بایدها و نبایدهای جراحی های زیبایی چشم

چشم ها دریچه های اولیه درک ما از حیات هستند. ناخنک ها، افتادگی پلک ها،  لکه ها و سیاهی دور چشم، پف دور چشم، گل مژه ها و خیلی از این موارد، گاهی اوقات فرد را وادار به پذیرفتن جراحی چشم می کند. اما در بسیاری از مواقع ممکن است فرد از شکل ظاهری چشم ها راضی نباشد و به سراغ جراحی های زیبایی چشم برود. پزشک یک روش جراحی مناسب را انتخاب می کند و انتظارات بیمار را برطرف می کند تا فرد به یک نتیجه طبیعی و طولانی مدت برسد. اما موفقیت جراحی در اتاق عمل متوقف نمی شود. بیمار در مسئولیت نتیجه مطلوب سهیم است! این مسئولیت قبل از جراحی شروع می شود. بیماران باید دستورالعمل های جراح را دنبال کنند تا از عوارض حین و بعد از عمل جلوگیری کنند. امروز می خواهیم در مورد بایدها و نبایدهای جراحی های زیبایی چشم با شما صحبت کنیم.

دستورالعمل های بعد از جراحی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: کارهایی که باید انجام دهید و کارهایی که باید از انجام آنها اجتناب کنید. ما از این موارد به عنوان بایدها و نبایدهای جراحی های زیبایی چشم یاد می کنیم.

چه کارهایی را باید بعد از جراحی زیبایی چشم انجام دهیم؟

چه کارهایی را باید بعد از جراحی زیبایی چشم انجام دهیم؟

برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن، باید بعد از جراحی انجام دهید:

 1. همه لوازم بعد از عمل را در خانه در دسترس داشته باشید. شما می توانید چند روز قبل از جراحی خود این ها را خریداری کنید. اینها عبارتند از گاز استریل،آب مقطر، الکل ضدعفونی و دستکش و کمپرس یخ.
 2. در روز اول جراحی از کمپرس سرد روی نواحی عمل شده استفاده کنید. به شما توصیه می شود که این کار را به مدت 5 تا 10 دقیقه در هر ساعت در حالی که بیدار هستید در 24 ساعت اول انجام دهید.
 3. برش های خود را تمیز نگه دارید و محافظت کنید. برش ها را دو بار در روز با شامپو بچه و آب ولرم بشویید، با یک حوله تمیز خشک کنید و مقدار بسیار کمی از پماد را با یک اپلیکاتور با نوک پنبه بمالید. استفاده از پماد زیاد ضروری نیست. کمی کمک می کند تا از برش های شما محافظت کند.
 4. تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک را بعد از جراحی مصرف کنید. این شامل ریختن قطره در چشم، در صورت نیاز، و زدن پماد چشمی روی برش ها است.
 5. هفته اول پس از عمل، سر خود را در وضعیت بالا قرار دهید. این شاید برای اکثر بیماران سخت ترین کار باشد، به خصوص برای کسانی که عادت دارند به یک طرف بخوابند. یک بالش U شکل مفید است زیرا می توانید هنگام خواب آن را دور گردن خود قرار دهید تا از غلتیدن سر به پهلوی خود جلوگیری کنید. خوابیدن در حالت تکیه گاه توسط بالش در صندلی یک گزینه خوب و راحت است و باید در هفته اول بعد از عمل آن را امتحان کرد تا از تورم بیش از حد در نواحی جراحی جلوگیری شود.
 6. از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید. هنگام بیرون از منزل، حتی در روزهای ابری، از کلاه و عینک آفتابی محافظ UV استفاده کنید. این اطمینان حاصل می کند که برش رنگدانه تیره به خود نمی گیرد.
 7. بعد از جراحی استراحت کنید، حداقل تا 24 ساعت استراحت کامل داشته باشید. هنگام انجام فعالیت هایی مانند تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر یا مطالعه در دو روز اول پس از جراحی، این موارد را به بیش از 2 ساعت محدود کنید.
 8. حتما در روزهای بعد از عمل در ساعت های تعیین شده به جراح چشم خود مراجعه کنید. مهم است که پزشک بخیه های شما را ظرف 7 تا 10 روز پس از جراحی بردارد و روند بهبودی شما را ارزیابی کند. پیگیری ها عموماً شامل قرارهای روز بعد، یک هفته، یک ماهه و سه ماهه است.

نبایدهای بعد از جراحی زیبایی چشم چیست؟

یکی از دلایل اصلی بروز عوارض بعد از عمل این است که بیماران از دستورات پزشک خود در خصوص مراقبت های بعد از عمل پیروی نمی کنند. در اینجا چندین مورد مهم وجود دارد که نباید بعد از جراحی چشم انجام دهید:

 1. 3 تا 7 روز اول پس از جراحی، اجسام سنگین را بلند نکنید. بسته به روش، بلند کردن اجسام سنگین و خم شدن طولانی مدت روی کمر ممکن است باعث تورم و کبودی بیش از حد شود. همچنین ممکن است باعث خونریزی از محل های جراحی شود. برای اکثر جراحی‌ها باید از بلند کردن اجسام سنگین در هفته اول اجتناب کنید،
 2. برش ها را لمس نکنید، مگر اینکه دست های خود را شسته باشید یا از دستکش تمیز استفاده کنید. در صورت خارش پوست، می توانید آن را به آرامی با گاز مرطوب ماساژ دهید. اگر از طریق برش تراوش می کند، می توانید آن را با یک گاز مرطوب بمالید. از انجام این کار با گاز خشک خودداری کنید، زیرا باعث چسبیدن گاز به زخم می شود.
 3. داروها و کرمی را که توسط پزشک تجویز نشده است، مصرف نکنید و روی برش های خود نمالید. این شامل کرم ها و لوسیون هایی است که قرار است به کاهش جای زخم کمک کنند. شما فقط باید طبق دستور و تجویز پزشک از داروها و پماد استفاده کنید.
 4. تا زمانی که زخم به خوبی بسته شود، معمولاً یک هفته تا ده روز پس از عمل، وارد استخرها یا دریا نشوید. این نکته برای پیشگیری از عفونت مهم است.
 5. از کشیدن سیگار و مصرف دخانیات تا دو هفته بعد از عمل خودداری کنید. زیرا می تواند بهبودی شما را عقب بیندازد و عوارضی را برای شما به همراه داشته باشد.
 6. در صورت داشتن سوال یا نگرانی پس از جراحی، از تماس با پزشک خود دریغ نکنید. به خصوص اگر درد یا خونریزی غیرعادی را تجربه کردید، فوراً به پزشک خود مرجعه کنید.

کلام آخر

نتیجه موفقیت آمیز در جراحی زیبایی چشم تنها زمانی امکان پذیر است که جراح و بیمار به طور هماهنگ با یکدیگر همکاری کنند. جراح شما این مسئولیت را دارد که جراحی را برنامه ریزی کند، روش مناسب را انتخاب کند و جراحی را با احتیاط انجام دهد و دستورالعمل های مناسب بعد از عمل را به شما بدهد. به عنوان بیمار، شما این مسئولیت را دارید که دستورالعمل های او را دنبال کنید و پس از انجام کار از محل جراحی مراقبت کنید. به خاطر داشته باشید که کاری که برای محافظت از بافت ها در حین بهبودی انجام می دهید، مستقیماً بر نتیجه جراحی شما تأثیر می گذارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با دکتر شارع پور