عیوب انکساری و راه های درمان آن چیست؟

عیوب انکساری و راه های درمان آن چیست؟

با اینکه ضعف بینایی و یا خدای ناکرده از دست دادن آن بزرگترین نگرانی افراد است ولی اطلاعات و دانش آنها در رابطه با بیماری های چشمی بسیار کم است با توجخ به این که نقص بینایی یک مشکل بهداشت جهانی است و سبب کاهش کیفیت زندگی می شود. بنابراین به دست آوردن اطلاعات کافی در این زمینه اولین قدم در حل این مشکل است و بعد از آن نحوه برخورد فرد با بیماری های چشمی است که می تواند سبب کاهش عوارض آن شود.

عیوب انکساری

اساسا هر گونه تغییر فیزیکی در چشم که مانع ایجاد دید طبیعی انسان شود به آن عیب انکسار اطلاق می شود. عیوب انکسار می تواند نزدیک بینی، دور بینی و می تواند آستیگماتیسم باشد.

عمل لیزیک

عمل لیزیک

چشم از چند قسمت تشکیل شده است:

قرنیه

قسمتی شفاف است که در جلوی چشم قرار دارد و این بخش  قوی ترین قسمت انکساری چشم است. و بیشترین جراحی های انکساری در این بخش انجام می شود. در پشت قرنیه اتاق غدامی وجود دارد که یک ماده زلالی در آن جریان دارد. در پشت آن عنبیه قرار دارد. قسمتی است که بخش رنگی چشم را بر عهده دارد. که تعیین می کند چشم آبی، قهوه ای یا سبز است. پشت عنبیه عدسی یا لنز قرار دارد.

بیشتر بخوانید
علت اشک ریزش چشم

عدسی یا لنز

دومین قسمت انکسارس چشم است که بعد از قرنیه قدرت بالایی از قسمت انکساری چشم را تشکیل می دهد. در چشم های عادی و طبیعی حدود 65 دیوپتر ( واحد قدرت انکساری چشم) قدرت دارد که 45 دیوپتر آن مربوط قرنیه و 20 دیوپتر آن مربوط به عدسی چشم می باشد. در چشم های طبیعی نوری که از اجسام وارد چشم می شود در شبکیه که لایه حساس چشم است فوکوس می شود.

نزدیک بینی

در چشم های نزدیک بین این تصویر در جلوی شبکیه جمع می شود.

دور بینی

در چشم های دور بین این نورها در پشت شبکیه جمع می شود.

آستیگمات

چشم های آستیگماتیسم اصطلاحا چشم هایی هستند که قرنیه آنها قدرت قدرت انکساری واحدی ندارد و در هر قسمتی ممکن است قدرت های متفاوتی داشته باشند بنابراین تصویر اشیا در قسمت های مختلفی از فضای چشم ممکن است جمع شوند.

روش های درمان عیوب انکساری

اولین، راحترین و کم ضررترین روش استفاده از عینک می باشد.

دومین روش بعد ار عینک استفاده از لنز های تماسی است. لنز های تماسی لوازمی هستند که با استفاده از آنها می توان دید شخص را اصلاح کرد.  لنز تماسی دو مدل وجود دارد.

  • لنز تماسی نرم
  • لنز تماسی نیمه سخت یا سخت

لنزهای تماسی بر اساس این که بتوانند اکسیژن را از خود عبور دهد در برطرف کردن عیوب انکساری نفش دارند.

کسانی که لنزهای تماسی استفاده می کنند باید این ها را از متخصص چشم تهیه کنند. در غیر این صورت احتمال بروز عفونت وجود دارد.

بیشتر بخوانید
بلفاریت چیست؟

عمل لیزیک

تکنیک این جراحی بسیار اسان و راحت است. به این ترتیب که فرد زمانی که وارد اتاق عمل می شود، اطراف پلک و چشم ها با بتادین ضد عفونی می شود. قطره بی حسی در چشم چکانده می شود. دستگاه لیزر شامل یک تخت و دستگاهی مانیتوری که جراح مرتبا چشم را بررسی می کند. جراح چشم را در مرکز میکروسکوپ تنظیم می کند و زمانی که لیزر آزاد شد، مرکز قرنیه لیزرتراپی می شود.

 دکتر ماریا شارع پور جراح و متخصص چشم در ساری دارای تبحر و تجربه بالا به درمان بیماری های چشمی می پردازد. شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با شماره زیر تماس حاصل فرمایید .شماره ی تماس :
011-42216316

سایر مقالات:

عیوب انکساری چشم کودکان

انحراف چشم کودکان

بهترین جراح چشم در مازندران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

9 + هشت =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر شارع پور