راه های پیشگیری از آب مروارید چیست؟

راه های پیشگیری از آب مروارید چیست؟

در آب مروارید عدسی چشم شفافیت خود را از دست داده و جزء شایع ترین اختلالات بینایی می باشد. برای آشنایی با آب مروارید و راه های پیشگیری از آن می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید. زمانی که عدسی چشم کدر شده و قابلیت خود را در تمرکز نور روی شبکیه چشم از دست می دهد، تصویر به خوبی روی شبکیه تشکیل نمی شود و فرد تصاویر اجسام را به صورت کدر و مات می بیند. معمولا آب مروارید با افزایش سن پیشرفت کرده و با گذر زمان ساختار عدسی چشم تغییر می کند. زیرا پروتئین های عدسی تحت تاثیر رادیکال های آزاد تغییر کرده و تدریجا کدر می گردد. بیشتر آب مروارید در سالمندان ایجاد می شود، نوع دیگر آن به صورت یک مشکل ثانویه بروز می کند برخی بیماری ها مانند دیابت کنترل نشده، مصرف بعضی داروها از قبیل کورتیزون خوراکی، التهاب های داخل چشم و ضربه های چشمی می تواند موجب بروز آب مروارید گردند. علاوه بر ضربه به چشم، سوختگی ناشی از مواد شیمیایی، قرار گرفتن در معرض گرمای بسیار شدید و اشعه ایکس موجب آسیب دیدگی عدسی چشم می شود. همچنین به ندرت آب مروارید به عنوان یک بیماری مادرزادی تشخیص داده می شود. به طور کلی مصرف صحیح مواد غذایی می تواند در کاهش شانس ابتلا به آب مروارید دخیل باشد. مصرف کافی ویتامین E، کاروتنوئیدها، لووتیان و زاکسانتیین از طریق مواد غذایی یا مکمل ها و استفاده از عینک آفتابی مناسب موجب کاهش ابتلا به آب مروارید می شود. علاوه بر این موارد انجام  برخی اقدامات از جمله سیگارنکشیدن، تمرین دادن چشم ها، استفاده نکردن از نمک دریایی،  شتشوی چشم ها، محدود کردن مصرف محصولات لبنی و کنترل سطح قند خون ابتلا به  آب مروارید را کم می کند.

راه های پیشگیری از آب مروارید چیست؟

راه های پیشگیری از آب مروارید چیست؟

نشانه ها و علائم آب مروارید چیست؟

یکی از مشخص ترین نشانه های آب مروارید کاهش قدرت و توانایی بینایی در انجام فعالیت ها است. این کاهش بینایی آهسته در طول چند سال ایجاد شده و به سرعت پیشرفت می کند. در صورت پیشرفت آب مروارید، رنگ مردمک چشم به جای سیاه به خاکستری یا شیری متمایل می گردد. در مرحله پیشرفت بیماری آب مروارید قدرت بینایی فرد تا حد درک نور کاهش می یابد. علائم بیماری آب مروارید عبارتند از دوبینی، تاردیدن تدریجی محیط، مه آلود و کدر دیدن، ضعف بینایی درتشخیص رنگ ها، تغییرات مکررنمره عینک، دور بینی در یک چشم یا سایه دار دیدن، احساس وجود پرده ای روی چشم و احساس نیاز به تعویض عینک می باشد.

برای جلوگیری از آب مروارید چه اقداماتی لازم است. شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با دکتر ماریا شارع پور جراح و متخصص چشم در ساری با شماره زیر تماس حاصل فرمایید . شماره ی تماس :
011-42216316

برای درمان آب مروارید چه باید کرد؟

تا زمانی که آب مروارید پیشرفته نشده و موجب مختل شدن فعالیت های شخص نشده برای آن درمانی لازم نیست. با پیشرفته شدن بیماری تنها روش درمان آن عمل جراحی است. عمل شامل خارج کردن عدسی چشم از یک شکاف کوچک از طریق دستگاهی مخصوص به نام فیکو و نصب عدسی مصنوعی داخل چشم می باشد. امروزه عمل جراحی آب مروارید بسیار رایج بوده و به طور سرپایی انجام می شود.

بیشتر بخوانید
پف زیر چشم و روش های درمان آن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر ماریا شارع پور

جراح و متخصص چشم، فوق تخصص جراحی پلاستیك زیبایی و ترمیمی پلك، جراحی تومورها و بیماری های چشم. جراحی ناخنک چشم، درمان انواع بیماری های پلک از جمله گل مژهو برآمدگی پلک، عمل مجرای اشکی، جراحی آب مروارید، اصلاح عیوب انکساری چشم، لازک، لیزیک، پی آر کی، درمان خشکی چشم و پیر چشمی، رفع آلرژی های چشمی، درمان تنبلی چشم، تعیین شماره چشم، جراحی های زیبایی چشم و پلک از جمله خدمات دکتر شارع پور است.

پاسخ

بیست − 5 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با دکتر شارع پور