و یا آستیگمات مورد استفاده قرار می گیرد. عمل لیزیک انحنای قرنیه چشم را تغییر می دهد و با متمرکز کردن انرژی لیزر در شبکیه چشم، به رفع ایرادات و عیوب انکساری رفرد کمک می کند. با توجه به قرارگیری فلپ در لایه خارجی قرنیه، جراح طی عمل لیزیک می تواند به لایه های زیرین دسترسی داشته باشد. در صورت نیاز، جراح از دستگاهی به نام wavefront برای مشاهده تصاویر دقیق از بافت درونی چشم و قرنیه استفاده می کند.

جراحی فمتولیزیک

این روش را جدیدترین جراحی اصلاح دید می نامند که برای برش فلپ قرنیه از نوعی لیزر به نام فمتوسکند استفاده می شود. در حالی که در سایر روش های اصلاح دید از چاقو برای این کار استفاده می شود. در حقیقت می توان گفت عمل فمتولیزیک لیزیک پیشرفته و بهینه سازی شده است.

جراحی PRK

این جراحی  که با استفاده از لیزر PRK انجام می شود، برای رفع عیوب نزدیک بینی، دوربینی و آستیگمات خفیف تا سطح متوسط کاربرد دارد. این روش جراحی می تواند انحنای قرنیه چشم را تغییر داده و اصلاح کند. لیزر PRK پرتوی ماوراء بنفش را بر روی قرنیه و سطح زیرین آن برخورد می دهد.

جراحی لازک

بر روی سطح قرنیه لایه ای به نام اپیتلیوم وجود دارد که نازک است و هدف جراحی لازک است. این عمل جراحی نیز برای اصلاح عیوب انکساری نزدیک بینی، دوربینی و آستیگمات انجام می شود. برای انجام جراحی لازک، برشی دایره مانند در لایه اپیتلیوم توسط جراح ایجاد می شود. آمادگی های لازم برای انجام جراحی صورت گرفته و سطح زیرین قرنیه توسط لیزر تحت جراحی قرار می گیرد. این عمل جراحی بدون بیهوشی و تنها با تزریق ماده بی حسی به درون چشم، انجام می شود.

سوالات متداول در مورد جراحی چشم

اگر سوال یا مشکلی دارید که در این مقاله به آن اشاره نشده است، از طریق این فرم با ما در ارتباط باشید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
توضیحات خود را وارد کنید:
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.
خطایی رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 2.5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

6 thoughts on “راهنمای انتخاب یک جراح چشم خوب

 1. مهسا - اکتبر 25, 2021 در 6:34 ق.ظ

  سلام هزینه جراحی چه قدره؟

  پاسخ
  • دکتر ماریا شارع پور - اکتبر 25, 2021 در 6:59 ق.ظ

   بعد از معاینه مشخص میشه

   پاسخ
 2. علی - اکتبر 25, 2021 در 6:35 ق.ظ

  تو دوران کرونا هم جراحی انجام میدید؟

  پاسخ
  • دکتر ماریا شارع پور - اکتبر 25, 2021 در 6:58 ق.ظ

   بله

   پاسخ
 3. مریم - اکتبر 25, 2021 در 6:36 ق.ظ

  خانم دکتر لازک و پی آر کی چه فرقی دارن باهم؟؟

  پاسخ
  • دکتر ماریا شارع پور - اکتبر 25, 2021 در 6:58 ق.ظ

   در عمل prk اپیتلیوم خودبخود ترمیم میشه و لایه جداشده برنمیگرده به جای خودش. اما در عمل لازک لایه جدا شده مجدد در جای خودش قرار میگیره

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳۲ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور